Aktivita na trhu s bývaním sa oproti letu minulého roka významne spomalila. Ochladzovanie v posledných mesiacoch tohto roka však už nie je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) tak dynamické.
Plošný pokles cien
Priemerná cena inzerovanej nehnuteľnosti bola v treťom štvrťroku tohto roka medziročne nižšia o 10,1 %. Väčšina tohto poklesu sa podľa národnej banky udiala v závere vlaňajška a začiatkom tohto roka. Odvtedy ceny nehnuteľností klesali už len pozvoľnejším tempom.
Pri kúpe nehnuteľností sme zodpovednejší, no niektoré náklady stále podceňujeme
Pokles cien nehnuteľností mal podľa centrálnej banky plošný charakter, postupne sa však ukazujú aj rozdiely. Medziročne klesli ceny tak domov, ako aj bytov, pričom pokles zaznamenali všetky veľkosti inzerovaných bytov.
Znížený dopyt
Aj keď inzerované byty sú medziročne lacnejšie vo všetkých krajoch Slovenska, v niektorých krajoch boli byty až o 16 % lacnejšie ako v lete minulého roka. Podobná situácia na trhu nehnuteľností je aj v iných krajinách eurozóny, kde ceny nehnuteľností medziročne klesli. Ceny rezidenčných nehnuteľností v eurozóne boli v druhom štvrťroku tohto roka medziročne nižšie o 1,7 %.
Byty a domy na Slovensku oproti letu mierne zdraželi, stále sú však lacnejšie ako pred rokom
Za ochladením trhu nehnuteľností stojí podľa NBS znížený dopyt. Zvýšené úrokové sadzby zmiernili motivácie domácností ku kúpe vlastnej nehnuteľnosti a spolu so zvýšenou infláciou zhoršovali dostupnosť bývania.
Dostupnosť bývania
Kupujúci zároveň nie sú tlačení silnou konkurenciou na strane dopytu, ako tomu bolo ešte v lete minulého roka. K nižšiemu dopytu prispieva aj fakt, že pri priemernom byte v Bratislave aktuálne vychádza mesačný nájom nižšie ako mesačná splátka úrokov na úver na kúpu takéhoto bytu.
Ceny v stavebníctve sa ustálili a treba sa sústrediť na lepšie zajtrajšky, tvrdí Ráž
Po dvoch rokoch výrazných prepadov sa pokles dostupnosti bývania zastavil, stále však podľa NBS zostal na zhoršenej úrovni. Na jednej strane na dostupnosť bývania priaznivo vplýval pokles cien bytov, na druhej strane boli reálne príjmy domácností nepriaznivo zasiahnuté infláciou a vysoké úrokové sadzby zvyšovali splátky úverov. Dostupnosť bývania tak aj naďalej zaostávala za svojím dlhodobým priemerom.