Malokarpatské vinice s.r.o. so sídlom v obci Častá v okrese Pezinok sa sťažujú na ťažší odbyt hrozna pre zvýšenú úrodu za posledné roky. Prebytok vína ich však podľa vlastných slov zatiaľ nepostihol, každým rokom ho predajú viac.
Plánujú rozšíriť výrobu
Pre agentúru SITA to uviedol konateľ spoločnosti Malokarpatské vinice Grzegorz Krzysztof Kulawiak. Zo zámeru projektu, ktorý predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), vyplýva, že Malokarpatské vinice chcú rozšíriť svoje pôsobenie výstavbou ďalšej budovy.
Tá by mala slúžiť na spracovanie hrozna, výrobu vína, fľaškovanie a skladovanie. S výstavbou chcú začať ešte v tomto roku, ukončenie naplánovali na rok 2021. Náklady odhadujú na približne pol milióna eur.
Na svetovom trhu je prebytok vína, rekordne nízke ceny likvidujú slovenských producentov
Medzinárodná organizácia pre vinič a víno so sídlom v Paríži v najnovšej správe konštatuje prebytok vína vo svete. Podľa Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) môže svetový prebytok až 5 miliárd litrov vína ohroziť aj slovenských vinárov a vinohradníkov.
Nízke ceny vína
Podľa Kulawiaka však prebytok vína nepociťujú ani kolegovia v okolí. So svetovým prebytkom súvisia aj nízke ceny vína, čo môže na slovenských vinárov pôsobiť likvidačne. Z celkového predaja vína na pultoch slovenských predajní tvorí podľa ZVVS slovenské víno od 24 do 36 percent. Pomer slovenského a zahraničného vína v segmente hotelov, reštaurácií a kaviarní je 30 ku 70 percent.
Kým vlády v susedných krajinách na túto situáciu reagujú mimoriadnymi finančnými a podpornými opatreniami, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) žiadosť ZVVS o štátnu pomoc zamietlo. Uviedla to výkonná riaditeľka ZVVS Jaroslava Kaňuchová Pátková.
Slovenskí vinári hodnotia tohtoročnú úrodu pozitívne, obávajú sa však predaja vína
“Dovoz nafľašovaného vína zo zahraničia, predovšetkým z Talianska a Španielska, priamo do predajní v najpredávanejšej kategórii za priemernú cenu 1,3 eura za liter určuje cenu vína, za ktorú sa predáva na trhu aj slovenské víno. Cez obchodné reťazce sa pritom predá približne 87 % všetkého vína skonzumovaného na Slovensku. Tie sú ochotné nakupovať slovenské víno za cenu 1,3, maximálne 1,5 eura za liter, výsledná cena pre zákazníka potom predstavuje približne 3,5 eura až 4 eurá. Ak chcú slovenskí vinári predávať, musia sa cenami vína vyrovnať dovezenému nafľašovanému vínu. Ak nie, ich miesto zaberie ďalší dovozca. Časť dovozu tvorí sudové víno, ktoré sa v niektorých prípadoch na Slovensku iba nafľašuje,“ povedala Kaňuchová Pátková. Malokarpatské vinice na Slovensku nepredávajú vôbec, všetku produkciu exportujú do zahraničia.