Jeden z najvýznamnejších chemických podnikov na Slovensku, šalianske Duslo, aktuálne vyrába iba na technické minimum, časť výroby je odstavená úplne. Informoval o tom generálny riaditeľ fabriky Petr Bláha.
Dôvodom je zásadný a prudký nárast cien plynu. Podnik je pritom najväčší odberateľ plynu na Slovensku, na celoslovenskej spotrebe sa podieľa 11 percentami.
Spoločnosť sa obáva najhoršieho
Pre Duslo ide o základnú surovinu, z ktorej následne vyrába čpavok a potom ďalšie produkty. „Určite nás nečaká nič dobré,” zhodnotil aktuálnu situáciu Bláha. Podľa neho sa ceny plynu menia v rámci hodín aj o sto percent.
Duslo Šaľa plánuje veľkú ekologickú investíciu, spoločnosť pracuje na zmene technológie riešenia emisií
„My sme začali generovať brutálnu stratu,“ potvrdil generálny riaditeľ s tým, že si zatiaľ držia všetkých zamestnancov. Aktuálne je zastavená výroba hnojív prakticky v celej Európe.
Na rozdiel od Slovenska však už podľa Bláhu jednotlivé štáty prijali potrebné kroky. „Na Slovensku sa nič nedeje. Vlak nám ušiel,“ myslí si.
Najvýznamnejšia firma na Slovensku
Duslo patrí k najvýznamnejším firmám chemického priemyslu na Slovensku. Je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert, pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve.
V roku 2005 Duslo získalo akcie spoločnosti Istrochem, a.s. a od 1. januára 2006 je Istrochem jeho súčasťou. Fabrika sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárenských chemikálií.
V minulom roku dosiahol podnik hospodársky výsledok pred zdanením takmer 11,5 milióna eur. Napriek aktuálnej koronakríze sa chemickému gigantovi podarilo zabezpečiť mierny medziročný nárast zisku o 876-tisíc eur. Tržby fabriky však podľa zverejnených údajov klesli o 11,3 percenta na 353,1 milióna eur. Objem investícií atakoval 35 miliónov eur.