Index cien potravín FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) dosiahol v januári 2023 v priemere 131,2 bodu, čo je o 0,8 percent menej ako v decembri. Ide o desiaty mesiac poklesu v rade. Index klesol o takmer 18 percent z maxima, ktoré dosiahol v marci 2022.
Rastlinný olej dosiahol v januári v priemere 140,4 bodu, čo je medzimesačný pokles o 2,9 percenta. Index je aktuálne takmer 25 percent pod úrovňou spred roka. Pokles sa odrazil na nižších svetových cenách palmového, sójového, slnečnicového a repkového oleja.
Globálny dopyt
Medzinárodné ceny palmového oleja v januári klesli druhý mesiac po sebe, čo bolo ovplyvnené aj utlmeným globálnym dopytom po dovoze.
Svetové ceny sójového oleja tiež mierne klesli, čo súvisí s pomalým dopytom po dovoze kvôli nekonkurencieschopným cenám v porovnaní s cenami iných rastlinných olejov.
Na ceny poľnohospodárskych produktov vplýva viacero faktorov, medziročne vzrástli o 24 percent
Na ceny vplývalo aj počasie v Argentíne, čo zvýšilo vyhliadky produkcie. V prípade slnečnicových a repkových olejov klesli medzinárodné ceny v dôsledku rozsiahlych globálnych exportných dodávok. Informovala o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora na svojej stránke.
Ceny obilnín
Index cien obilnín FAO dosiahol v januári v priemere 147,4 bodu, čo je o 0,1 percenta viac ako v decembri, aktuálna hodnota je o 4,8 percenta vyššia ako pred rokom. Svetové ceny ryže a kukurice vzrástli, ceny jačmeňa a pšenice v januári klesli.
Medzinárodné ceny ryže sa medzimesačne zvýšili o 6,2 percenta, čo bolo ovplyvnené menšou dostupnosťou, silným miestnym dopytom v ázijských exportujúcich krajinách a pohybmi výmenných kurzov. Svetové ceny kukurice vzrástli o 0,5 percenta. Ceny ciroku sa mierne zvýšili o 0,9 percenta v dôsledku nižšej produkcie v USA.
Mliečna produkcia
Mlieko a mliečne výrobky mali v januári v priemere 136,2 bodu, čo je o 1,4 percenta menej ako v decembri a dosiahli najnižšiu úroveň za posledných 12 mesiacov. Svetové ceny masla klesali už siedmy mesiac po sebe.
Medzinárodné ceny sušeného plnotučného mlieka klesli v dôsledku menšieho dopytu od popredných dovozcov a zvýšených dodávok z Nového Zélandu.
Aj ceny sušeného odstredeného mlieka klesli, najmä v dôsledku slabého globálneho dopytu. Svetové ceny syrov sa mierne zvýšili a to pre oživenie maloobchodných tržieb v západnej Európe po novoročných sviatkoch.
Nižšie ceny mäsa
Mäso malo v januári v priemere 113,6 bodu, čo je pokles len o 0,1 percenta v porovnaní s decembrom a pokračuje v poklese už siedmy mesiac po sebe. Stále je však hodnota o 1,3 percenta nad úrovňou spred roka. Nižšie svetové ceny hydinového, hovädzieho a bravčového mäsa podporili januárový pokles indexu.
Index cien cukru klesol v januári o 1,1 percenta a dosiahol v priemere 115,8 bodu. Ide o prvý pokles po náraste z predchádzajúcich dvoch mesiacov. Januárový pokles cukru bol spôsobený hlavne dobrým pokrokom v úrode v Thajsku.