Odchody zamestnancov do predčasnej penzie robia veľké problémy aj hydinárom, ponúkajú riešenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hydina
Foto: SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

V minulom roku boli slovenskí chovatelia a spracovatelia hydiny postavení pred viaceré náročné výzvy. Výrazný rast výrobných nákladov zaznamenávajú už od začiatku roka 2021. Najmä počas roka 2022 sa intenzita rastu nákladov výrazne zvýšila.

„V úvode roka 2023 sme zaznamenali ďalší rast vstupných cien elektrickej energie, plynu a mzdových nákladov,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

Rastúce ceny energií

V chove hydiny spôsobili chovateľom problémy rastúce ceny elektrickej energie, plynu, ale najmä ceny kŕmnych zmesí. „Za posledný rok sme zaznamenali aj výrazný nárast cien obalových materiálov, rast cien pohonných látok, ako aj rast mzdových nákladov z dôvodu rastúcej inflácie. Spracovateľom hydinového mäsa výrazne vzrástla aj cena vstupnej suroviny – živej jatočnej hydiny,“ upozornil Molnár.

Odchody zamestnancov do predčasného dôchodku

Veľký problém pre chovateľov a spracovateľov nosníc predstavujú aj odchody zamestnancov do predčasného dôchodku. Niektorí hydinári týmto prišli aj o 10 percent svojich zamestnancov.

Adekvátne riešenie v tejto chvíli je, aby sa umožnil súbeh práce a predčasného dôchodku. Získať nových zamestnancov v mladšom veku do živočíšnej výroby je veľmi problematické,“ povedal šéf ÚHS.

Pozitívne Molnár vníma schválenie zníženia odvodov zamestnávateľom v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle, ktoré pomohlo k zníženiu výrobných nákladov pri produkcii potravín a zabezpečilo stabilizáciu cien potravín v druhom polroku 2023.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Molnár
Firmy a inštitúcie ÚHS Únia hydinárov Slovenska