Oblasť poľnohospodárstva a produkcie potravín majú medzi svojimi prioritami všetky analyzované strany.
Témy týkajúce sa ochrany prírody, udržateľného poľnohospodárstva a zmeny klímy vnímajú strany kandidujúce do europarlamentu ako dôležité. Avšak v programoch politických strán sa ochrana prírody a klímy dostala medzi priority iba u dvoch subjektov – v strane Most-Híd a v koalícii Progresívne Slovensko – Spolu. Informovali o tom organizácie Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/BirdLife Slovensko) a Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko.
„Je to v rozpore s verejnou mienkou na Slovensku, ktorá považuje ochranu prírody za dôležitú. Zároveň absencia ochrany prírody medzi prioritami strán ignoruje varovné signály, ktoré nám dáva veda,“ píšu organizácie v tlačovej správe.
Na ochranu prírody sa myslelo málo
Most-Híd má vo svojom programe prioritu „Ochrana životného prostredia a klimatické zmeny znamenajú veľkú výzvu“. SOS/BirdLife a WWF Slovensko však informujú, že Most-Híd nenavrhuje žiadne opatrenia, ktoré by k ochrane a obnove ekosystémov viedli. „Strana SaS navrhuje vrátiť kompetencie v oblasti ochrany životného prostredia členským štátom, s výnimkou oblasti cezhraničného znečisťovania a transnárodnej biodiverzity. Tiež navrhuje obmedziť primárne ciele EÚ iba na niektoré oblasti, a týmto spôsobom de facto vylučuje ciele EÚ v oblasti biodiverzity a životného prostredia,“ tvrdia organizácie.
Oblasť poľnohospodárstva a produkcie potravín majú medzi svojimi prioritami všetky zanalyzované strany. Podľa SOS/BirdLife a WWF Slovensko však len koalícia Progresívne Slovensko – Spolu hovorí o prepojení cieľov poľnohospodárstva a ochrany životného prostredia a potrebe ochrany biodiverzity. Ostatné strany kladú dôraz na podporu sektoru, sebestačnosti, vyrovnanie platieb so západnými krajinami či zabránení dvojakej kvalite potravín.
Naopak, až na dve výnimky, chýba v programoch oblasť ochrany klímy. „Len koalícia Progresívne Slovensko – Spolu hovorí o opatreniach vedúcich k udržaniu globálneho otepľovania pod 1,5°C na úrovni EÚ,“ informujú organizácie. Most-Híd ako opatrenia spomína podporu zavlažovacích systémov či ochranu pred povodňami. Tieto opatrenia však podľa SOS/BirdLife a WWF Slovensko často vedú k negatívnemu vplyvu na ekosystémy. „Strana SaS navrhuje obmedziť primárne ciele EÚ iba na niektoré oblasti, a týmto spôsobom vylučuje ciele EÚ v oblasti ochrany klímy,“ dodávajú v tlačovej správe.
Dôležitá téma
Organizácie pripomínajú, že ochranu prírody považuje za dôležitú veľká väčšina Európanov, vrátane obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Európsky parlament robila agentúra Ipsos Mori. Ukázal, že pre 87 percent obyvateľov Slovenska je dôležité, či má strana medzi prioritami trvalo udržateľné poľnohospodárstvo, pre 84 percent, či má medzi prioritami ochranu životného prostredia, prírody a zvierat a pre 75 percent, či k jej prioritám patrí riešenie klimatickej zmeny.
„Nie je prekvapujúce, že oblasť poľnohospodárstva a produkcie potravín patrí medzi priority väčšiny politických strán. Avšak väčšina strán nekladie žiadny dôraz na prepojenie cieľov poľnohospodárstva a ochrany životného prostredia a biodiverzity,“ uviedol podľa tlačovej správy Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. Podľa neho je kľúčové, aby sa debata posunula od toho, koľko dostanú naši farmári z rozpočtu Spoločnej poľnohospodárskej politiky k tomu, akú politiku potrebujeme, aby sme ochránili našu krajinu a dokázali pestovať potraviny z dlhodobého hľadiska.
Organizácie venujúce sa životnému prostrediu dostali odpovede na svoje otázky od kandidátov za strany a hnutia KDH, Most-Híd, koalíciu Progresívne Slovensko – Spolu, SaS, Sme rodina – Boris Kollár. Vyjadrenia dostali aj od kandidátky za OĽaNO. Na otázky neodpovedali kandidáti za Smer-SD, SNS a SMK, ale SMK poslala svoj program a strana SNS program kandidáta na europoslanca Jaroslava Pašku. Program hnutia Sme rodina a strany Smer nemali k dispozícii. Otázky poslali stranám, ktoré v prieskume politických preferencii boli v prvej desiatke. Prvý okruh otázok sa týkal ubúdania biodiverzity, ďalší poľnohospodárskej politiky a tretí zmeny klímy.