Dezignovaná šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen predstavila v utorok v Bruseli kompletný zoznam členov EK, ktorú od 1. novembra povedie. Zloženie komisie ešte musí schváliť Európsky parlament (EP). V minulosti to bola vždy len formalita a je pravdepodobné, že komisia prejde v navrhovanom zložení aj tentokrát.
Aktualizované: Šefčovič ostáva podpredsedom Európskej komisie, zablahoželala mu aj Čaputová
Za Slovensko je v novej EK doterajší podpredseda komisie pre energetiku Maroš Šefčovič, ktorý bude teraz komisárom pre medzirezortné vzťahy. Českú republiku bude zastupovať doterajšia komisárka pre spravodlivosť Věra Jourová, ktorá bude mať tentoraz na starosti hodnoty a spravodlivosť.
Komisárom pre obchod bude doterajší komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan z Írska. Doterajší hovorca EK, Margaritis Schinas z Grécka, bude komisárom „na ochranu európskeho životného štýlu“ a v jeho kompetencii budú oblasti migrácie, bezpečnosti či vzdelávania.
Životné prostredie aj digitalizácia
Hogan aj Schinas budú zároveň aj podpredsedami EK, rovnako ako Holanďan Frans Timmermans, ktorý bude mať na starosti politiku v oblasti životného prostredia a tvorbu takzvaného Európskeho zeleného údelu, a tiež Dánka Margrethe Vestager, ktorá bude mať pod palcom digitalizáciu.
Európska komisia bude mať len 27 členov, Veľká Británia už eurokomisára navrhovať nechce
Vestager sa v doterajšej eurokomisii, v ktorej bola komisárkou pre hospodársku súťaž, preslávila najmä snahou zdaniť americké technologické giganty ako Google či Facebook, za čo sa dostala aj do nemilosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Tá vaša ´daňováčka´, tá teda poriadne nenávidí Spojené štáty,“ povedal Trump na jednom zo stretnutí šéfovi odchádzajúcej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi.
Ďalší eurokomisári
Ďalšími eurokomisármi budú Virginijus Sinkevicius z Litvy (životné prostredie a oceány), Johannes Hahn z Rakúska (rozpočet), Josep Borrell zo Španielska (zahraničná politika), Didier Reynders z Belgicka (spravodlivosť), Mariya Gabriel z Bulharska (inovácie a mládež), Dubravka Suica z Chorvátska (demokracia a demografia), Stella Kyriakides z Cypru (zdravotníctvo), Kadri Simson z Estónska (energetika), Jutta Urpilainen z Fínska (medzinárodné partnerstvá), Sylvie Goulard z Francúzska (medzinárodný obchod), László Trócsányi z Maďarska (susedská politika a rozširovanie), Paolo Gentiloni z Talianska (hospodárstvo), Valdis Dombrovskis z Lotyšska (hospodárstvo pre ľudí), Nicolas Schmit z Luxemburska (zamestnanosť), Helena Dalli z Malty (rovnoprávnosť), Janusz Wojciechowski z Poľska (poľnohospodárstvo), Elisa Ferreira z Portugalska (kohézia a reformy), Rovana Plumb z Rumunska (doprava), Janez Lenarčič zo Slovinska (krízový manažment) a Ylva Johansson zo Švédska (vnútro).
O jedného člena menej
Celkovo je v novej navrhovanej komisii 27 členov vrátane šéfky EK, pričom 13 z nich je žien a 14 mužov. Komisia má oproti predchádzajúcim funkčným obdobiam o jedného člena menej, keďže Veľká Británia plánuje z EÚ koncom októbra odísť a svojho zástupcu v komisii už nechce mať ani dovtedy.
„Veľká Británia nás listom informovala, že keďže 31. októbra odchádza, nebude už delegovať ani navrhovať do komisie kandidáta britskej národnosti,“ uviedla v pondelok hovorkyňa EK Mina Andrejevová.
Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.