Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave žiada zmenu vo vedení ministerstva školstva. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré v stredu schválil v súvislosti s krokmi vedenia rezortu pri tvorbe Plánu obnovy a odolnosti SR a novely zákona o vysokých školách.
„Obidva dokumenty vznikali bez toho, aby vysoké školy mali možnosť vyjadrovať sa k ich obsahu, a redukujú podstatu univerzitného vzdelávania na obsluhu pracovného trhu,“ píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Matúš Demko z trnavskej univerzity.
Plán obnovy ani návrh vysokoškolského zákona neodráža vyhlásenie ministra, tvrdí STU a pripája sa k výzve UK
Podľa akademickej obce sa ukazuje, že záujem riešiť problémy vysokých škôl a pripraviť užitočnú novelu zákona o vysokých školách sú len mediálne pózy ministra školstva Branislava Gröhlinga a štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa.
„Keďže z doterajších krokov vedenia rezortu vyplýva, že nemá vážny záujem o zmysluplnú, otvorenú, no najmä odbornú diskusiu o perspektívach vysokého školstva na Slovensku, je načase uvažovať o výmene vedenia ministerstva školstva za také, ktoré bude ochotné a odborne zdatné pripraviť novelu, ktorá reálne povedie k zvýšeniu kvality vysokoškolského prostredia na Slovensku a nie k jeho rozvratu,“ uvádza sa ďalej v stanovisku Akademického senátu a vedenia Trnavskej univerzity v Trnave.