Za rovnaký nákup vianočných potravín ako vlani si tento rok Slováci priplatia v priemere o 4 eurá viac, resp. o 6,2 %. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky. Najvýraznejší medziročný rast medzi vianočnými potravinami dosiahol mak, ktorého cena je až o 43 % vyššia ako vlani.
Predražená krkovička aj mandarínky
„Okrem makových koláčov sa nám tieto sviatky výrazne predraží aj zemiakový šalát, keďže cena zemiakov medziročne vzrástla o 37 %. O 35 % drahšia je bravčová krkovička a za mandarínky zaplatíme tento rok zhruba o tretinu viac ako vlani. O viac ako pätinu nás tento rok vychádza drahšie aj bravčové pliecko, cibuľa a zeler. Nájdu sa však aj potraviny, ktorých ceny sú pred tohtoročnými sviatkami nižšie ako vlani,“ skonštatovala pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Slováci dávajú na potraviny čoraz väčšiu časť svojej výplaty
Medzi potravinami s dvojciferným cenovým rastom sa okrem vyššie spomínaných umiestnili ešte viaceré druhy bravčového mäsa a údenín, ryby, ale aj zelenina či ovocie.
„Približne o desatinu drahšia ako vlani je dusená šunka a slanina, o 15 % viac zaplatíme pri kúpe párkov a za bravčové mäso si priplatíme v rozmedzí od 9 % až po 35 %. No a rybacie filé či filety nás vychádzajú o cca 9 % viac ako pred minuloročnými sviatkami a mrazené ryby približne o 5 %,“ pokračovala Glasová.
Vývoj cien na svetových trhoch
Aj vianočná kapustnica bude stáť Slovákov tieto sviatky viac ako pred rokom. Zvýšili sa totiž nielen ceny bravčového mäsa, ale aj kvasenej kapusty, ktorá je medziročne drahšia zhruba o 15 %. „Ani pri pečení vianočných koláčov neušetríme. Ako sme už spomínali, mak medziročne zdražel až o 43 %, pšeničná múka je drahšia o 13 %, cukor o cca 7 %, margarín o 6 %, med a olej o zhruba 5 %,“ dodala Glasová.
Pod rast cien potravín sa podpisuje podľa Poštovej banky hlavne vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, príplatky za prácu v noci a cez víkendy a taktiež silnejšia kúpyschopnosť obyvateľstva. „Priaznivá situácia na trhu práce a rastúce mzdy vedú k tomu, že našinci si zo svojich zárobkov môžu dovoliť viac kúpiť. Silnejší dopyt následne ťahá nahor aj ceny potravín,“ doplnila Jana Glasová.
Vznikla platforma pre potraviny na rastlinnej báze, spojí lokálne a medzinárodné spoločnosti
Na druhej strane slepačie vajcia vyjdú našincov rovnako ako vlani a hlbšie do peňaženky nemusia siahnuť ani pri kúpe mlieka a viacerých mliečnych výrobkov. Najvýraznejšie medziročne zlacneli paradajky. „Trvanlivé plnotučné mlieko je lacnejšie približne o -1,5 %, tvaroh o cca -2 % a maslo až o takmer -7 %. Paradajky zlacneli o viac než pätinu. O zhruba -12 % išli nadol aj ceny papriky a trojicu potravín s najvýraznejším cenovým poklesom uzatváralo maslo, ktorého cena klesla o spomínaných takmer -7 %,“ uzavrela analytička Poštovej banky.