Rast priemyselných cien sa bude aj naďalej z mesiaca na mesiac postupne zmierňovať. Stále sa však podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej bude ešte držať na pomerne vysokých hodnotách. Pod spomaľovanie cenového rastu priemyselných výrobkov sa budú podpisovať podľa nej lacnejšie energie, ropa a uvoľnenie napätia v dodávateľsko – odberateľských reťazcoch.
Ceny energií
V januári to bola takmer rovnaká úroveň rastu priemyselných cien ako v decembri, a to o 33,6 %. V medzimesačnom porovnaní však priemyselné ceny po decembrovom poklese podľa Štatistického úradu SR opäť vzrástli, a to o 8,6 %.
„Ceny v priemyselnej sfére tak naďalej rastú, ale tempo ich medziročného rastu sa od septembra minulého roka postupne zmierňuje. Dôvodom sú nižšie ceny energií,“ skonštatovala Glasová.
Energeticky náročný priemysel dostane historicky najnižšie kompenzácie z envirofondu, má však ešte väčší problém
Výrazne sa v januári zvýšili hlavne ceny v dodávkach elektriny, plynu a pary, a to zhruba o 66 %. Ďalej aj v ťažbe a dobývaní približne o 16 %. V rámci priemyselných odvetví najvýraznejšie medziročne rástli ceny ropných produktov a tiež ceny potravín a nápojov, v oboch prípadoch až takmer o 27 %. Pozitívom podľa Glasovej je, že ako tempo rastu cien ropných produktov, tak aj cien potravín sa postupne z mesiac na mesiac zmierňuje.
Dopravné prostriedky
Ďalej nasledovali ceny elektrických zariadení s rastom o 26 %, drevených a papierových výrobkov zhruba o 25 % a výrobkov z gumy a plastu takmer o 20 %. Čo sa týka našich najdôležitejších priemyselných odvetví, tak opäť sa zrýchlil rast cien dopravných prostriedkov, ktoré vzrástli o 12 %. A zrýchlenie prišlo aj pri cenách počítačových a elektronických výrobkov, ktoré vzrástli o vyše 7 %.
Slovenský priemysel vlani poklesol, najväčší vplyv malo zníženie výroby dopravných prostriedkov
Dôvodom pretrvávajúceho vysokého rastu priemyselných cien podľa analytičky je, že globálne hospodárstvo celý minulý rok bojovalo s vysokými cenami energií, ktoré sa následne premietajú do rastu výrobných nákladov. Okrem toho, čelíme narušeným dodávateľským reťazcom pre vojnu na Ukrajine. To vedie podľa Glasovej k nedostatku mnohých materiálov, ktorých ceny preto rastú.
Stavebný materiál
Výrazný rast počas celého minulého roka zaznamenávali aj ceny stavebných materiálov. Pozitívnou správou však podľa analytičky je, že tempo ich rastu sa od leta až do decembra postupne spomaľovalo. Podľa najnovších údajov za január opäť mierne zrýchlilo na úroveň 15 %.
„Zdražovanie stavebných materiálov spôsobilo, že aj opravy a rekonštrukcie bytov nás vychádzajú o dosť drahšie. A takto sa zvyšujú aj náklady na výstavbu novostavieb, čo spôsobuje zdražovanie nehnuteľností,“ povedala Glasová.