V letnom období, ktoré sa spája s vyššími teplotami a častým cestovaním, je dôležité venovať zvýšenú pozornosť bezpečnosti potravín. Doktorka Katarína Kromerová, zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu výživy a bezpečnosť potravín, radí dodržiavať päť kľúčových zásad pre minimalizáciu rizika ochorení z potravín.
Je nevyhnutné udržiavať čistotu, umývať a čistiť všetky plochy a zariadenia používané na prípravu jedál, chrániť priestory kuchyne a jedlo pred hmyzom, hlodavcami a zvieratami. Určite netreba pripomínať umývanie si ruky pred manipuláciou s potravinami a často aj počas prípravy jedla. Samozrejmosťou je umývanie si rúk po použití toalety.
Nebezpečné mikroorganizmy
„Aj keď väčšina mikroorganizmov nespôsobuje choroby, nebezpečné mikroorganizmy môžu byť nájdené v pôde, vode, u zvierat aj u ľudí. Tieto mikroorganizmy sa prenášajú rukami, utierkami a náradím, a môžu sa dostať do jedla,“ vysvetľuje odborníčka.
Jeden z obchodných reťazcov na Slovensku sťahuje z predaja kurča. Ak ste si ho kúpili, vrátia vám peniaze
Oddeľovať by sme mali surové mäso, hydinu a ryby od ostatných potravín. Pre manipuláciu so surovými potravinami sa odporúča používať oddelené náradie, ako nože a dosky na krájanie. Kontaktu medzi surovinami a pripravenými jedlami zabránime uskladnením jedla v nádobách alebo obaloch.
„Surové potraviny môžu obsahovať nebezpečné mikroorganizmy, ktoré sa môžu prenášať na iné potraviny počas prípravy a skladovania,“ zdôvodňuje Kromerová.
Dôkladnosť pri ohrievaní
Na čo určite netreba zabudnúť je byť dôkladný pri varení a ohrievaní pokrmov. Tepelne dobre upraviť musíme najmä mäso, hydinu a ryby. „Jedlá, ako sú polievky a vývary, priveďte do varu a presvedčte sa, či dosiahli teplotu aspoň 70 °C. Ideálne je používať teplomer,“ radí odborníčka.
Uvarené jedlá dôkladne aj prihrievajte. Prečo treba na to tak dôkladne dbať? „Správna tepelná úprava zabíja takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy. Varovanie pri teplote 70 °C zabezpečí bezpečnosť potravín,“ dodáva odborníčka.
Skladovanie potravín
Viete, pri akej teplote je potrebné skladovať potraviny? Nezabúdajte, že na teplotu je potrebné myslieť už pri preprave z obchodu. Transportujte preto potraviny vyžadujúce chladenie alebo mrazenie v chladiacej taške a čo najskôr uskladnite v chladničke či mrazničke.
„Rýchlo schlaďte všetky uvarené a skaze podliehajúce potraviny, najlepšie pod 5 °C. Pred servírovaním udržujte jedlo horúce, pri teplote viac ako 60 °C,“ dodáva Kromerová.
Chyby pri rozmrazovaní
Ľudia najčastejšie robia chyby pri rozmrazovaní potravín. Jednoznačne ich nerozmrazujte pri izbovej teplote. Mäso, ryby a morské plody rozmrazujte na podnose v chladničke, aby ste predišli kontaminácii. V prípade veľkých kusov rýb, kreviet alebo bobúľ rozmrazte len potrebné množstvo.
Zeleninu a ovocie rozmrazujte pod tečúcou studenou vodou. Pri manipulácii s potravinami sa uistite, že máte čisté ruky a kuchynské pomôcky.
„Mikroorganizmy sa môžu množiť veľmi rýchlo pri izbovej teplote. Udržiavanie teploty pod 5 °C alebo nad 60 °C spomaľuje alebo zastavuje rast mikroorganizmov,“ vysvetľuje odborníčka na hygienu. Pri cestovaní uprednostnite potraviny, ktoré nevyžadujú chladenie.
Pozor aj na ľad
A máme pre vás ešte pár tipov. Uprednostnite potraviny vyrobené bezpečnými postupmi, ako je pasterizované mlieko. Ovocie a zeleninu umývajte pitnou vodou. Nekonzumujte potraviny s narušeným obalom, zmeneným vzhľadom, farbou alebo po uplynutí dátumu spotreby.
„Suroviny vrátane vody a ľadu, môžu byť kontaminované nebezpečnými mikroorganizmami a chemikáliami. Starostlivosť pri výbere potravín a ich umývanie môže znížiť riziká,“ vyzdvihuje Kromerová.