Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR neplánuje predstavenú novelu o vysokých školách stiahnuť.
Počas rokovania vlády to uviedol štátny tajomník ministerstva Ľudovít Paulis (SaS). Zároveň podotkol, že v súčasnosti platnom znení zákona je možnosť politizácie omnoho väčšia, pričom v ich návrhu sa dosah ministerstva zásadne obmedzuje.
Šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) priblížil, že medzirezortné pripomienkové konanie o novele sa skončilo 12. novembra a v priebehu tohto týždňa ho plánuje ministerstvo vyhodnocovať. Následne odprezentuje aktualizovanú novelu.
Trasa protestu
Zodpovedný protest za slobodné univerzity sa začne v pondelok o 13:00 pred budovou Univerzity Komenského (UK) v Bratislave na Šafárikovom námestí. Ako informovala vysoká škola vo svojom profile na sociálnej sieti, podujatie by malo trvať zhruba dve hodiny.
Na zodpovedný protest za slobodné univerzity v Bratislave prišli stovky študentov (foto)
Pochod sa začne na Šafárikovom námestí a pokračovať bude cez ulicu Štúrova – Námestie SNP – Poštová – Obchodná – Jánska a skončí sa na Námestí slobody, kde bude pripravené pódium pred Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
Online petícia
Organizátori žiadajú účastníkov pochodu, aby dodržiavali protipandemické opatrenia ako rozostupy a prekrytie horných dýchacích ciest. Dôrazne odporúčajú, aby mali respirátor FFP2, ktoré poskytnú aj organizátori.
Petícia za zachovanie akademickej samosprávy má cez 11-tisíc podpisov, v pláne je aj ďalší protest
Proti novele zákona vznikla aj online petícia za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách, pod ktorú sa vyzbieralo od jej vzniku 5. novembra takmer 16 700 podpisov.
Najzásadnejšie výhrady
Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium, bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra. Predstavitelia akademickej obce však žiadali o jej stiahnutie.
Vo svojich stanoviskách z 28. októbra sa zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, a nereflektuje jej požiadavky. Najzásadnejšie výhrady akademickej obce proti predloženému návrhu novely smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd, napríklad k zmene voľby rektora či postaveniu dekana aj presunu niektorých kompetencií akademického senátu.