Voľby sa blížia, pozrite si kandidátov na županov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby
Foto: SITA

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Slováci si budú 9. novembra 2013 voliť predsedov samosprávnych krajov, ako aj poslancov do krajských zastupiteľstiev.

Cez týždeň postupne zasadali volebné komisie vo všetkých župách, aby zaregistrovali kandidačné listiny. Tie mohli strany, prípadne nezávislí kandidáti, doručiť do polnoci 30. septembra.

Najviac kandidátov na post župana sa prihlásilo v Bratislavskom kraji, v žilinskej samospráve si budú občania vyberať iba medzi piatimi mužmi. Spomedzi 66 kandidátov na predsedov krajov sa u Slovákov pokúsi uspieť iba päť žien.

Spracovanie volieb by zároveň malo byť jednoduchšie. Štatistický úrad SR má nový informačný systém, ktorý budú používať pri všetkých druhoch volieb.

BRATISLAVA

V regionálnych voľbách do Bratislavského samosprávneho kraja sa o post predsedu kraja uchádza 12 kandidátov: Pavol Frešo (SDKÚ-DS s podporou KDH, Mosta-Híd, SMK, SaS, OKS a Strany zelených), Monika Flašíková Beňová (Smer-SD), Daniel Krajcer (Nová väčšina – Dohoda), Jaroslav Paška (SNS), Oskar Dobrovodský (Národ a Spravodlivosť – naša strana), nezávislý kandidát Rastislav Blaško, Zdenka Beňová (Ľudová strana Naše Slovensko), Anton Čulen (Magnificat Slovakia), Gabriel Karácsony (Priama demokracia), Peter Marček (Strana občanov Slovenska), Karol Ondriáš (Komunistická strana Slovenska) a Roman Ruhig (Nový parlament).

Ako agentúru SITA informovala referentka právneho oddelenia Úradu Bratislavského samosprávneho kraja Jarmila Stanková, o poslanecký mandát sa uchádza 292 kandidátov.

Z tohto počtu je 26 kandidátov na poslanca nezávislých. Kandidačné listiny podalo v Bratislavskom kraji 23 politických strán, hnutí a koalícií: Ľudová strana Naše Slovensko, Konzervatívni demokrati Slovenska, Slovenská národná strana, Komunistická strana Slovenska, Nový parlament, Strana moderného Slovenska, Slovenská ľudová strana, Náš kraj, Nová väčšina – Dohoda, Smer – sociálna demokracia, Priama demokracia, Strana zelených Slovenska , Európska demokratická strana, Magnificat Slovakia, Strana demokratickej ľavice, Národ a Spravodlivosť- naša strana, 99% – občiansky hlas, Nezávislé fórum, Strana občanov Slovenska, Strana rómskej únie na Slovensku, Rómska iniciatíva Slovenska, koalícia strán Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Kresťanskodemokratické hnutie, Most-Híd, Sloboda a Solidarita, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Občianska konzervatívna strana a Strana zelených a koalícia strán Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska. Do zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja ľudia volia 44 poslancov.

V Bratislavskom kraji je 18 volebných obvodov. Najviac poslancov je volených vo volebnom obvode č. VIII – Petržalka, Čunovo, Jarovce, Rusovce, v ktorom zvolia osem poslancov. Naopak, v ôsmich volebných obvodoch budú voliť iba jedného poslanca.

Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky počet obyvateľov Bratislavského kraja k 31. decembru 2012 dosiahol 612 682 obyvateľov.

Vo volebnom období 2009 – 2013 bolo v Bratislavskom kraji 44 poslancov. Sedem poslancov za KDH, za stranu Smer-SD 10 poslancov, za SDKÚ-DS 11 poslancov, za stranu OKS boli traja poslanci, rovnako traja poslanci za

Nový parlament, za Most-Híd dvaja poslanci, za SMK päť poslancov, po jednom poslancovi mali strany SaS a HZDS a jeden poslanec bol nezávislý.

NITRA

O post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja bude v sobotňajších regionálnych voľbách bojovať sedem mužov.

Súčasný predseda kraja Milan Belica sa uchádza o priazeň voličov na kandidátke Smeru-SD s podporou SNS a Agrárnej strany vidieka. Na čele kraja stojí od roku 2001. Ex-poslanec Národnej rady SR a bývalý krajský šéf SDKÚ-DS Tomáš Galbavý je nominantom strán Most-Híd, NOVA, OKS, SaS, SDKÚ-DS, SMK.

Podnikateľ a bývalý futbalista Peter Oremus kandiduje ako nezávislý. Plastický chirurg zo Šale Regan Belovič kandiduje za novú stranu 7 Statočných – Regionálna strana Slovenska, ktorú ministerstvo vnútra zaregistrovalo 30. apríla 2013.

Stavebný inžinier Viliam Mokráň sa už v minulosti neúspešne uchádzal o post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, primátora Nitry, poslanca Národnej rady SR, primátora Bratislavy a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Kandiduje za Kresťanskú ľudovú stranu. Stanislav Kováč (Zmena zdola) je dokumentarista, filmár a Robert Dick (Magnificat Slovakia) je pedagóg.

Poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja sa chce stať 255 kandidátov, z toho je 27 nezávislých. Kandidačné listiny podalo 20 politických strán a dve koalície – Smer-SD, KDH a Most – Híd, Nová väčšina – Dohoda, OKS, SaS, SDKÚ-DS. Bojovať budú o 54 poslaneckých kresiel v ôsmich volebných obvodoch – Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Štúrovo, Topoľčany, Zlaté Moravce. Najviac kandidátov postavila koalícia Most – Híd, Nová väčšina – Dohoda, OKS, SaS, SDKÚ-DS, ktorá sa uchádza o všetkých 54 poslaneckých mandátov. Svojich nominantov postavili politické strany: ĽS-HZDS, SNS, Demokratická občianska strana, Priama demokracia, Slovenská ľudová strana, 99% – občiansky hlas, SMK, 7 Statočných – Regionálna strana Slovenska, Nový parlament, Ľudová strana Naše Slovensko, Magnificat Slovakia, Strana moderného Slovenska, Strana občianskej ľavice, KSS, Národ a Spravodlivosť – naša strana, Náš kraj, Agrárna strana vidieka, Kresťanská ľudová strana, Konzervatívni demokrati Slovenska a strana Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska.

Najviac kandidátov na poslancov, a to 73, je vo volebnom obvode Nitra. Vo volebnom obvode Levice je 41 kandidátov, v obvode Komárno ich je 36, v obvode Nové Zámky 33, v obvodoch Topoľčany a Zlaté Moravce zhodne po 23, v obvode Šaľa 19. Najmenej kandidátov sa bude uchádzať o priazeň voličov vo volebnom obvode Štúrovo – sedem.

Podľa informácií zo Štatistického úradu SR má Nitriansky kraj 687 349 obyvateľov. V súčasnosti vládne v nitrianskom krajskom zastupiteľstve koalícia v zložení Smer-SD, KDH, SDKÚ-DS a ĽS-HZDS, v opozícii je SMK.

TRNAVA

O post predsedu Trnavského samosprávneho kraja sa vo voľbách uchádza päť mužov. József Berényi kandiduje za koalíciu SMK-MKP a OKS, Tibor Mikuš je nezávislý, József Nagy reprezentuje Most-Híd, Andrej Richnák Nový parlament a Ivan Uhliarik koalíciu KDH – SDKÚ-DS.

O 40 miest poslancov kraja sa uchádza 190 kandidátov, z toho 24 nezávislých. Svojich kandidátov poslalo do volieb 19 politických strán a dve stranícke koalície. Koalíciu vytvorili SaS s OKS, druhú KDH s SDKÚ-DS. O poslanecké kreslá sa uchádzajú tieto strany: Smer-SD, Strana moderného Slovenska, Nova, Priama demokracia, Nový parlament, KSS, Most-Híd, Nová demokracia, Náš kraj, SNS, 7 statočných, Strana zelených Slovenska, KDS, ĽS-HZDS, SMK-MKP, Strana rómskej únie Slovenska, Zmena zdola-DÚ, Národ a spravodlivosť – naša strana, Strana rómskej koalície.

Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja rozdelilo kraj na sedem volebných obvodov. V obvode Dunajská Streda si budú obyvatelia voliť osem poslancov, v obvode Galanta sedem, Hlohovec troch a v obvode Piešťany päť poslancov. V obvode Senica budú voliť päť poslancov, v obvode Skalica troch a v obvode Trnava najviac, deväť poslancov. Trnavský kraj má 560-tisíc obyvateľov, jeden poslanec bude zastupovať približne 14-tisíc ľudí.

Na hlasovacom lístku pre voľby predsedu je vytlačené aj meno Jozefa Ravasza (SRÚS), ten sa však kandidatúry vzdal. Voličov na to budú upozorňovať oznamy vo volebných miestnostiach. V obci Gáň v okrese Galanta sa spolu s voľbami bude konať aj referendum, v ktorom sa dedinčania majú vyjadriť k budúcemu vzhľadu centra obce.

V končiacom krajskom parlamente má najviac poslancov strana SMK (11) a koalícia SDKÚ-DS, KDH (11). Koalícia strán vedená Smerom má 10 poslancov, šesť poslancov bolo nezávislých, po jednom mali strany Most-Híd a Nová demokracia.

TRENČÍN

O kreslo predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TNSK) v sobotňajších voľbách zabojuje šesť mužov. Nominantom strany Smer-SD je poslanec Národnej rady SR a exminister obrany Jaroslav Baška. Pravicová koalícia strán KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, SaS, OKS, Nová väčšina – Dohoda sa v kraji zjednotila a nominovala bývalého zápasníka Jozefa Lohyňu. Za Zmenu zdola kandiduje učiteľ a protikorupčný aktivista Juraj Smatana, nominantom KSS je letecký inžinier Peter Palko. Ako nezávislý sa o miesto župana uchádza predseda občianskeho združenia Šanca ľuďom Marián Herdel. S podporou SNS zabojuje vo voľbách aj podnikateľ Ľubomír Žabár. Ako informoval predseda volebnej komisie TNSK Juraj Gerlici, žiaden z kandidátov na predsedu či poslanca svoju kandidatúru nestiahol.

V deviatich volebných obvodoch Trenčianskeho kraja si budú obyvatelia vyberať štyridsiatich piatich poslancov krajského zastupiteľstva. O miesto poslanca TNSK sa uchádza 300 kandidátov, z toho 93 nezávislých, zvyšok nominovalo 16 politických subjektov. Za stranu Smer-SD kandiduje 45 ľudí, rovnaký počet nasadila aj strana SNS. Pravicová koalícia má 42 kandidátov, KSS 32 a viac ako desať ľudí nominovalo aj ĽS-HZDS, a to 22. O poslanecké miesta majú tiež záujem strany Právo a Spravodlivosť, Magnificat Slovakia, Robíme to pre deti – SF, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, Ľudová strana Naše Slovensko, Nová demokracia, Demokratická občianska strana, Strana moderného Slovenska, Paliho Kapurková veselá politická strana, Národ a Spravodlivosť – naša strana a 99 % – občiansky hlas.

Doteraz mala v krajskom parlamentne na čele s Pavlom Sedláčkom väčšinu koalícia strán Smer-SD a ĽS-HZDS s 27 poslancami. Za koalíciu SDKÚ-KDH boli ôsmi poslanci a desiati boli nezávislí. Trenčiansky kraj mal na konci minulého roka 593 159 obyvateľov.

BANSKÁ BYSTRICA

Občania Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) si budú v sobotných regionálnych voľbách vyberať predsedu krajskej samosprávy spomedzi 11 kandidátov a 49 poslancov regionálneho zastupiteľstva spomedzi 344 kandidátov. V obci Nemecká v okrese Brezno budú mať súčasne s voľbami aj miestne referendum o odvolaní starostu.

Na post predsedu BBSK kandiduje 43-ročný stolár Ondrej Binder ako nezávislý, 59-ročný vysokoškolský pedagóg Ladislav Fízik za Agrárnu stranu vidieka, 61-ročný letecký inžinier Pavel Chovanec za stranu Úsvit, 26-ročná právnička Andrea Jenčíková za stranu Nový parlament, 48-ročný manažér Ľudovít Kaník za koalíciu SDKÚ-DS, Most-Híd, Sloboda a Solidarita, 32-ročný podnikateľ Karol Konárik za Slovenskú národnú stranu, 36-ročný informatik Marian Kotleba za Ľudovú stranu Naše Slovensko, 54-ročný predseda BBSK Vladimír Maňka za koalíciu Smer-SD, KDH, Strana maďarskej komunity, Strana moderného Slovenska, Ľudová strana-HZDS, Hnutie za demokraciu, Strana zelených, 46-ročný pedagóg Emil Samko za Kresťanskú ľudovú stranu, 55-ročný znalec v lesníctve Jozef Sásik za Slovenskú ľudovú stranu a 60-ročný výsluhový dôchodca Jaroslav Sekerka za Komunistickú stranu Slovenska. Chovanec, Kotleba, Maňka, Samko a Sásik sa vo volebnom boji o post predsedu kraja stretli aj pred štyrmi rokmi.

Zastupiteľstvo BBSK bude mať v nasledujúcom volebnom období rovnako ako v tomto 49 poslancov. Voliť sa budú v 13 volebných obvodoch, ktoré sa územne zhodujú s okresmi kraja. Najviac – osem poslancov – budú voliť v obvode Banská Bystrica, šesť v obvode Rimavská Sobota a po päť v obvodoch Brezno, Lučenec a Zvolen.

Štyroch poslancov si zvolia obyvatelia v obvode Žiar nad Hronom, po troch v obvodoch Detva, Revúca a Veľký Krtíš, po dvoch v obvodoch Žarnovica, Poltár a Krupina. Jeden poslanec bude v zastupiteľstve BBSK zastupovať obvod Banská Štiavnica. V

o volebnom obvode Banská Bystrica kandiduje do krajského zastupiteľstva 62 kandidátov, v obvode Banská Štiavnica osem kandidátov, v obvode Brezno 33 kandidátov, v obvode Detva 21 kandidátov, v obvode Krupina 14 kandidátov, v obvode Lučenec 40 kandidátov, v obvode Poltár 13 kandidátov, v obvode Revúca 22 kandidátov, v obvode Rimavská Sobota 47 kandidátov, v obvode Veľký Krtíš 17 kandidátov, v obvode Zvolen 30 kandidátov, v obvode Žarnovica 11 kandidátov a v obvode Žiar nad Hronom 26 kandidátov.

Zo všetkých 344 kandidátov na poslancov BBSK je 57 nezávislých, ostatní sú kandidátmi niektorej z 25 politických strán alebo koalícií politických strán. Najviac straníckych kandidátov – 47 – je na kandidačnej listine koalície strán Smer-SD a KDH. Viac ako 10 kandidátov majú ešte koalícia strán SDKÚ-DS, SaS a Nová väčšina – Dohoda (39 kandidátov), Komunistická strana Slovenska (35), Strana moderného Slovenska (24) Slovenská ľudová strana (21), Slovenská národná strana (20) a Ľudová strana Naše Slovensko (15). Okrem Fízika, Kaníka a Maňku kandidujú do krajského zastupiteľstva aj ostatní ôsmi kandidáti na predsedu BBSK.

BBSK je najredšie obývaný kraj na Slovensku. Má zhruba 660-tisíc obyvateľov, ktorí žijú v 516 obciach: 24 mestách a 492 dedinách. Súčasné Zastupiteľstvo BBSK tvorí 29 poslancov zvolených za koalíciu strán Smer-SD, ĽD-HZDS, sedem za SMK, päť nezávislých, päť za koalíciu SDKÚ-DS, KDH, dvaja za koalíciu SNS, HZD a jeden za koalíciu Most-Híd, Strana zelených.

ŽILINA

V Žilinskom samosprávnom kraji kandidujú v sobotňajších voľbách na predsedu štyria straníci a jeden nezávislý kandidát, o 57 poslaneckých stoličiek má záujem 253 straníckych a 80 nezávislých kandidátov.

O post predsedu Žilinského samosprávneho kraja sa uchádzajú súčasný predseda 47-ročný dopravný inžinier Juraj Blanár (Smer-SD – SNS – Strana zelených), 61-ročný europoslanec a lekár Miroslav Mikolášik (KDH – SDKÚ-DS – SaS – Most-Híd), 67-ročný umelec a pedagóg Ivan Pavlisko (Ľudová strana Naše Slovensko), 64-ročný podnikateľ Juraj Pavlovič (Komunistická strana Slovenska) a 48-ročný podnikateľ Igor Ryban (nezávislý).

O 57 poslaneckých stoličiek v krajskom zastupiteľstve má záujem 333 kandidátov, medzi nimi 253 nominantov 17 politických strán alebo koalícií a 80 nezávislých. Stranícku kandidátku nezaplnila 57 menami žiadna politická strana ani koalícia, koalícia KDH – SDKÚ-DS – SaS – Most-Híd nominovala 53 kandidátov a strana Smer-SD má na kandidačnej listine 52 ľudí.

V Žilinskom samosprávnom kraji chcú o poslanecké miesta zabojovať aj koalícia Nová väčšina-Dohoda – Občianska konzervatívna strana a strany 99%-občiansky hlas, Nový parlament, SNS, Komunistická strana Slovenska, ĽS-HZDS, Národ a spravodlivosť- naša strana, Slovenská ľudová strana, Agrárna strana vidieka, Priama demokracia, Európska demokratická strana, Strana moderného Slovenska, Magnificiat Slovakia, Ľudová strana Naše Slovensko a Strana zelených.

Osemčlennej volebnej komisii Žilinského kraja predsedá Martin Turóci (Slovenská ľudová strana). V jedenástich okresoch Žilinského samosprávneho kraja má trvalé bydlisko vyše 690-tisíc ľudí.

V končiacom zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja mala 27 poslancov koalícia Smer – SNS – ĽS-HZDS – HZD, ďalších 15 poslancov reprezentovalo koalíciu KDH – OKS, štyria poslanci hájili farby SDKÚ-DS a 11 poslancov bolo nezávislých.

PREŠOV

O kreslo predsedu Prešovského samosprávneho kraja sa uchádza v regionálnych voľbách deväť kandidátov, medzi nimi je jedna žena. Šiesti kandidáti majú za sebou jednu politickú stranu, dvoch nominovali koalície a jeden kandidát je nezávislý. Voliči si budú môcť vybrať medzi menami Ján Bajus (Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska), Dorota Bujňáková (Nový parlament), Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd), Peter Chudík (Smer-SD, Náš kraj, Strana moderného Slovenska), Vladimír Klein (Ľudová strana Naše Slovensko), Anton Korba (nezávislý), Jozef Mihalčin (Slovenská ľudová strana), Štefan Straka (Komunistickej strany Slovenska) a Ľubomír Vasilišin (7 Statočných Regionálna Strana Slovenska).

O poslanecký post v samosprávnom kraji sa uchádza 455 ľudí. Volebná komisia samosprávneho kraja zaregistrovala 458 kandidátov na poslancov, z toho je 81 nezávislých a 377 straníckych. Po registrácii sa traja kandidáti vzdali. Ide o Ivetu Martonovú, ktorú nominovala vo volebnom obvode Poprad koalícia Právo a spravodlivosť, 99% – občiansky hlas. Vo volebnom obvode Prešov odstúpil Igor Dužda, ktorý bol na kandidačnej listine strany 7 Statočných. Rezignovala aj Ľudmila Štecová, ktorú nominovala vo volebnom obvode Medzilaborce koalícia KDH – SDKÚ-DS – Most-Híd.

Svojich kandidátov na poslancov postavilo 27 politických strán a hnutí: 7 Statočných, Demokratická strana, Európska demokratická strana, Koalícia občanov Slovenska, Komunistická strana Slovenska, Konzervatívni demokrati Slovenska, Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko, Ľudová strana Naše Slovensko, Magnificat Slovakia, Národ a Spravodlivosť – naša strana, Náš kraj, Nová väčšina – Dohoda (D. Lipšic), Nový parlament, Občianska konzervatívna strana, Paliho Kapurková veselá politická strana, Sloboda a Solidarita, Slovenská ľudová strana, Slovenská národná strana, SMER – sociálna demokracia, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Strana moderného Slovenska, Strana rómskej koalície – SRK, Strana Rómskej únie na Slovensku, Strana občianskej ľavice, ÚSVIT, Zelení- Strana národnej prosperity, Zmena zdola-Demokratická únia Slovenska. Kandidátov na poslancov nominovali aj dve koalície (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) a ( Právo a spravodlivosť, 99% – občiansky hlas). Niektoré strany a koalície postavili plný počet kandidátov, iné iba časť.

V Prešovskom kraji žije približne 815-tisíc obyvateľov. V 13-tich volebných obvodoch si oprávnení voliči vyberú spolu 62 poslancov.

Súčasné zastupiteľstvo má 62 členov. Pracuje v zložení 26 poslancov za koalíciu Smer-SD, ĽS-HZDS, 25 poslancov má koalícia KDH, SDKÚ-DS, v krajskom parlamente je šesť poslancov nezávislých, dvaja poslanci kandidovali za koalíciu SF, ND, SZ, Liga, a po jednom poslancovi majú strany HZD, tiež Úsvit a SRK. Počas volebného obdobia zomrel poslanec Milan Gaľa, člen SDKÚ-DS, ktorého nahradil Vladimír Jánošík (Smer-SD).

KOŠICE

O post predsedu Košického samosprávneho kraja sa v sobotňajších voľbách uchádzajú desiati kandidáti, z toho dvaja nezávislí.

Za stranu Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) kandiduje 56-ročný starosta Rudolf Bauer, kandidátom Ľudovej strany Naše Slovensko je 27-ročný obchodný manažér Marek Ďurán, ako nezávislý kandiduje 62-ročný vynálezca Jaroslav Džunko. Ďalším kandidátom je 40-ročný právnik Vladimír Gürtler, ktorého nominovala strana 7 Statočných Regionálna Strana Slovenska (7 Statočných). Nezávislým kandidátom je 59-ročný krízový manažér Jozef Holečko, za Občiansku konzervatívnu stranu (OKS) sa o post predsedu KSS uchádza 47-ročný analytik Ivan Kuhn. Koalícia Slovenská demokratická a kresťanská únia–Demokratická strana (SDKÚ-DS), Sloboda a Solidarita (SaS) postavila 39-ročného advokáta Rastislava Masnyka, za Novú väčšinu – Dohodu kandiduje 31-ročná projektová manažérka Dominika Palaščáková. Za Komunistickú stranu Slovenska (KSS) kandiduje 27-ročný živnostník Lukáš Sisák a za koalíciu Smer–sociálna demokracia, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK), Most-Híd 58-ročný predseda KSK Zdenko Trebuľa.

V tohtoročných voľbách do VÚC kandidačné listiny podalo 26 politických subjektov. Ani jedna strana či koalícia nepostavila kandidátov na všetky miesta v jedenástich volebných obvodoch. O 57 poslaneckých mandátov v jedenástich volebných obvodoch sa uchádza 398 kandidátov, z toho je 71 nezávislých. Kandidátov na poslancov nominovali: 7 Statočných, 99% občiansky hlas, Demokratická strana, Európska demokratická strana, KSS, koalícia – KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS, Kresťanská ľudová strana, Konzervatívni demokrati Slovenska, ĽS – HZDS, Ľudová strana Naše Slovensko, Magnificat Slovakia, Náš kraj, Nová väčšina – Dohoda, OKS, Priama demokracia, SaS, Slovenská ľudová strana, SNS, Smer – SD, SMK, Strana moderného Slovenska, Strana občianskej ľavice – SOĽ, Strana Rómskej únie na Slovensku, Strana zelených Slovenska, koalícia Zmena zdola a Demokratická únia, strana ÚSVIT.

Košický samosprávny kraj má 792 991 obyvateľov, pričom až 55,7 percenta žije v mestách. Zastupiteľstvo KSK určilo pre voľby poslancov do VÚC 11 volebných obvodov a 850 volebných miestností, v ktorých budú voliť stanovený počet svojich zástupcov do 57-členného zastupiteľstva.

V 57-člennom zastupiteľstve má Smer-SD 26 poslancov. Najväčší Spoločný klub tvorí 42 poslancov, ktorí kandidovali za Smer-SD, Nezávislí, ĽS – HZDS, SZS, SMK – MKPSF, SOS, HZD. Druhý opozičný klub tvoria ôsmi poslanci z SDKÚ – DS, KDS, OKS, DS a v treťom klube Nezávislí – Nezaradení je päť poslancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať