BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Volebné programy strán nereflektujú skutočnú výšku schodku verejných financií, tvrdí Radovan Ďurana, analytik verejných financií a hospodárskej politiky v INESS. Navrhované úspory a škrty podľa neho nie sú dostatočne vysoké. „Vo všeobecnosti sa strany spoliehajú na ekonomický rast, ktorý by mal priniesť vyššiu zamestnanosť a vyššie daňové príjmy,“ hovorí Ďurana.
„Zvyšovanie daňových príjmov neprinesie dostatočné zdroje,“ konštatuje analytik. „Môžeme uviesť modelový prepočet, o koľko by sa zlepšila bilancia štátu, ak by sa 100 000 poberateľov dávky v hmotnej núdzi zamestnalo za mzdu 600 eur. Neuvažujeme o priemernej mzde, po prvé preto, že priemerná mzda mimo Bratislavy je podstatne nižšia, po druhé preto, že väčšina nezamestnaných má skôr nižšiu kvalifikáciu. Vplyvom vyššej zamestnanosti by štát ušetril na výdavkoch na hmotnú núdzu, inkasoval by odvody a dane zo mzdy a prostredníctvom vyššej spotreby nových zamestnancov by profitoval z vyššej DPH a spotrebných daní, „povedal Ďurana. Ako dodáva, rovnako by vyššia ekonomická aktivia viedla k vyšším daniam zo zisku firiem. „Ak však dohromady napočítame tieto prínosy, bilancia štátu sa zlepší zhruba o 1 mld. eur,“ tvrdí.
Schodok verejných financií podľa Ďuranu pritom v tomto roku pravdepodobne presiahne 3,7 mld. eur. „Ani výrazné zvýšenie zamestnanosti na úroveň úspešného roka 2008 nepomôže zaplátať túto dieru,“ povedal Ďurana. „Ak sa má zastaviť zadlžovanie občanov Slovenska, tak vyrovnanie verejných financií bude vyžadovať výrazné škrty vo verejných výdavkoch. Tie však vo volebných programoch strán chýbajú,“ konštatuje Ďurana.