Rôzne typy tajbrejkov v rozhodujúcich setoch na grandslamových tenisových turnajoch sú podľa všetkého minulosť. Ich organizátori sa zhodli na zjednotenom tajbrejku, ktorý sa bude hrať v piatom sete u mužov, resp. treťom sete u žien za stavu 6:6 na gemy do počtu desiatich bodov s dvojbodovým rozdielom.
Novinka nadobudne účinnosť prakticky ihneď, čiže počnúc najbližším podujatím tzv. veľkej štvorky, ktorým bude Roland Garros v Paríží (22. 5. – 5. 6.). Pokračovať sa bude na Wimbledone aj US Open 2022, ako aj na budúcoročnom Australian Open. Potom sa prehodnotí tzv. ročná skúšobná doba.
„Grandslamová rada sa zhodla, že do pravidiel musíme vniesť celistvosť a poriadok, aby sme zabezpečili čo najväčší zážitok pre hráčov aj divákov,“ vyjadrili sa zástupcovia grandslamových turnajov.
Novinky v turnajoch
Novinku schválil Výbor pre pravidlá tenisu riadený Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) a vzťahuje sa na všetky grandslamové turnaje vo všetkých súťažiach vrátane kvalifikácií vo dvojhre a štvorhre mužov aj žien, miešanej štvorhre, juniorských súťažiach aj zápoleniach vozíčkarov.
Roland Garros bol dosiaľ jediný „grandslam“, kde sa nehral v rozhodujúcom sete tajbrejk a zápas sa musel skončiť rozdielom dvoch gemov v prospech niektorého zo súperov. Wimbledon bol úplne špecifický, lebo tam sa v posledných troch rokoch skúšal tajbrejk do sedem bodov, ale až za stavu 12:12 v piatom sete.
Takýmto spôsobom Novak Djokovič zdolal Rogera Federera v pamätnom finále pred troma rokmi 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6,13:12 (3). Na US Open sa zasa doteraz využívalo pravidlo o klasickom tajbrejku do sedem bodov aj v piatom sete a na Australian Open sa hral rozhodujúci tajbrejk v podobe tzv. supertajbrejku do 10 bodov.
Zmeny v pravidlách
O zmeny v pravidlách sa grandslamové turnaje usilujú už 12 rokov najmä od nezabudnuteľného wimbledonského súboja medzi Američanom Johnom Isnerom a Francúzom Nicolasom Mahutom.
Neuveriteľný zápas na londýnskej tráve sa vtedy v roku 2010 hral počas troch dní a skončil sa triumfom Isnera 70:68 v piatom sete po 11 hodinách a 5 minútach čistého času.