Japonské byty sú menšie než tie, na ktoré sme zvyknutí v západnom svete. Ich steny sú tenšie a izolácia menej efektívna, čím sú aj menej zvukotesné. V zimných mesiacoch je v nich aj pomerne chladno, pretože väčšina domov v Japonsku nie je vybavená radiátormi.
Pre Japoncov je bežné, že počas dňa premenia miestnosť z obývačky na jedáleň a nakoniec na spálňu. Preto dominuje v japonských interiéroch jednoduchý, elegantný a ľahký nábytok, ktorý sa často nachádza nízko nad zemou a dá sa ľahko presúvať.
Oshiire je japonský výraz, ktorý označuje skriňu alebo šatníkový priestor. Tento typický prvok japonského interiérového dizajnu sa používa na uloženie oblečenia, či posteľného prádla. Tieto skrine môžu mať rôzne formy a veľkosti a často sú zabudované do stien miestnosti, aby šetrili miesto a dodávali interiéru čistý a minimalistický vzhľad.
Japonskú izbu nikdy nenájdeme preplnenú, ich interiérový dizajn je minimalistický, praktický a vzhliada k prírode. Prírodné materiály, ľahký nábytok s jednoduchými a čistými líniami.
Interiér v japonskom štýle preferujte jednoduchý nábytok a dekorácie používa len sporadicky. Tie sú umiestnené priamo na holom drevenom stole alebo na jemnej podložke s hrubou textúrou z prírodných materiálov. Dekorácia môže mať prírodné, dokonca aj tmavé farby, čo dodá konečnému výsledku charakteristický kontrast. I keď často ide len o vetvičky rastlín, či tradičné japonské bonsaje.
Prírodné materiály, ako jeden zo základných pilierov japonského dizajnu sa často ponechávajú v ich prirodzenom stave, aby sa zdôraznila ich krása a prirodzená nedokonalosť.
Z prírodných materiálov v japonských interiéroch dominuje drevo, bambus a papier. Drevo tvorí základ japonského interiérového dizajnu. Často sa využíva na podlahy, steny aj nábytok a miestnosti dodáva teplo a útulnú atmosféru. Ďalším obľúbeným materiálom je bambus. Je ľahký, pevný a všestranný, preto je ideálny nie len pre podlahy a nábytok, ale aj na výrobu príborov, jedálenských stoličiek, nádob, špáradiel, slamiek, pohárov a textilných doplnkov.
Trojicu tradičných japonských dizajnových materiálov dopĺňa papier. Ten sa používa na posuvné dvere, lampy a zásteny. Jemne prepúšťa svetlo, čím vytvára relaxačnú atmosféru v miestnosti.
Významným prvkom japonského dizajnu sú tzv. šódži, posuvné panely z ryžového papiera a dreva, ktoré sa využívajú ako priečky v miestnostiach. Tieto nie len definujú priestor, ale aj umožňujú otváranie a uzatváranie, sú populárne ako dekoratívne prvky interiérov a reštaurácií. Používajú sa ako predeľovací prvok veľkých miestností alebo vstavaných skríň.
Japonský minimalizmus sa prejavuje nielen v jednoduchom nábytku, ale odráža sa aj vo farbách. Využíva prírodné odtiene dreva, bielu, sivú a zelenú. V dome by ste ťažko našli industriálne farby.
Interiéry sú presvetlené denným svetlom, alebo špeciálnym osvetlením, ktoré len jemne oddelí jednotlivé časti. Klasická kombinácia čiernej a bielej farby je v japonskom interiérovom dizajne obľúbenou voľbou. Jednoduchosť tejto farebnej schémy zdôrazňuje krásu prírodných materiálov ako je drevo a bambus. Použitie zemitých tónov ako je béžová, hnedá a sivá, vytvára v miestnosti upokojujúcu atmosféru. Tieto farby odrážajú prirodzenú krásu japonskej krajiny. Kombinácia modrej a bielej je inšpirovaná tradičnou japonskou keramikou a porcelánom a vnáša do miestnosti pokoj a mierumilovnú atmosféru. Zelená a hnedá je inšpirovaná sviežimi japonskými lesmi a záhradami.
Odvážny a dramatický výraz vytvára v interiéri kombinácia červenej a čiernej, tá je typická pre tradičné japonské interiéry ako sú chrámy a čajovne.
Tradičný kotatsu, využívali Japonci už od 14. storočia a bol odpoveďou na neefektívne vykurovanie domov. Kotatsu je čajový stôl s elektrickým ohrievačom umiestneným pod spodnou doskou. Na ňu sa položí hrubšia deka a nakoniec posledná doska, okolo ktorej sa môžete usadiť a vychutnať si jedlo alebo teplý nápoj. Dnešná moderná podoba kotatsu je pohodlná a praktická, na rozdiel od minulosti, keď sa vykurovanie umiestňovalo komplikovane do podlahy a používali sa uhlíky. Moderné kotatsu využívajú elektrické ohrievače a mladí dizajnéri v Japonsku vymysleli deky, ktoré sa môžu rovno nasunúť na kotatsu.