Stavbári chcú ďalšie zmeny v obstarávaní, chýba im najmä transparentnosť a jednoduchosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavebný zákon, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Stavebný sektor podporuje prijatie ďalších zmien v pravidlách verejného obstarávania. Od vlády očakáva najmä zjednodušenie podmienok a vysporiadanie sa s roztrieštenosťou zodpovednosti v tejto oblasti do rôznych rezortov.

Transparentnosť a jednoduchosť

Základnými princípmi, na ktorých by podľa 57 % opýtaných šéfov stavebných a projektových firiem mala stáť legislatíva pre verejné obstarávanie, je transparentnosť a jednoduchosť.

Podľa 46 % z viac ako dvesto oslovených spoločností obstarávateľom chýbajú metodické štandardy hodnotiacich kritérií, aby ním nebola iba cena. Ukázala to polročná štúdia slovenského stavebníctva spracovaná analytickou spoločnosťou CEEC Research.

Podrobné nastavenie presných postupov vyhodnotení a skrátenie lehôt na námietky vo verejných tendroch označilo za dôležité 34 % stavebných riaditeľov.

„Z rozhovorov vyplynulo, že legislatíva verejného obstarávania je zbytočne zložitá, preto v praxi chýbajú profesionáli, ktorí by to zvládli a verejní zadávatelia sa verejných zákaziek boja,“ uviedol výkonný riaditeľ CEEC Research Michal Vacek.

Vláda môže výrazne ovplyvniť nasledujúci vývoj

Dôraz na flexibilitu a schopnosť reagovať na verejný záujem je podľa neho kľúčová pre úspešnú realizáciu hlavne verejných zákaziek v stavebnom odvetví.

„Nová vláda môže výrazne ovplyvniť nasledujúci vývoj v stavebníctve, preto nás veľmi zaujímalo, aké očakávania majú stavebné spoločnosti,“ podotkol.

Od prijatia súčasného zákona o verejnom obstarávaní z roku 2015 pribudlo viac ako dvadsať novelizácii a ich počet pravdepodobne nie je konečný.

Novela zákona o verejnom obstarávaní

„Dôležité je zrealizovať novelu zákona o verejnom obstarávaní. Problém je, prečo tak často u nás súťažíme len na najnižšiu cenu, že hodnotiace a vylučovacie kritériá nemajú žiaden štandard, čo prináša problémy s odvolávaním uchádzačov,“ tvrdí riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.

Podľa neho sú námietky aj voči predpokladanej hodnote zákazky, čo je dôležité iba pre určenie nadlimitnej alebo podlimitnej zákazky.

Treba domyslieť dôsledky

„Vieme prehodnotiť podmienky poskytnutia kapacít na základe čestného vyhlásenia tretích osôb u verejného obstarávania,“ poznamenal k ďalšej výhrade predseda Úradu pre verejné obstarávanie Peter Kubovič.

„Chýbajú nám naopak lehoty pre samotných verejných obstarávateľov, ale treba domyslieť dôsledky,“ dodal. Očakávania riaditeľov stavebných firiem z hľadiska boja s korupciou sú skôr skeptické.

Podľa štúdie iba malá časť subjektov berie politické vyhlásenia vážne a skôr neverí v snahu o zlepšenie stavu. Korupcia sa s nástupom novej vlády zníži iba podľa 12 % opýtaných spoločností.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal VacekOndrej MatejPeter Kubovič
Firmy a inštitúcie CEEC ResearchIDH Inštitút pre dopravu a hospodárstvoÚVO Úrad pre verejné obstarávanie