Kamenivo, piesok, cement, voda. Betón je jedným z najpoužívanejších a najvšestrannejších stavebných materiálov na svete. Cement s vodou zabezpečujú tuhnutie a pevnosť. Piesok a kamenivo slúžia ako plnivo, ktoré zvyšuje jeho pevnosť a zlepšuje vlastnosti. Zmes týchto zložiek sa po vliatí do foriem nechá stuhnúť, čo vedie k tvorbe pevného a odolného materiálu.
Príkladom jeho úspešného uplatnenia v slovenskej architektúre je Národné tenisové centrum, Most SNP či historická budova Slovenského národného divadla v Bratislave. Betónové základy Dómu sv. Alžbety v Košiciach a Oravského hradu takisto zdôrazňujú jeho trvácnosť.
Avšak nielen na Slovensku sa betón stáva súčasťou architektonických ikon. Guggenheimovo múzeum v New Yorku sa skvostne vyníma s okázalými betónovými stenami, ktoré pridávajú interiéru pôsobivý a moderný vzhľad. Sagrada Familia v Barcelone je nezameniteľným architektonickým dielom, kde nádherné oblúky a vysoké veže robia z tejto stavby skutočný architektonický skvost.
História betónu
Už staroveké civilizácie ako Egypťania, Gréci a Rimania, používali rôzne zmesi vápna a piesku na stavbu mohýl, chrámov a akropol. Avšak betón, ako ho poznáme dnes, sa začal vyvíjať až v 18. a 19. storočí. V roku 1824 bol patentovaný hydraulický cement, ktorý výrazne zlepšil vlastnosti betónu a jeho odolnosť voči vode.
Drevodom vs. murovaný dom – je to remíza či debakel?
Vlastnosti, ktoré robia betón obľúbeným
Je vynikajúci v zachovaní svojej pevnosti a trvácnosti, schopný odolávať veľkým záťažiam ako sú ťažké konštrukcie a v porovnaní s inými materiálmi je menej náchylný na deformácie a poškodenia. Tiež odoláva poveternostným podmienkam, ako sú dažde, búrky a slnečné žiarenie, je preto vhodný pre stavby v rôznych klimatických podmienkach.
Betón je blokátorom zvuku, pretože má vyššiu hustotu, čo znamená, že minimalizuje prenikanie zvuku medzi vnútornými a vonkajšími priestormi budovy. To je výhodné pre budovy, ktoré sa nachádzajú v rušných oblastiach alebo majú vyššie nároky na súkromie. Pekným príkladom efektívnej zvukovej izolácie je strecha opery v austrálskom Sydney. Na jej výstavbu bolo použitých 2194 betónových častí prekrytých vyše miliónom glazovaných dlaždíc. Celá strecha tak váži úctyhodných 27 229 ton.
Betón je veľmi flexibilný materiál, ktorý je ľahko formovateľný do rôznych tvarov a veľkostí. Týmto spôsobom je možné vytvoriť krivolaké steny, oblúky, klenby, či dokonca futuristické tvary, ktoré sú charakteristické pre modernú architektúru.
Tiež ponúka široké možnosti pre tvorbu unikátnych a atraktívnych povrchových úprav. Okrem jeho prirodzenej sivej farby je možné povrch farebne oživiť, natierať, leštiť a textúrovať. Povrch môže byť upravený aj inými materiálmi, ako sú drevo, kov alebo sklo. Jeho využitie v interiéri sa stáva modernou záležitosťou. Stolom, laviciam, sochám, kvetináčom, pridáva betón moderný a industriálny štýl a v priestore je preto často využívaný na vytváranie kontrastu s inými, najmä prírodnými materiálmi.
Týmto spôsobom sa betón stáva aj dizajnovým materiálom.
Z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti je dôležité, že je nehorľavý. Často preto tvorí protipožiarne ochranné bariéry v tuneloch, betónové fasády sú využívané na budovách s vysokými požiadavkami na požiarnu bezpečnosť a betónové schodiská slúžia ako únikové cesty v prípade požiaru.
V neposlednom rade treba vyzdvihnúť jeho prírodný pôvod, čím radíme betón k ekologickým materiálom.