BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Vysoký komisár OBSE pre menšiny Knut Vollebaek bude v stredu v Bratislave konzultovať jazykový zákon. Stretne sa s ministrami zahraničných vecí a kultúry aj poslancami Národnej rady (NR SR). Hovoriť by mal aj so zástupcami rezortu kultúry, ktorí pripravujú metodický pokyn k zákonu. V ňom má rezort presne povedať, ako uplatňovať zákon po ostatnej novelizácii.
Maďarsko tvrdí, že novela jazykového zákona je v rozpore s európskymi normami a medzinárodnými dohodami, zhoršuje práva menšín, ktoré sľúbil premiér Robert Fico pri nástupe jeho vlády udržať na dovtedajšej úrovni. Slovensko obvinenia odmieta a argumentuje posudkom Vollebaeka, že zákon sleduje legitímny cieľ. Premiéri Slovenska a Maďarska vo štvrtok v Szécsényi potvrdili, že budú rešpektovať názor OBSE.
Vysoký komisár v posudku varoval pred pokutami, ktoré novela umožňuje. „Ukladanie pokút by mohlo ľahko vyvolať či zostriť napätie a v zásade je potrebné sa mu vyhýbať. Ak sa k nemu pristúpi, orgány by mali postupovať s mimoriadnou opatrnosťou. Postihy by preto mali byť výnimočné, jasne definované a pravidelne monitorované z hľadiska ich účinku,“ uviedol. Nad rámec nutných údajov pre registráciu by štát nemal vyžadovať dokumentáciu cirkví v štátnom jazyku, ani žiadať výhradne štátny jazyk v súkromných zariadeniach.
Vollebaek pripomenul, že „jazyk je základnou slobodou, preto by mal spravidla podliehať najnižšiemu možnému stupňu normatívnej regulácie…Je nutné zabezpečiť opatrné uplatňovanie ustanovení o dohľade a postihoch vo vzťahu k oblastiam, ktoré tradične alebo vo výrazných počtoch obývajú národnostné menšiny. V tomto kontexte sa zdá, že konečné znenie tohto ustanovenia prijaté parlamentom je skôr prísnejšie než pružnejšie, čo je potrebné vnímať ako negatívny vývoj“.
Slovenskému zákonu o štátnom jazyku vytkol aj nejasnú terminológiu a odporučil buď zmenu zákona, alebo jasný vysvetľujúci predpis. „Terminológia, používaná v celom zákone, by mohla vyvolať určité problémy so správnym výkladom, keďže sa nezdá byť úplne konzistentná.“
Slovensko oznámilo, že zákon do januára spresní v metodickom pokyne. Dovtedy nebude ministerstvo kultúry dávať pokuty.
„Postihy by mali byť využívané ako posledná možnosť a ich ukladanie by sa malo skôr sťažiť ako uľahčiť. Odporúčame, aby sa aspoň uplatňovanie týchto ustanovení pravidelne monitorovalo a po uplynutí istého času sa tam, kde je to vhodné, revidovalo. Predovšetkým bude potrebné po roku posúdiť, či zvýšenie správnych pokút prinieslo očakávané výsledky, najmä v oblastiach obývaných osobami patriacimi k národnostným menšinám,“ povedala OBSE.
V prvom čítaní sa ocitla novela jazykového zákona
Do prvého čítania sa dnes dostal návrh na novelizáciu nedávno schválenej novely zákona o štátnom jazyku, ktorá je účinná od 1. septembra. Jazykový zákon vyvolal nevôľu poslancov maďarskej národnosti hlavne tým, že zavádza za zlé používanie štátneho jazyka pokuty.
Nezaradení poslanci László Nagy a Zsolt Simon navrhujú, aby kodifikovanú podobu štátneho jazyka zo zákona zverejňovalo ministerstvo kultúry na internetovej stránke tak, ako ju navrhnú odborné slovakistické jazykovedné pracoviská. Zároveň navrhujú zrušiť pokuty za používanie nespisovnej slovenčiny. Schválený zákon môže podľa predkladateľov predstavovať diskrimináciu osôb patriacich k národnostným menšinám a tiež osôb používajúcich nárečia, „pričom neúmerne uprednostňuje používanie českého jazyka“. Iniciatívu plánuje v druhom čítaní podporiť aj opozičná SDKÚ-DS.
Do dnešného programu sa dostal aj návrh nezaradených poslancov združených v KDS Vladimíra Palka a Pavla Minárika na vydanie ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku. V prvom čítaní skončila aj debata o návrhu poslankyne Kataríny Cibulkovej z SDKÚ-DS na vydanie zákona, ktorý by mal novelizovať zákon o dani z príjmov.
Štyridsiata schôdza Národnej rady bude pokračovať až v stredu 16. septembra. Poslanci budú rokovať o návrhu poslankyne Cibulkovej. Po predpoludňajšom hlasovaní majú zvoliť v tajné voľby členov disciplinárneho súdu aj členov správnej rady Ústavu pamäti národa.
SITA