Niektoré obchodné reťazce na Slovensku zaznamenávajú po zmene Trestného zákona rastúci trend krádeží. Novelou sa zvýšila hodnota, do ktorej je krádež iba priestupkom, z 266 eur na 700 eur.
„Oproti minulosti, kedy kradli najmä organizované skupiny, v súčasnosti kradnú zlodeji najmä pre svoju potrebu, častokrát ide aj o sortiment dennej spotreby,“ priblížila pre agentúru SITA hovorkyňa reťazca COOP Jednota Jana Kuklová.
Viac krádeží za posledné obdobie zaznamenalo aj Tesco a rovnakú skúsenosť má tiež Billa. „Evidujeme zvýšený nárast krádeží, a to najmä drahšieho tovaru a vo väčších množstvách,“ uviedol pre agentúru SITA jej hovorca Marek Kravjar s tým, že aktuálna situácia môže reflektovať aj zmenu zákona.
Zákazníci Lidla si kúpili už viac ako tisíc ton zeleniny a ovocia, ktoré by inak skončili v koši
Na rastúci trend krádeží podľa Kuklovej vplýva viac vecí. „Rozdiely vidíme v regiónoch, kde je dlhodobo vysoká nezamestnanosť a početné marginálne skupiny obyvateľstva,“ doplnila. Lidl, naopak, za uplynulé obdobie výrazne zvýšený počet krádeží vo svojich predajniach nezaznamenal. „Ich vývoj je však v každej z nich individuálny, nakoľko ho ovplyvňujú viaceré faktory,“ reagoval reťazec pre agentúru SITA.
Obchodné reťazce samozrejme proti zlodejom bojujú viacerými opatreniami. „Je pre nás dôležité, aby sa naši kolegovia a kolegyne cítili bezpečne a samozrejme aj naši zákazníci, preto v našich prevádzkach aktualizujeme bezpečnostné opatrenia a spôsoby identifikácie nezaplateného alebo odcudzeného tovaru pomocou nových technológií,“ vysvetľuje Tesco.
Aj skúsenosti z danej lokality podľa spoločnosti Terno rozhodujú, či chránia tovar pomocou bezpečnostných čipov, bezpečnostných bielych pások alebo nemajú v predajni žiadne opatrenie. „V niektorých predajniach využívame aj služby pracovníkov SBS,“ doplnila hovorkyňa reťazca COOP Jednota.