Na Slovensku budú čoskoro v súvislosti s prebiehajúcou štvrtou priemyselnou revolúciou ohrozené až dve z troch pracovných miest. Upozorňuje na to Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).
Podľa nej si budeme musieť vybrať, či našu prevažne priemyselnú ekonomiku výrazne modifikujeme a prispôsobíme moderným trendom, alebo stratíme schopnosť konkurovať zahraničným krajinám a výkonnosť našej ekonomiky začne klesať.
Pracovné miesta musia prejsť transformáciou
„Buď pracovné miesta masívne transformuje alebo ich čaká masívny zánik. Buď na Priemysel 4.0 a nové požiadavky na trhu práce začne čo najskôr prispôsobovať svojich súčasných a budúcich zamestnancov intenzívnou rekvalifikáciou alebo o pár rokov jednoducho zamestnávatelia nebudú mať koho zamestnať,” konštatujú zamestnávatelia.
Ohrozí pracovné miesta na Slovensku prechod na elektromobilitu? Dopad by to malo aj na viacero dodávateľov
Automatizácia a robotizácia pritom podľa nich ohrozuje pracovné miesta už dnes, a spôsob, ako tento problém vyriešiť, sa musí bezodkladne stať prioritou vlády
„Zmeny, ktoré nastanú v najbližších rokoch, budú mať radikálny dopad na pracovný trh. Slovensko musí byť na tieto zmeny pripravené, inak nám ujde aj posledný vlak a ostatné krajiny sa nám budú životnou úrovňou rýchlo vzďaľovať. Už dnes potrebujeme poznať konkrétny plán a kroky, ktoré zamedzia rastu nezamestnanosti a poklesu ekonomiky,“ uviedol prvý viceprezident únie Mário Lelovský.
Strácame mladých a talentovaných
RÚZ preto spolu s tímom expertov vypracovala dokument „Analytické a prognostické podklady k očakávanému vývoju zamestnanosti do roku 2030+“. Ten dokazuje, že doterajšie zvyklosti, metódy a techniky riadenia ľudských zdrojov sa musia zmeniť a reagovať na zmeny, ktoré čoskoro prídu.
„Aj pri optimistických prognózach demografického vývoja nám klesne v roku 2030 počet obyvateľov vo veku 20-64 rokov o 199-tisíc oproti roku 2020. Problémom je, že v dôsledku emigrácie strácame mladých a talentovaných ľudí,“ vysvetľuje docent SAV Vladimír Baláž.
Viaceré priemyselné odvetvia čelia negatívnym dopadom pandémie, postihnutý je najmä automobilový sektor
Aby sme aspoň sčasti vyrovnali úbytok pracovnej sily, musíme podľa neho podporiť imigráciu pracovnej sily, zvýšiť počty zahraničných študentov na slovenských vysokých školách a zvýšiť mieru zamestnanosti pracovníkov vo veku 65+. Tých musíme zároveň vybaviť zručnosťami potrebnými pre Priemysel 4.0.
Najviac pracovných miest pritom v budúcnosti pribudne v odvetviach, v ktorých nové technológie Priemyslu 4.0 zvyšujú dopyt prostredníctvom zvyšovania príjmu a bohatstva, napríklad umelá inteligencia, špecializované poradenstvo pre osobnostný rozvoj, ale aj profesionálne opatrovníctvo či telemedicína.