Priemyselná produkcia bude zrejme klesať aj ďalej, myslia si analytici. V novembri podľa Štatistického úradu SR klesla až o 10,8 %. Priemyselná výroba je podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej zasiahnutá hlavne problémami s nedostatkom viacerých surovín a komponentov na trhu v dôsledku vojny na Ukrajine a tiež energetickou krízou.
Energetická kríza a inflácia
Energetická kríza zvyšuje podľa analytičky výrobné náklady podnikov a predražuje ich výrobu.
Viac o téme: Energetická kríza
„Spomaleniu ekonomického rastu sa v tomto roku zrejme nevyhneme. Vývoj zahraničného dopytu po slovenských produktoch je a aj naďalej bude ochromený vojnou na Ukrajine a narušením medzinárodného obchodu,“ skonštatovala Glasová.
Priemysel je v najťažšej situácii od 2. svetovej vojny. Zamestnávatelia žiadajú vládu, aby už predstavila pomoc s cenami energií
Vysoké ceny energií a vysoká inflácia podľa nej spôsobujú pokles kúpyschopnosti a spotreby domácností, čo znamená nižší dopyt po výrobkoch, nižšiu priemyselnú produkciu a pokles ekonomického rastu.
Pokles produkcie
Aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák si myslí, že pokles produkcie je možné očakávať najmä pri energeticky náročnej produkcii. V kľúčovom automobilovom priemysle budú naďalej hrať dôležitú rolu úzke hrdlá v dodávateľských reťazcoch.
Rok 2022 bol z pohľadu priemyslu veľmi nepredvídateľný, budúci rok už bude kritický
„Tie by mohli ostať aspoň čiastočne uvoľnené, naďalej však budú narúšať produkciu slovenských závodov automobiliek a prispievať k zvýšenej volatilite produkcie tejto časti priemyslu,“ uviedol Koršňák.