Vojna na Ukrajine môže ešte viac prehĺbiť čipovú krízu, hrozí prerušenie dodávateľských väzieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polovodiče
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Tretina spoločností v polovodičovom priemysle má obavu, že vojna medzi Ruskom a Ukrajinou v tomto roku ovplyvní dodávateľský reťazec.

Ako ďalej vyplýva z prieskumu spoločnosti KPMG, väčší a dlhodobý negatívny dopad očakávajú respondenti v prípade, že sa konflikt rozšíri v rámci Európy alebo do iných regiónov.

Ohrozené sú dodávateľské reťazce

„Dodávateľské reťazce polovodičov sa počas pandémie stali odolnejšími a diverzifikovanejšími. Po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym, boli identifikované alternatívne zdroje surovín a tie sa aj naďalej používajú,“ uviedol výkonný riaditeľ a sektorový líder pre automobilový priemysel v KPMG na Slovensku Peter Nemečkay.

Rusko-ukrajinská vojna však má potenciál eskalovať problémy s dodávateľským reťazcom polovodičov a nedostatkom čipov. Ohrozené sú dodávky špecifických surovín používaných pri výrobe polovodičov, predovšetkým neónu a paládia.

Ukrajina produkuje asi 70 % celosvetovej ponuky neónu, ktorý sa používa v procese litografie. Rusko zas vyrába približne 35 % svetovej ponuky paládia, ktoré sa používa na pokovovanie pri výrobe polovodičov.

Nedostatok čipov spomaľuje výrobu

Na prelome rokov 2021 a 2022 sa 98 % spoločností v polovodičovom priemysle domnievalo, že nedostatok polovodičov sa do konca roka 2023 zmierni.

Aktuálne si to myslí už len 83 % firiem. Naviac dvaja z desiatich respondentov dnes očakávajú, že stav nedostatku sa predĺži až do roku 2024.

„Globálny dopyt po polovodičových produktoch sa nespomaľuje. V Európe sa plánuje rozšírenie výroby a tiež niekoľko spoločností stavia úplne nové závody v USA, najmä v Arizone, Texase a Ohiu. Otázkou zostáva, ako toto plánované globálne rozšírenie kapacít ovplyvní rastúca inflácia,“ objasnil Nemečkay.

Geopolitická neistota

Ešte minulý rok bolo hlavným geopolitickým záujmom spoločností v oblasti polovodičov významné postavenie Taiwanu v dodávateľskom reťazci.

Lídrom v oblasti dizajnu, vývoja softvéru a činností náročných na výskum a vývoj je USA. Výroba sa však sústreďuje prevažne v Ázii, pričom väčšinový podiel na trhu výroby čipov patrí Taiwanu.

Európa má na svetovom trhu s polovodičmi podiel približne 10 % a stále sa znižuje. „Dlhodobá geopolitická neistota sa radí na prvé miesto výziev v tomto priemysle, no dopad sankcií proti Rusku do odvetvia zatiaľ zasahuje len minimálne“ zhrnul Nemečkay.

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 146 krajinách a jej členské firmy na celom svete zamestnávajú vyše 227 000 ľudí. Na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 350 ľudí a má 17 partnerov. Je poprednou audítorskou a poradenskou spoločnosťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KPMG Slovensko