Ponúkajú nekonečný prístup k vedomostiam komukoľvek a bez akýchkoľvek nákladov, ľudské poznanie však podporujú aj prostredníctvom úžasného dizajnu. To sú najkrajšie knižnice, rozprestierajúce sa od Ria de Janeira až po Tokio.
Vizuálne krásne a esteticky príťažlivé knižnice existujú takmer na každom kontinente. Niektoré sú staré stovky rokov, zdobia ich pozlátené povrchové úpravy a podmanivé fresky. Iné sú nápadne moderné s elegantnými líniami a futuristickým nádychom. V každom prípade zachytávajú túžbu po poznaní a ducha úžasu, ktorý je potrebný na navrhnutie tak jedinečného priestoru.
Knižnica Strahovského kláštora (Praha, Česká republika)
Najstaršia časť Knižnice Strahovského kláštora, baroková Teologická sieň, vznikla v rokoch 1671 až 1674, čím sa zaradila medzi najstaršie a najlepšie zachované historické knižnice na svete. Je tu zhromaždených viac ako 200 000 zväzkov, pričom mnohé texty boli vytlačené v rokoch už v rokoch 1501 až 1800.
Stará knižnica Trinity College (Dublin, Írsko)
Tento priestor s príznačným názvom Long Room sa nachádza v Starej knižnici Trinity College. Predtým bol strop miestnosti rovný a na spodnej úrovni boli len police s knihami. Kolégium však získalo bezplatný výtlačok každej knihy vydanej v Británii a Írsku, čo si vyžiadalo rozšírenie tohto jaskynného priestoru.
Kráľovský portugalský kabinet čítania (Rio de Janeiro, Brazília)
V roku 1837 skupina 43 portugalských prisťahovalcov a politických utečencov založila Kráľovský portugalský kabinet čítania s cieľom propagovať svoju kultúru. Knižnicu navrhol architekt Rafael da Silva e Castro v neogotickom štýle a inšpiroval sa kláštorom Jerónimos v Lisabone.
Mesto architektúry a kultúrneho dedičstva (Paríž, Francúzsko)
Knižnicu v Cite de l’Architecture et du Patrimoine (Mesto architektúry a kultúrneho dedičstva) v Paríži musí navštíviť každý milovník architektúry. Nielen kvôli úžasnému umiestneniu, ale aj preto, že celá jej zbierka je venovaná dielam o architektúre, urbanizme a krajinnom plánovaní. V knižnici sa nachádza aj najväčšia zbierka zachovaných románskych nástenných malieb vo Francúzsku.
Knižnica Hačiódži na Tama Art University (Tokio, Japonsko)
Táto budova inšpirovaná brutalistickým štýlom s otvoreným pôdorysom a betónovými kolonádami vyžaruje chladný minimalizmus. Navrhla ju firma Toyo Ito & Associates, ktorá získala Pritzkerovu cenu, a riaditeľka univerzity Hidemi Kondo hovorí, že tento priestor zohráva dôležitú úlohu pre študentov. Je nielen miestom výskumu a vzdelávania, ale aj zdrojom inšpirácie pre umelcov.
Budova Stephena A. Schwarzmana v Newyorskej verejnej knižnici (New York, New York)
Budova Stephena A. Schwarzmana, hlavná pobočka newyorskej verejnej knižnice, je majstrovským dielom v štýle Beaux Arts v centre Manhattanu. Knižnica je rozdelená na deväť oddelení a jej fond obsahuje približne 2,5 milióna zväzkov. Hlavná čitáreň Rose, ktorú vidíte na obrázku, má rozmery približne ako dva mestské bloky.
Knižnica Georga Peabodyho v Baltimore (Maryland, Spojené štáty)
V roku 1857 založil George Peabody, filantrop narodený v Massachusetts, Peabodyho inštitút, najstaršie hudobné konzervatórium v Spojených štátoch. Školu venoval občanom Baltimoru ako poďakovanie za ich láskavosť a pohostinnosť. Zbierka v knižnici v súčasnosti obsahuje viac ako 300 000 zväzkov. Päťposchodovú budovu navrhol Edmund G. Lind v spolupráci s Dr. Nathanielom H. Morisonom, prvým prorektorom Peabodyho inštitútu. Ako uvádza univerzita na webovej stránke knižnice, priestor je „nevyhnutný pre výučbu a výskum“.
Knižnica Vasconcelos (Mexico City, Mexiko)
Knihy a police v knižnici Vasconcelos sú usporiadané tak, že pôsobia takmer ako futuristický priestor v akejsi pixelovej alternatívnej realite. Ilúzia je daná práve tým, čo pri jej otvorení v roku 2006 povedal vtedajší mexický prezident Vicente Fox, a to, že patrí medzi najmodernejšie stavby 21. storočia. Budovu zdobí zbierka umeleckých diel a sôch mexických umelcov a navrhli ju Alberto Kalach a Juan Palomar.
Mestská knižnica Stuttgart (Stuttgart, Nemecko)
Stuttgartskú mestskú knižnicu, ktorá z exteriéru vyzerá ako dokonalá kocka, navrhli architekti z ateliéru Yi Architects a jej zámerom je spojiť tradíciu s inováciou. Forma a symetria vstupu do budovy bola inšpirovaná kenotafom pre Newtona od Étienna Boulléeho, ale srdce a jadro knižnice sleduje dizajn antického panteónu.