Pre pekársko-cukrársko-cestovinársky sektor je v tomto roku kľúčové, aby sa našlo systémové riešenie na príplatky na prácu v noci, víkendy a sviatky pre sektory, ktoré jej majú dominantný podiel.
Extrémne daňové zaťaženie
Štát si totiž z financií vyplatených zamestnávateľom zamestnancovi berie viac ako 50 percent. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský. Dočasné opatrenie znížených sociálnych odvodov sa totiž koncom januára tohto roka skončí.
V Bratislave otvorili centrum odborného vzdelávania a prípravy pre potravinárstvo, študentov čaká moderné vybavenie (foto)
„Ak by sa tak nestalo, znamenalo by to výrazné zvýšenie nákladov, ktoré by v mimoriadne finančne napätom hospodárení pekární nebolo možné riešiť inak ako premietnutím do odbytových cien. Daňovo-odvodové zaťaženie práce je na Slovensku extrémne a od nového roka sa ešte zvyšuje. Toto je oblasť, ktorú je potrebné riešiť,“ zdôraznil Lapšanský.
Antisystémové kroky bývalých vlád
Za nevyhnutnú považuje tiež novelizáciu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, takzvané nekalé praktiky.
Zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov obohatilo jedenásť nových členov
„Vlády premiérov Matoviča a Hegera totiž absolútne v rozpore so záujmom štátu zvýhodnili obchodné reťazce, pritom ich dominantné postavenie na trhu je zrejmé. Spravili tak napriek hlasnému verejnému nesúhlasu celej odbornej potravinárskej verejnosti. Ich antisystémové kroky je potrebné napraviť,“ tvrdí šéf pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Privítal by aj zjednodušenie a zrýchlenie administrácie eurofondových podpôr a zefektívnenie systému vzdelávania, pretože systém duálneho vzdelávania podľa neho nefunguje.