Veľký záujem o voľby prezidenta majú voliči v osobitnom volebnom okrsku, ktorý je zriadený vo väzení v Leopoldove pre obvinených a odsúdených. K volebnej miestnosti ich od rána privádzajú príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže, dnu vstupujú voliči po dvoch. Viacerým odsúdeným však volebná komisia voliť neumožnila.
Všetko o voľbách nájdete —>> TU.
„Podľa zákona máte právo voliť, ale na základe charakteru vami spáchaného trestného činu komisia nie je oprávnená vydať vám volebný lístok,“ oznámil od rána už viackrát predseda okrskovej volebnej komisie Anton Lietava. Prekážkou vo výkone volebného práva je výkon trestu odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin. Ide o taký úmyselný trestný čin, za ktorý Trestný zákon ustanovuje trest odňatia slobody s dolnou hranicou desať rokov.
Volia bez pút na rukách
Uloženie takýchto trestov má komisia vyznačené vo voličskom zozname.
Odsúdení dopoludnia brali oznámenie o prekážke voliť na vedomie bez emócií. Volebné právo využil v Leopoldove aj Richard V., ktorý figuroval ako obvinený v kauze vyvraždenia skupiny pápayovcov v Dunajskej Strede. Volebná miestnosť v prísne stráženom väzení bude otvorená rovnako ako všetky ostatné na Slovensku do 22:00.
Obvinení a odsúdení prichádzajú do volebnej miestnosti bez pút na rukách, volebná komisia sa podľa Lietavu cíti absolútne bezpečne. V rámci možností je podľa neho v zadnej časti väzenskej kinosály príjemná atmosféra. K najnebezpečnejším väzňom pôjdu členovia komisie s prenosnou volebnou schránkou, do bezprostredného kontaktu s nimi sa nedostanú.
Právo voliť majú aj obvinení
Za mrežami leopoldovskej väznice je momentálne približne 1 200 obvinených a odsúdených, tresty si tu odpykáva aj 191 vrahov, ďalších dvanásť mužov je z vraždy obvinených. Na Slovensku je podľa Adriána Baláža z generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže vo väzbe 1 441 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8 624 odsúdených. Za spáchanie obzvlášť závažného zločinu si trest odpykáva vyše 1 300 väzňov.
V prezidentských voľbách môžu voliť aj ľudia v rukách polície. Uplatniť si svoje volebné právo môžu aj tí, ktorých policajti zatkli a predviedli na policajné oddelenie, a tiež osoby umiestnené v celách policajného zaistenia.
Ak o to požiadajú a spĺňajú podmienky na voľbu, polícia im vybaví možnosť voliť do prenosnej urny. „Ak požiadajú o výkon volebného práva, bude im zabezpečená v spolupráci s okrskovou volebnou komisiou, v obvode ktorej sa útvar Policajného zboru nachádza, možnosť výkonu volebného práva do prenosnej volebnej schránky,“ uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.