Akákoľvek regulácia cien alebo marží v neregulovanom odvetví je podľa predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu Martina Krajčoviča v rozpore s európskym právom a pravidlami jednotného európskeho trhu.
Takýto protiprávny zásah do cenotvorby, ktorý navrhuje strana Smer – sociálna demokracia by mohol podľa neho znamenať aj zvyšovanie cien základných potravín, kde je nulová alebo minimálna marža. Dotklo by sa to teda práve najzraniteľnejších skupín obyvateľov.
Uvádzané 200-percentné marže obchodných reťazcov navyše odporujú ekonomickej definícii, keďže marža je pomerná časť z celkovej ceny, teda môže byť maximálne do 100 percent.
Deklarácia o cenovej stabilite funguje
„Napríklad Maďarsko v minulom roku právoplatne prehralo na Európskom súdnom dvore spor ohľadne regulácie marží pri vybraných mliečnych produktoch. Obchodníci s potravinami v priemere robia s 20 percentnou hrubou maržou, čo je ľahko overiteľné,“ uviedol pre agentúru SITA Krajčovič. Deklarácia o cenovej stabilite na 13 základných potravín, ktorú podpísali obchodníci s agrorezortom podľa jeho slov funguje.
Smeráci chceli rokovať o cenách potravín, koalícia im ale program schôdze neschválila (video)
„V tejto deklarácii sa obchodníci zaviazali, že nebudú zvyšovať historicky dané marže. Obchodníci nielen nezvyšovali marže, ale si ich dokonca pri týchto položkách aj znížili. Inflácia v potravinárstve je oveľa vyššia ako je rast spotrebiteľských cien potravín. Je to vďaka tomu, že množstvo nákladov absorbujú obchodníci vo vlastnej sieti a nepretavujú ich do spotrebiteľských cien, čím účinne chránia spotrebiteľov na Slovensku pred reálnym rastom cien, ktorý je oveľa vyšší,“ dodal Krajčovič.
Chcú hovoriť o regulácii cien
Predstavitelia strany Smer – sociálna demokracia informovali o tom, že sú pripravení odvolávať ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽANO) v prípade, ak vládna koalícia neschváli program rokovania parlamentu o cenách potravín.
„My nepýtame peniaze zo štátneho rozpočtu, my nejdeme cestou znižovania DPH, ale chceme hovoriť o regulácii cien, ktorá je založená na znižovaní marží obchodných reťazcov na Slovensku,“ priblížil predseda Smeru Robert Fico.
Zákon o cenách
„Predkladáme návrh, kde žiadame vládu SR, aby využila zákon o cenách. Zákon o cenách, ktorý je platný od roku 1996 umožňuje v prípade mimoriadnej situácie na trhu, a toto je mimoriadna situácia na trhu, vláde pristúpiť k regulácii cien vybraného okruhu potravín s tým, že ako nástroj na túto reguláciu využije marže obchodných reťazcov,“ doplnil Fico s tým, že na trhu sú komodity, ktoré sa predávajú s maržou 200 percent.
Cieľom tak je pri zachovaní elementárnej miery ziskovosti znížiť vysoké marže, čím by sa aj do určitej miery garantovalo, že ceny vybraného okruhu potravín budú pod kontrolou.