Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.
Poslanci NR SR vo štvrtok schválili návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS s viacerými zmenami. Na základe schválených pozmeňujúcich návrhov koaličných poslancov budú osobitný odvod napokon platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.
Mnoho zmien oproti pôvodnému návrhu
V pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu koaličných poslancov Radovana Baláža (SNS), Petra Antala (Most-Híd) a Mariána Kéryho (Smer-SD) boli zahrnuté a schválené aj ďalšie pripomienky, na ktorých trvalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) na stredajšom rokovaní vlády. Konkrétne išlo o „zúženie“ definície obchodného reťazca, po ktorom sa výluka na odvod rozšírila aj o malé a stredné podniky vo všeobecnosti, podnikové predajne, kde je výrobca aj predajcom potraviny a rovnako aj o maloobchodné predajne, ktoré predávajú výlučne jednu sortimentnú skupinu potravín. Zároveň sa vypustila aj definícia obchodnej aliancie.
Schválené pozmeňujúce návrhy zahrnuli aj pripomienku MPRV, aby odvod zohľadňoval tiež špecifiká prevádzok, ktorých sa týka zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Prevádzky v takýchto regiónoch rovnako nebudú zaťažené odvodom. Zároveň sa schválila prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov aj pripomienka Ministerstva financií SR, aby sa v súvislosti so zavedením osobitného odvodu obchodných reťazcov, ktorý bude zároveň výdavkom (nákladom) znižujúcim výsledok hospodárenia a základ dane, do návrhu zákona vložil nový článok, ktorým sa bude novelizovať zákon o dani z príjmov. Na jeho základe sa osobitný odvod obchodných reťazcov bude považovať za daňový výdavok až po jeho zaplatení.
Kritika opozície aj obchodov
V rozprave sa proti osobitnému odvodu vyjadrilo v parlamente niekoľko opozičných poslancov, medzi nimi aj poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová. „Tento odvod je absurdný, nezákonný, nenáležitý, neprimeraný, nelogický, škodlivý a nesystémový. V konečnom dôsledku prinesie len zvýšené ceny potravín v obchodoch. Navyše nám kvôli nemu hrozia vysoké sankcie z Európskej komisie, pretože tá mala byť o zavedení tohto odvodu informovaná už pred dvomi mesiacmi, nakoľko sa účinnosť zákona navrhuje od 1. januára 2019,“ ozrejmila Kiššová. Ešte pred časom sa proti zavedeniu odvodu vyjadrili obchodníci, zamestnávatelia, odbory či Združenie miest a obcí Slovenska.
Znížený výnos z odvodu
Vzhľadom na schválené pozmeňujúce návrhy sa výška čistého výnosu z osobitného odvodu výrazne zníži. Čistý výnos sa po schválených zmenách podľa predkladateľa návrhu Radovana Baláža odhaduje na menej ako 50 miliónov eur. Podľa pôvodného návrhu pritom predkladatelia počítali s tým, že čistý výnos môže ročne dosiahnuť celkovo až 118,5 mil. eur. Osobitný odvod obchodných reťazcov začne platiť od 1. januára 2019.