Vlády krajín Európskej únie (EÚ) prišli vlani vďaka nelegálnej výrobe a predaju cigariet o 10,4 miliárd eur. Menší výpadok na spotrebnej dani – 25 miliónov eur utrpelo aj Slovensko.
Absolútne prvenstvo však patrí Francúzku, ktoré prišlo až o 6,2 miliardy eur. Vyplýva to zo štúdie o nelegálnom obchode s cigaretami v EÚ, ktorú zverejnila audítorská spoločnosť KPMG.
Nelegálny obchod s cigaretami v krajinách EÚ sa v rokoch 2017 až 2019 znižoval, to však neplatí o posledných dvoch rokoch. V roku 2020 nárast predstavoval 2,3 percenta a vlani sa spotreba pašovaných a falšovaných cigariet v EÚ zvýšila o 3,9 percenta viac na celkovo 35,5 miliardy kusov.
Ako pritom upozorňuje KPMG, väčšine krajín sa darí čierny trh potláčať alebo držať na rovnakej úrovni. Pod celkové zhoršenie výsledkov únie sa však podpísal vývoj na jednom z hlavných európskych trhov – vo Francúzsku, ktoré sa v posledných rokoch stalo centrom záujmu čierneho trhu.
Čo sa stalo vo Francúzku
Francúzska vláda uviedla v roku 2017 do života nový daňový plán, ktorý viedol k zvýšeniu ceny krabičky cigariet o 50 percent na súčasných viac ako 10 eur. Vláda sa týmto krokom rozhodla zakročiť proti vysokej až 27-percentnej miere fajčenia.
Výsledok? Fajčenia sa znížilo len nepatrne, o 1,4 percentuálneho bodu na súčasných 25,5 percenta. V roku 2021 však opäť narástlo fajčenie medzi obyvateľstvom so strednými a nízkymi príjmami. Podiel nelegálnych cigariet na celkovej spotrebe zároveň vzrástol z 13,1 percenta v roku 2017 na 29,4 percenta (15,1 mld. cigariet) v minulom roku. To v praxi znamená, že až tretina fajčiarov v krajine siaha po výrobkoch na čiernom trhu.
Francúzsko drží podľa správy KPMG nelichotivé prvenstvo aj v oblasti falšovaných cigariet, ktoré skupiny operujúce na čiernom trhu vydávajú za výrobky známych značiek a predávajú ich za polovičné ceny. Ich skutočný obsah a materiály použité pri výrobe sú však veľkou neznámou a predstavujú preto najvyššie zdravotné riziká. Až 64,7 percenta takýchto cigariet identifikovaných vlani v EÚ smerovalo práve na francúzsky trh, upozorňuje správa KPMG.
Riziká francúzskej cesty
Pred rizikami riešenia problému fajčenia cez rýchly nárast spotrebnej dane vystríhajú experti dlhodobo. Samotné zdražovanie bez naplnenia ďalších podmienok totiž núti fajčiarov obracať sa na čierny trh.
Cestou zvyšovania daní sa na základe odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vybrali prakticky všetky vlády únie.
Vo väčšine krajín tak už dane presiahli viac ako 70 až 80 percent z ceny cigariet a podľa nastavených daňových kalendárov budú rásť aj v najbližších rokoch. EÚ však napriek tomu podľa údajov WHO stále patrí k regiónom s najvyššou mierou fajčenia, 25 percent.
Môže to byť ešte horšie
Európska komisia oznámila, že finalizuje novú smernicu o zdaňovaní tabakových výrobkov. Podľa dobre informovaných zdrojov bruselského portálu New Europe sa pritom Komisia chce vydať cestou ďalšieho markantného zvýšenia minimálnych sadzieb. Dotknúť sa to má pritom všetkých výrobkov bez ohľadu na ich mieru zdravotného rizika.
Odborníci na oblasť verejného zdravia a boj so závislosťami však upozorňujú, že snaha o dosiahnutie „abstinenčného stavu“ spoločnosti len formou reštrikcií je podľa nich ideálom, ktorý ignoruje zistenia z praxe. Podľa štatistík z oblasti odvykania totiž len malá časť fajčiarov, zhruba štyri percentá dokáže svoj zlozvyk opustiť. Namiesto reštrikcií volajú preto po širšom uplatnení moderných nových alternatív cigariet, ktoré majú potenciál znižovať dopady fajčenia.
„Existujú presvedčivé dôkazy, že výrobky bez dymu sú oveľa menej škodlivé ako cigarety a že môžu pomôcť nielen jednotlivcom, ale vytlačiť fajčenie aj na úrovni populácie. Stratégia znižovania rizika môže zabrániť miliónom úmrtí súvisiacich s fajčením,“ uvádza sa v liste, ktorý vlani adresovala viac ako stovka expertov z oblasti verejného zdravia organizácii WHO v snahe zmeniť jej odmietavý postoj k novým alternatívam cigariet.
S tým súhlasí aj vedecký riaditeľ viedenského Nikotin Institutu Ernest Groman: „Dostupné dáta potvrdzujú, že abstinenčný prístup sa ukazuje ako nedostatočný́. Riešením pre fajčiarov je preto prechod na menej škodlivé alternatívy.“
Riziká vysokej inflácie
Fajčiarskym štatistikám dominujú nízkopríjmové skupiny ľudí s nižším vzdelaním, ktorí sú často závislí a fajčenie im stále viac vyprázdňuje peňaženky. Ďalšie zvyšovanie daní v čase už aj tak rekordnej inflácie by preto zasiahlo predovšetkým zraniteľné skupiny, medzi nimi aj dôchodcov, či nezamestnaných.