Sila farby v architektúre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žltá
gettyimages.com

Farby majú schopnosť hlboko ovplyvniť spôsob, akým vnímame náš okolitý svet, a to platí obzvlášť v oblasti architektúry. Rozhodli sme sa preskúmať vzťah medzi farbou a architektúrou. Ako to bolo voľakedy a aké majú konkrétne farby dnes psychologické a emocionálne účinky?

Farby v architektúre formujú vnímanie priestoru a ovplyvňujú emócie a nálady. Použitím farieb sa dá vytvoriť konkrétna atmosféra. Od miestností až po fasády budov vplývajú na to, ako sa v danom prostredí cítime.

Využitie farieb „voľakedy“

Už historicky sa farby v architektúre využívali veľmi kreatívne. Architekti ako Luis Barragán vytvárali priestory s emóciou a čistotou, zatiaľ čo Ricardo Legorreta, inšpirovaný mexickou kultúrou používal búrlivé farby na živý a pulzujúci efekt.

Rovnako aj slávni architekti Le Corbusier, Frank Lloyd Wright a Alvar Aalto sa vyznamenali jedinečným prístupom k farbám. Le Corbusier používal základné farby na vytvorenie harmónie, Wright využíval prírodné farby pre spojenie s okolím a Aalto sa snažil vytvoriť harmóniu s prírodou a pohyb v priestore.

Rôzne kultúry priraďujú farbám rôzne významy. Napríklad červená symbolizuje v čínskej kultúre šťastie, zatiaľ čo biela symbolizuje čistotu. Farby majú význam nielen samy o sebe, ale aj v kontexte ich kultúrneho využitia.

Farby a ich vplyv na vnímanie

Vnímanie farieb je ovplyvnené svetlom, a preto je dôležité ako sa svetlo odráža na rôzne na povrchy. Prirodzené svetlo mení farby, teplé farby vyzerajú živšie, studené tlmenejšie. Umelé svetlo, jeho intenzita a smer, rovnako ovplyvňujú vnímanie farieb. Svetlo môže podporiť alebo zmeniť vplyv farieb na priestor.

Farba hrá kľúčovú úlohu aj vo vnímaní priestoru. Teplé odtiene zmenšujú a vytvárajú intimitu, zatiaľ čo studené farby otvárajú a pôsobia dojmom rozsiahlejších rozmerov. Použitie kontrastných farieb a odtieňov môže pridať hĺbku.

Žltá v architektúre

Žltá je farba, ktorá priťahuje pohľady a oživuje priestor. Jej intenzita prináša pozornosť a zároveň je spojená so šťastím a povzbudením. V architektúre môže mať žltá farba výrazný vplyv na vnímanie prostredia. Vyvoláva radostné a pozitívne emócie, prináša optimizmus, avšak pri prehnanom použití môže pôsobiť preplňujúco. Používajte preto žltú s mierou.

Červená v architektúre

farby
The Couch v Holandsku, kde červená dotvára zábavnú a príťažlivú dynamiku. archdaily.com

Červená je symbolom vášne, vzrušenia a tepla. V interiéroch prináša energiu a dynamiku, čím je obľúbená voľba pre reštaurácie, nočné kluby a zábavné priestory. Červená nie je len o energii, ale aj o varovaní.

Je vhodná pre označenie núdzových východov a bezpečnostných prvkov, kde je potrebná opatrnosť a rýchla identifikácia. Súvislosť červenej so silou, láskou a sebadôverou ju robí ideálnou voľbou pre priestory, kde je dôležitý dojem moci a vášne. Kancelárie lídrov alebo intímne hotely získavajú vďaka nej špeciálnu atmosféru.

Oranžová v architektúre

Oranžová sa často prehliada, ale jej teplá a jasná povaha môže priestoru vniesť vitalitu a entuziazmus. Spája sa s energiou, vytvára priestory, ktoré sú plné odvahy a sily. Je menej intenzívna ako červená, no stále prináša pokojnú vitalitu. Je vhodná na väčšie plochy a dodáva priestoru teplo.

oranžová
Oranžová kocka vo francúzskom Lyone, kde oranžová ozvláštni moderný dizajn. architectural-review.com

Modrá v architektúre

Modrá farba prináša chladný pokoj s asociáciami na pohodu a bezpečie. Preto je vyhľadávaná vo vytváraní priestorov ako sú spálne či kúpeľne. Jej spojenie s dôverou a spoľahlivosťou ju robí ideálnou pre miesta ako sú finančné inštitúcie či nemocnice. Využíva sa aj pri dizajnovaní priestorov, ktoré majú evokovať prírodu, otvorenosť a priestorovosť, napríklad v čakárňach a salónikoch.

Biela v architektúre

Biela, symbolizujúca čistotu a jednoduchosť, je ako nepísané plátno moderného dizajnu. Jej schopnosť vytvárať dojem minimalizmu a jednoduchosti ju činí obľúbenou voľbou pre moderné domovy i umelecké galérie.

V priestoroch ako sú nemocnice a laboratóriá, kde je hygiena primárna, dominuje biela. Dokáže vytvárať pokoj a vyrovnanosť, čo ju zaraďuje medzi obľúbené voľby pre priestory orientované na relaxáciu a pohodu, ako sú kúpeľne alebo meditačné miestnosti. Biela stena odráža svetlo, otvára priestor a vnáša doň svetlosť.

K bielej sa hodí textúra, osvetlenie a nábytok, dodávajú jej eleganciu a zmierňujú potenciálne chladné efekty.

biela
Knižnica Vilniuskej univerzity. divisare.com

Čierna v architektúre

Čierna v architektúre má moc vytvoriť chladnú a kontemplatívnu atmosféru. Použitá s rozvahou, dokáže vyvolať pocit tajomstva a elegancie, čo ju robí ideálnou pre priestory, ktoré túžia po štipke záhadnosti. Vonkajšie čierne fasády výnimočných hotelov či reštaurácií pridávajú budovám sofistikovaný a exkluzívny nádych.

Čierna symbolizuje moc a autoritu, čo ju robí obľúbenou voľbou pre vládne budovy, advokátske kancelárie a súdne sály. Vytvára pocit dôstojnosti a vážnosti, ktorý je pre takéto priestory zásadný. Aj keď čierna môže evokovať negatívne emócie a depresiu, opatrným použitím sa tomu dá predísť. Prebytok čiernej môže viesť k pocitu útlaku a zármutku. Osvetlenie v čiernych interiéroch či exteriéroch môže zmierňovať pocit tmy.

Čierna drevená architektúra pôsobí rustikálne a introvertne, zatiaľ čo čierne kovové detaily dodávajú elegantný a moderný charakter.

čierna
Luxemburský byt od ateliéru Metaform d’architecture archdaily.com

Neexistuje jedna „najlepšia“ farba pre architektúru, pretože výber farby závisí od koncepcie návrhu, kontextu a zamýšľanej atmosféry budovy. Rôzne farby môžu vyvolávať rôzne emócie a architekti používajú farby rôznymi spôsobmi na vytvorenie špecifických emocionálnych a vizuálnych efektov a na zlepšenie celkového dizajnu a zážitku z budovy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať