DONOVALY 20. októbra (WEBNOVINY) – Veková štruktúra všeobecných lekárov pre dospelých na Slovensku je kritická, z ich celkového počtu 2 200 má vyše 1 000 viac ako 65 rokov a aj ostatní sú blízko dôchodkového veku.
Upozornila na to na valnom zhromaždení Asociácia súkromných lekárov SR (ASLSR) s tým, že je najvyšší čas konať a začať vychovávať mladých všeobecných lekárov a motivovať medikov aby si vybrali túto prax.
„Súčasné ministerstvo zdravotníctva začalo realizovať takýto program výchovy, takzvaný rezidenčný program, ktorý má našu výraznú podporu. Zároveň však upozorňujeme na potrebu komplexného riešenia tohto problému. Je potrebné riešiť rozšírenie kompetencií budúcich všeobecných lekárov, ako aj ich prístrojového vybavenia,“ uvádza ASL v prehlásení z dnešného zhromaždenia.
Kritická situácia na vidieku
Ako na tlačovej besede po valnom zhromaždení uviedol prezident ASL SR Ladislav Pásztor, kritická je situácia najmä na vidieku, kde odchádzajúcich všeobecných lekárov nemá kto nahradiť.
Pokiaľ však zarobia menej, než majú garantované lekári v nemocnici, nikto na vidiek nepôjde. Vysvetlil, že pripravovaný rezidenčný program má s podporou štátu zabezpečiť trojročnú prípravu absolventa medicíny na prax vo všeobecnom lekárstve.
Rozšírenie kompetencií
Získavať mladých medikov pre tento odbor však podľa ASL SR treba aj rozšírením kompetencií všeobecných lekárov a malo by byť povinnosťou zdravotných poisťovní to zazmluvniť a zaplatiť. „Je dôležité, aby všeobecní lekári mohli pre pacientov viac robiť a mali tieto výkony aj zaplatené. Aby mohli vypláchnuť ušný maz, natočiť EKG, zašiť drobnú ranu,“ uviedol Pásztor s tým, že špecialisti by mali riešiť závažnejšie stavy. Riešiť problematiku vysokého vekového priemeru všeobecných lekárov pre dospelých má podľa asociácie aj zabezpečenie ich uvoľňovania zo svojich praxí na základe ohodnotenia, predaja a kúpy týchto praxí mladými lekármi.
ASL SR na dnešnom valnom zhromaždení vyjadrila aj nesúhlas so zníženou platbou poistného za poistencov štátu v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. „Pri takomto výpadku neštátne ambulancie nebudú mať dostatok peňazí na rozvoj a už vôbec nie na zvýšenie miezd svojim zamestnancom,“ uviedol Pásztor. Už tradične asociácia žiada aj skrátenie ordinačného času lekárskej služby prvej pomoci do 22:00 namiesto do 7:00 ako je to v súčasnosti.