Aktuálne problémy domáceho stavebníctva nesúvisia ani tak s nedostatočným dopytom ako s nedostatkom, resp. s rastúcou cenou stavebných materiálov. Predpokladá to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák v spojitosti so situáciou na slovenskom stavebnom trhu.
Stavebníctvo podľa neho začalo druhý kvartál optimisticky, avšak následné problémy na ponukovej strane zabrzdili i jeho rast.
„V priemere sa však jeho produkcia v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predsa len jemne zvýšila (o 0,9 %) a dynamika jeho medziročného rastu vrátila do čiernych čísel (5,1%),“ uviedol analytik s tým, že v prvom štvrťroku medziročne klesala v priemere o 11,9 %.
Chýbať budú robotníci aj materiál
Koršňák očakáva, že stavebníctvo bude v najbližších mesiacoch zápasiť najmä s nedostatkom materiálu a pracovnej sily, či so zvýrazňujúcim sa cenovým tlakom, ktorý sa prejavuje zvlášť citeľne práve pri stavebných komponentoch ako železo, oceľ, plasty, drevo.
ÚVO začal pre nárast cien preverovať situáciu v stavebníctve, štát by sa mal na zmeny pozrieť sedliackym rozumom
„Z pohľadu dopytu po stavebných prácach by sa mal pomaly zotavovať najmä menší segment výstavby infraštruktúry, ktorý bude čoraz viac ťažiť z dočerpávania finančných zdrojov z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia fondov EÚ s koncom čerpania v roku 2023,“ poznamenal.
Väčšina developerov bude vyčkávať
Naopak, väčší zo segmentov stavebníctva, výstavba budov, má podľa analytika s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol nateraz za sebou a medziročný rast produkcie tu bude pravdepodobne zdvíhať skôr len bázicky efekt.
„Problémy na strane nízkej ponuky bytov síce môžu generovať novú výstavbu, väčšina developerov však najskôr bude naďalej vyčkávať na zmenu stavebného zákona a previs dopytu nad ponukou na trhu bude naďalej tlačiť skôr na ceny rezidenčných nehnuteľností,“ dodal Koršňák.
Stavebná produkcia v číslach
Stavebná produkcia v júni tohto roka medziročne vzrástla o 3 % na 476,3 mil. eur, oproti tomu istému mesiacu v predpandemickom roku 2019 zaostávala o 15 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia medzimesačne v porovnaní s májom tohto roka nižšia o 6,5 %.
Ako v utorok informoval Štatistický úrad SR, rast objemu stavebných prác na domácom trhu pred letom potiahli práce na opravách a údržbe. Medziročne vyššie boli práce na budovách, pribrzdili sa práce na diaľniciach a ďalších inžinierskych stavbách. Vyššie rasty prekonávajúce aj úroveň spred dvoch rokov vykazujú len podielovo menej významné práce v zahraničí.
Ministerstvo dopravy hľadá riešenia nárastu cien na stavbách. Najprv však potrebuje konkrétne údaje
V súhrne za prvý polrok 2021 stavebné práce dosiahli celkový objem 2,218 mld. eur a boli o 2,7 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka. Polročná bilancia bola súčasne o 8 % nižšia ako v rovnakom období pred dvoma rokmi.
Z domácej produkcie, ktorá sa oproti prvému polroku 2020 znížila o 5,1 %, sa vykonal nižší objem prác najmä na novej výstavbe o 8,9 %. Naopak, práce na opravách a údržbe za celý prvý polrok boli medziročne vyššie o 2,7 %.