Slovensko a Austrália majú záujem o rozvoj politického dialógu, rovnako aj hospodárskeho obchodného a investičného partnerstva. Potvrdil to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Marek Eštok, ktorý v pondelok prijal na rezorte diplomacie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Austrálie pre SR so sídlom vo Viedni Iana Biggsa.
Znovuotvorenie veľvyslanectva
Ako rezort diplomacie priblížil, napomôcť slovensko-austrálskemu rozvoju by malo aj plánované znovuotvorenie slovenského veľvyslanectva v Canberre, ktoré tento rok schválila vláda.
„Austrálskej strane som v tomto smere poďakoval za súčinnosť. Máme pred sebou veľa doposiaľ nevyužitých príležitostí na spoluprácu v oblastiach, ako sú vzdelávanie či obranný priemysel. V napĺňaní tohto potenciálu bude hrať náš zastupiteľský úrad veľmi dôležitú úlohu,“ uviedol Eštok.
Elektromobilita má podľa Pellegriniho budúcnosť, ale nesmie sa vynucovať (video+foto)
Na stretnutí zároveň požiadal o zaradenie Slovenska do zoznamu destinácií austrálskej obchodnej misie pri návštevách iných krajín EÚ. Podľa rezortu diplomacie v obchodnej výmene hrá dôležitú úlohu slovenský export osobných vozidiel.
„Komplikáciou je však vysoká austrálska daň a clo na luxusné automobily. Dovoz takýchto vozidiel je zaťažovaný dodatočnou daňou vo výške 33 percent. Takmer tri štvrtiny vývozu SR do Austrálie tvoria osobné autá, predovšetkým SUV. Uvalenie dane má výrazne negatívny vplyv na slovenský export,“ uviedol Eštok.
Medzinárodné organizácie
Spoločné rokovanie venovali aj aktivitám Slovenska a Austrálie v medzinárodných organizáciách, predovšetkým na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) vrátane podpory kandidatúr do Bezpečnostnej rady OSN. Témou boli aj rokovania Austrálie s EÚ o dohode o voľnom obchode.
Automobilový priemysel ostáva kľúčovým pilierom slovenskej ekonomiky a to aj napriek viacerým rizikám
„Negociácie, ktoré majú slovenskú podporu, odštartovali ešte v roku 2018, problémom naďalej zostáva otázka austrálskeho prístupu na poľnohospodársky trh EÚ,“ dodal rezort diplomacie. Ďalšou veľkou témou bola aj aktuálna medzinárodná situácia týkajúca sa najmä regiónu Indopacifiku či konfliktu na Ukrajine.
„Práve slovenské pohraničné regióny by mohli slúžiť austrálskym spoločnostiam ako logistický uzol pri budúcej obnove Ukrajiny,“ uzavrelo ministerstvo zahraničných vecí.