Dodávatelia aj odberatelia potravín majú záujem aj naďalej na Slovensku podporovať samoreguláciu a kultivovať dodávateľsko-odberateľské vzťahy. Uviedli to v nadväznosti na oznámenie Európskej iniciatívy dodávateľského reťazca (European Supply Chain Initiative) o ukončení aktivít ku koncu roku 2019 Potravinárska komora Slovenska (PKS) a Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO).
Obaja ako členovia slovenskej Iniciatívy pre férový obchod vyjadrili svoje rozhodnutie pokračovať v národnej iniciatíve.
Transparentné riešenie sporov
Európska iniciatíva dodávateľského reťazca ukončí po šiestich rokoch svoje pôsobenie. Počas tohto obdobia sa k Princípom správnej obchodnej praxe prihlásilo viac ako 1 200 spoločností z celej Európy, tak dodávateľov, ako aj odberateľov potravín.
Princípy správnej obchodnej praxe budú naďalej propagované európskymi sektorovými organizáciami, pričom národné platformy môžu na základe vlastného uváženia pokračovať v ďalšej činnosti.
Darovanie potravín po dátume minimálnej trvanlivosti má mnohé úskalia, upozorňujú potravinári
Potravinárska komora Slovenska a Slovenská aliancia moderného obchodu oficiálne podpísali vznik Iniciatívy pre férový obchod na Slovensku dňa 9. februára 2018. Pripojením sa k európskej Supply Chain Initiative sa zaviazali k presadzovaniu zásad správnej obchodnej praxe a transparentnému a korektnému riešeniu všetkých prípadných sporov, ktoré môžu vzniknúť v každom obchodnom vzťahu.
Počas svojho pôsobenia Iniciatíva prijala všetky potrebné dokumenty a postupy na riešenie prípadných porušení Princípov správnej obchodnej praxe formou dialógu.
Dialóg s potravinármi
„Iniciatíva pre férový obchod je otvorenou platformou presadzovania zásad správnej obchodnej praxe v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. Sme radi, že zásady presadzované európskou iniciatívou sa pretavili aj do ustanovení európskej smernice o nekalých obchodných praktikách. Vzájomný dialóg medzi dodávateľmi a odberateľmi je pre kultiváciu vzájomných vzťahov dôležitý a preto budeme túto iniciatívu aktívne komunikovať aj naďalej a pozývať do nej aj ďalších potravinárov, vrátane spoločností zo Slovenska, ktoré sa prihlásili k európskej iniciatíve,“ povedal prezident PKS Daniel Poturnay.
Počet ľudí pracujúcich v potravinárstve sa rapídne znížil, nedostatok cítia mliekari aj pekári
„Počas vyše ročného pôsobenia Iniciatívy pre férový obchod sme maximálne prispôsobili všetky dokumenty Iniciatívy na slovenské podmienky a komunikujeme o konkrétnych príkladoch porušenia správnej obchodnej praxe, aby sme mohli jasne ukázať, že za iniciatívou sú konkrétne záväzky na presadzovanie férových obchodných vzťahov. Členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu sú pripravení aktívne pokračovať v dialógu s potravinármi,“ dodal predseda SAMO Martin Krajčovič.
Podpora rozvoja legislatívy
Potravinárska komora Slovenska (PKS) je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií. Hlavným poslaním Potravinárskej komory Slovenska je podpora rozvoja legislatívy, konkurencieschopnosti priemyslu, ochrana spotrebiteľa a životného prostredia, kvalita a bezpečnosť výrobkov, trvale udržateľný rozvoj a v neposlednom rade tiež zdravý životný štýl.
Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) združuje spoločnosti obchodu (Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a Tesco), ktoré na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú 755 maloobchodných a 6 veľkoobchodných prevádzok. Členovia SAMO sa radia medzi najvýznamnejších investorov, ktorí od začiatku svojho pôsobenia na slovenskom trhu tu doteraz preinvestovali spolu viac ako 4 miliardy eur, a to bez daňových úľav či inej štátnej pomoci. Členovia združenia sa zároveň radia aj medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku. V súčasnosti spolu zamestnávajú takmer 30-tisíc ľudí.