Medzi prijaté kľúčové opatrenia agrorezortom na rok 2019 zaraďuje Zväz pestovateľov cukrovej repy zelenú naftu.
Systémové opatrenia dlhodobého charakteru v cukrovarníctve prijaté Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) na rozdiel od ,,ad hoc“ riešení prinesú podľa Zväzu pestovateľov cukrovej repy (ZPCR) v roku 2019 pokoj a istotu pestovateľom ako aj vlastníkom cukrovarov. Pomôžu im prežiť krízu a dávajú nádejnú perspektívu pre udržanie tohto strategického odvetvia. Informovala o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na svojej internetovej stránke.
„Teší nás, že MPRV neustále sleduje a monitoruje vývoj krízy vo vertikále cukru a snaží sa nám pomôcť systémovými opatreniami. Za kľúčové systémové opatrenie považujeme zaradenie cukrovej repy medzi citlivé komodity, vďaka čomu bola repa podporená v rámci zelenej nafty a naďalej zostáva aj v projekte Rozvoja rastlinnej a živočíšnej výroby NPPC (Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum),“ ozrejmil ZPCR.
Negatíva
Medzi negatíva končiaceho roka ZPCR zaradil vrcholiacu krízu s cukrom, ktorá spôsobila dramaticky nízke ceny. Cena cukru od ukončenia platnosti kvótovaného režimu klesla podľa ZPCR takmer o 30 %, v číselnom vyjadrení z hodnoty 490 eur za tonu na 347 eur za tonu v septembri 2018. „Žiaľ, v novom režime sa nákupné ceny cukrovej repy odvíjajú od predajnej ceny cukru, ktorú pestovatelia nemôžu ovplyvniť,“ uviedol ZPCR. Medzi negatíva roka 2018 zväz zaradil aj vysoké teploty s nedostatkom zrážok, podpriemerné úrody cukrovej repy, či spoplatnenie závlahovej vody.
Očakávania na rok 2019
V roku 2019 ZPCR očakáva neustálu podporu zo strany štátu v systémovom riešení dopadu nízkych cien cukru na pestovateľov cukrovej repy. Zároveň navrhuje vytvorenie ďalšieho systémového opatrenia pre cukrovú repu, kde by sa prostredníctvom notifikovanej štátnej pomoci uhrádzala 60 % časť poistenia voči živelným rizikám.