Negatívny vývoj v stavebníctve pretrval aj v októbri. Kedy očakávajú analytici oživenie?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Helma, stavebníctvo, priemysel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Medziročné spomalenie v stavebníctve pokračovalo aj v októbri, jeho tempo sa však zmiernilo, stavebná produkcia poklesla o 4,4 %. Zaostávali podielovo významnejšie zložky domácej produkcie, naopak, rozbehli sa stavebné práce slovenských firiem v zahraničí. Uviedol to Štatistický úrad SR.

Produkcia v stavebníctve v októbri 2024 dosiahla úroveň 741 mil. eur a oproti minuloročnému októbru bola nižšia 4,4 %. Medziročné spomalenie vykazuje odvetvie stavebníctva už 11 mesiacov s výnimkou apríla tohto roka. Avšak októbrový pokles bol tretí najnižší od začiatku roka. V porovnaní so septembrom stavebná produkcia klesla o 7,8 %.

V mínuse skončili všetky významné zložky stavebnej produkcie

V mínuse skončili všetky podielovo významné zložky stavebnej produkcie. Domáca nová výstavba sa znížila o 6,6 % a opravy a údržba o 5,9 %. Najmenšia zložka – ostatné práce ale vzrástla o vyše desatinu.

Stavebná produkcia realizovaná v SR tvorila takmer 89 % celkového objemu stavebníctva. V členení podľa typu stavieb podielovo významnejšia výstavba budov medziročne spomalila o 2,4 %, ale práce na inžinierskych stavbách, vrátane výstavby diaľnic, zaostávali až o 11,5 %.

Slovenským stavebným firmám v zahraničí sa darilo

Naopak, v októbri 2024 sa darilo slovenským stavebným firmám v zahraničí, ich produkcia medziročne narástla o 7,4 %. Jej podiel na celkovej produkcii odvetvia prevýšil 11 %.

V súhrne za 10 mesiacov roka 2024 hodnota stavebnej produkcie dosiahla takmer 5,9 mld. eur, čo bolo medziročne menej o 6,8 %. Spomalili všetky jej zložky, dominantná nová výstavba o 8,4 % a opravy a údržba o 3,6 %. Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov poklesla o 4,5 % a práce na inžinierskych stavbách o 13,1 %. Zaostávali aj práce slovenských firiem realizované v zahraničí, a to o 1,8 %.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Čo na to analytici?

Trend negatívnych ukazovateľov z domáceho stavebníctva pokračoval aj počas druhého jesenného mesiaca, hoci vykazoval náznaky zlepšenia, ktoré pripisujeme najmä snahám stavebných spoločností a developerov o zaistenie zníženia nákladovosti výstavby, ktorá bude predražovať stavby od začiatku nového roka. Počas zvyšku tohto roka, tak môžu byť údaje stavebnej produkcie skôr priaznivé. Na druhej strane, práve ďalšie zimné mesiace a začiatok jari budú podľa nás najviac komplikované pre stavebníkov, keďže k sezónne nižším výstupom sa pridá zvýšenie nákladov na stavebný materiál, prácu a administratívu, a to pri pokračujúcej medzere pracovnej sily. Zlepšenie očakávame v polovici budúceho roka, kedy by súkromný sektor mohol profitovať z nižších cien trhového financovania, ako aj na plánovaných vládnych zákazkách investičnej výstavby bytov a infraštruktúry,“ konštatoval analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Stavebníctvo bude aj v nasledujúcich mesiacoch zápasiť s nižším dopytom v oboch svojich segmentoch. Výstavbu budov budú brzdiť síce klesajúce ale stále relatívne vysoké úroky i klesajúca investičná aktivita v ekonomike, a to aj napriek tomu, že trh s bývaním už svoje dno najskôr našiel. Jeho zotavenie však bude len pozvoľné a k úrovňami spred energetickej/inflačnej krízy sa ani zďaleka nepriblíži. Obmedziť aktivitu v nebytovej výstavbe môže aj fiškálna konsolidácia, ktorej náklady bude z veľkej časti znášať podnikový sektor. Výstavba infraštruktúry bude stále čeliť prechodnému obdobiu, kedy sa ukončili viaceré projekty financované z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia. Nábeh stavebných projektov z nového rozpočtovacieho obdobia, či Plánu obnovy brzdí i nový politický cyklus, ohroziť ho môže prípadne pozastavenie financovania z EÚ. Postupné oživenie domáceho stavebníctva očakávame až v budúcom roku, pravdepodobne až v jeho druhej polovici. Rýchlosť zotavenia pritom môžu brzdiť i problémy na ponukovej strane, najmä nedostatočná kapacita domáceho stavebníctva (vrátane nedostatku zamestnancov“, konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR