Ministerstvo životného prostredia SR porušilo pri zákaze spaľovacích motorov ústavný zákon. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS). Na celý proces by sa podľa liberálov mala pozrieť aj prezidentka Zuzana Čaputová. SaS poukázala na rozhodnutie Výboru NR SR pre európske záležitosti. Podľa neho sa Slovenská republika mala postaviť proti zákazu spaľovacích motorov.
Pozmeňujúci návrh
„Na výbore bol prijatý môj pozmeňujúci návrh, ktorý ukladá ministrovi životnému prostredia, aby sa bezodkladne pridal k Nemecku, Poľsku, Taliansku a Česku, ktoré prejavili svoj nesúhlas a aby hlasoval proti zákazu spaľovacích motorov, keď sa o tejto otázke bude diskutovať či hlasovať na Rade ministrov EÚ,“ upozornil člen výboru Ján Oravec (SaS). Envirorezort však výbor následne požiadal o zmenu pozície.
Tichá procedúra
Keďže žiadosť prišla mailom a členovia výboru o nej nerokovali, ministerstvo ju považovalo za schválenú tzv. tichou procedúrou. Takýto postup však nie je upravený v ústavnom zákone o spolupráci Národnej rady SR a vlády SR v záležitostiach Európskej únie. Je v ňom uvedené, že návrh vlády platí len v tom prípade, ak sa k nemu výbor nevyjadrí do 14 dní, čo sa v tomto prípade nestalo.
SaS spustila petíciu proti zákazu predaja áut so spaľovacími motormi, poukazuje aj na environmentálne problémy
„Navyše, zmenu stanoviska nežiadala vláda, ale prišiel len ako nikým nepodpísaný dokument ministerstva životného prostredia,“ upozornil Oravec.
Porušenie ústavného zákona
Podľa strany SaS tak ide o svojvoľné a neakceptovateľné porušenie ústavného zákona a prekročenie kompetencií zo strany rezortu životného prostredia.
KDH kritizuje vládu za hlasovanie za zákaz predaja áut so spaľovacím motorom od roku 2035
„Ministerstvo životného prostredia úmyselne nerešpektovalo stanovisko parlamentného výboru, ktorý ich zaviazal hlasovať proti zákazu spaľovacích motorov. Na takéto vážne zlyhanie ministerstva by sa mala pozrieť aj pani prezidentka Zuzana Čaputová,“ uzavrel predseda SaS Richard Sulík.