- aktualizované 20. júna, 12:28
Výstavba závodu na výrobu batérií pre elektromobily v Šuranoch je definitívne potvrdená. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informovala ministerka hospodárstva Denisa Saková spolu so zástupcami investorov. Tí zároveň podpísali aj investičnú zmluvu.
Konzorcium čínskej skupiny Gotion a slovenskej firmy InoBat chce na Slovensku preinvestovať viac ako 1,23 mld. eur a vytvoriť 1 311 nových pracovných miest. Štát pritom projekt podporí aj formou investičnej pomoci. Tá bude vo výške 214 mil. eur, z toho vo forme dotácie na dlhodobý hmotný a nehmotný majetok vo výške 150 mil. eur a vo forme úľavy na dani z príjmov na úrovni 64 mil. eur.
Gigafabrika na výrobu batérií
„Na Slovensko prinášame druhú najväčšiu zahraničnú investíciu v histórii,“ zdôraznila Saková. V Šuranoch vznikne veľká gigafabrika na výrobu batérií pre elektromobily a zároveň s ňou aj výskumno-vývojové centrum.
Nemecký Winkelmann by spolu so subdodávateľmi mohol v Rimavskej Sobote vytvoriť tisíce pracovných miest, uviedla Saková
To by malo vytvoriť minimálne 50 nových pracovných miest pre slovenských vedcov. Prvá testovacia vzorka by mala z výrobných liniek zísť v septembri 2025, produkčná výroba by sa mala naštartovať začiatkom roka 2027 a na plnú výrobnú kapacitu by mal závod nabehnúť v júni 2027.
Celý priemyselný park v Šuranoch má rozlohu približne 375 hektárov, baterkáreň zaberie z tejto plochy asi 100 hektárov, zvyšok by chcelo Ministerstvo hospodárstva SR obsadiť subdodávateľmi.
Enormný vplyv
Ročná produkčná kapacita fabriky dosiahne v prvej fáze 20 gigawatthodín. Na ňu už pritom investori majú zazmluvnených aj odberateľov. Gotion a Inobat vytvorili aj spoločný podnik, GIB. Ako uviedol jeho výkonný riaditeľ Pavol Krokoš, vplyv závodu bude enormný.
„Ovplyvní európske trhy, urýchli inovácie a stanoví nové štandardy pre udržateľnosť. S kapacitou na produkciu tisícok batérií ročne prispejeme k zníženiu globálnych emisií a podpore prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Máme reálnu možnosť stať sa svetovým lídrom v produkcii batérií na obyvateľa,“ skonštatoval.
Sedemmesačné snaženie vlády
Dnešný deň je podľa ministerky Sakovej vyvrcholením sedemmesačného snaženia vlády. Memorandum o porozumení medzi Slovenskou republikou a investormi bolo podpísané ešte v novembri minulého roka.
„Pre Slovenske je veľmi dôležité, že pokračuje v adaptácii na elektromobilitu, čo je trend v celej Európskej únii,“uviedla ministerka hospodárstva.
Vláda vyšla v ústrety štátnemu MH Invest, predĺžila platnosť predkupného práva k pozemkom v priemyselnom parku Šurany
Ako doplnil CEO spoločnosti InoBat Marián Boček, uvedená investícia je pre Slovensko mimoriadna. „Veríme, že tento projekt naštartuje transformáciu slovenského priemyslu, aby sme sa mohli prelúskať z „montovne na mozgovňu,“ vyhlásil.
Míľnik v globalizačnej stratégii
V Šuranoch by podľa investorov mala vzniknúť najmodernejšia fabrika na výrobu batérií pre elektromobily, ktorá bude spĺňať najprísnejšie environmentálne a technologické štandardy.
Predseda predstavenstva Gotion High-tech Li Zhen uviedol, že schválenie investičnej dohody je aj míľnikom v globalizačnej stratégii Gotionu.
„V duchu princípu „Na Slovensku, pre Slovensko“ a s výraznou podporou slovenskej vlády sa snažíme rozvíjať projekt najpokročilejšej batériovej továrne v regióne EMEA s nulovou uhlíkovou stopou, pomáhať Šuranom stať sa kľúčovým centrom pre batérie a nové energetické odvetvia v Európe a prispieť tak aj silou Gotionu ku globálnej energetickej transformácii,“ povedal.
Gotion ako prvá spoločnosť v odvetví energetických batérií vstúpila na kapitálový trh v Číne. Špecializuje sa na vývoj a výrobu batérií pre vozidlá, prenos a distribúciu energie a skladovanie energie. Spoločnosť vybudovala štrnásť gigafabrík s kapacitou nad 100 GWh.
Spolupracuje s viacerými nadnárodnými spoločnosťami vyrábajúcimi automobily. Pre Volkswagen Group vyvinula produkt „Unified cell“, ktorý sa plánuje použiť v 80 % vozidiel značky Volkswagen. Volkwagen Group je zároveň akcionárom skupiny Gotion s podielom 25 %.
Slovenská firma InoBat sa zameriava na výskum, vývoj, výrobu, dodávku, recykláciu a konečnú likvidáciu elektrických batérií. Vo Voderadoch prevádzkuje vlastné výskumné a vývojové centrum pre výskum a vývoj batérií. InoBat podporujú viacerí významní investori a partneri ako Rio Tinto, Gotion či Amara Raja. V rámci svojho pôsobenia taktiež aktívne spolupracuje so slovenskými univerzitami.