Vojna v Líbyi: Kaddáfímu zasadili ťažký úder

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Občianska vojna v Líbyi
Bojové lietadlá medzinárodnej koalície zasahujú počas intervencie do Líbye s mandátom OSN. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 20. marca (WEBNOVINY) – Okolím vojenskej základne Báb al-Azízíja na predmestí Tripolisu, kde má svoje sídlo líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa v pondelok večer ozývali silné výbuchy a protilietadlová paľba.

Informoval o tom miestny spravodajca tlačovej agentúry AFP, podľa ktorého prvé výstrely padli už okolo 20:00 SEČ. Podobná situácia bola na mieste aj počas predošlej noci, keď západné sily zbombardovali jednu z administratívnych budov v opevnenom komplexe.

Podľa nemenovaných svedkov sa v pondelok večer stala terčom bombardovania aj základňa líbyjských námorných síl nachádzajúca sa približne 10 kilometrov východne od hlavného mesta.

TOP UDALOSTI:

*Tvrdé boje prepukli v meste Zintan. Svedkovia videli v pohorí mesta 40 tankov Kaddáfího armády. „Niekoľko domov bolo zničených, minaret sa zrútil,“ uvádza BBC svedectvo zo Zintanu. Ľudia v panike utekajú preč.

*Britský parlament drvivou väčšinou súhlasil s postupom premiéra Davida Camerona, ktorý zapojil krajinu do medzinárodnej intervencie. Až 557 poslancov odobrilo vojenskú akciu v Líbyi, proti bolo 13 britských zákonodarcov. Píše o tom spravodajský portál denníka Guardian.

*V meste Misuráta podľa povstalcov Kaddáfího jednotky zabili asi 40 ľudí a viac než 200 zranili. Pre BBC to povedal vodca rebelov. „Situácia je katastrofická. ľudia išli do ulíc demonštrovať za mier a Kaddáfího jednotky spustili paľbu,“ povedal pre BBC očitý svedok. „Pod paľbu sa dostali aj tri sanitky. Dvaja vodiči boli zastrelení,“ dodal.

*Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu dnes kritizoval koaličné nálety do Líbye: „Je určitý postup podľa medzinárodného práva na tvorbu koalície.“Nemyslíme si, že tento postup bol dodržaný,“ oznámil. Informovala o tom BBC.

*Agentúra AFP uviedla, že vojenská základňa blízko Tripolisu bola zasiahnutá koaličnými silami. Agentúra Reuters píše, že v Tripolise naďalej počuť výbuchy a protilietadlovú streľbu.

*Podľa hovorcu líbyjskej vlády útok koaličných jednotiek na prístav a letisko v meste Syrta zabil mnoho civilistov. Syrta je rodisko líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

*Taliansky premiér Silvio Berlusconi vyslovil želanie, aby vedúcu úlohu v intervencii prebralo NATO.

*USA podľa Roberta Gatesa čoskoro obmedzia svoju účasť v líbyjskom konflikte.

*LAŠ potvrdila, že „rešpektuje“ rezolúciu OSN pre Líbyiu. Spresnila tak víkendové výroky, ktoré odsudzovali nálety koaličných síl na ciele v africkej krajine. Média priniesli aj názor zimbabského prezidenta Roberta Mugabeho. Podľa neho „Západ chce v Líbyi len ropu“. Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí sa pridal ku kritikom intervencie. „Irán odsudzuje vojenský zásah v Líbyi,“ povedal Chameneí a doplnil: „Neprišli ste, aby ste bránili ľudí, prišli ste za líbyjskou ropou.“

*Slovenská republika sa nebude zapájať do vojenských zásahov v Líbyi. Jednoznačne sa na tom zhodli prezident SR Ivan Gašparovič a predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.

*Kaddáfího vojská sa vzďaľujú od povstaleckého mesta Bengházi.

*Koaličné sily rozširujú bezletovú zónu v krajine na juh a západ Líbye. Mala by tak pokrývať oblasť 1000 kilometrov.

*NATO je pripravené podporiť intervenciu do Líbye v priebehu niekoľkých dní,“ povedal francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé.

*Zásah v Líbyi v pondelok podporila aj iracká vláda. Turecko zatiaľ blokuje nasadenie jednotiek NATO.

*Hovorca veliteľstva amerických bojových síl Vince Crawley oznámil, že koalícia vypálila dnes iba 10 až 12 rakiet. Počas sobotného zahájenia útokov to bolo 110 až 112 rakiet.

*Ruský prezident Dmitrij Medvedev odmietol reakciu Vladimíra Putina, ktorý označil rezolúciu k Líbyi za „výzvu na križiacku výpravu“.

*Kadddífího jednotky zabili dnes v meste Misuráta najmenej deväť osôb. Obyvatelia vyšli neozbrojení do mesta a snažili sa zastaviť postup vládnych vojsk. Podľa BBC mali Kaddáfího vojaci začať strieľať do neozbrojených civilistov. V nemocnici je najmenej 50 zranených osôb.

*Dve španielske stíhačky F-18 v pondelok vleteli do vzdušného priestoru Líbye. Španielsko sa tak stalo ďalšou krajinou, ktorá v africkej krajine vojensky presadzuje rezolúciu OSN. Z Nórska odleteli stíhačky typu F-18.

* Líbyjská vláda v pondelok poprela správy o smrti syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

* BBC: Európska únia sa v pondelok dohodla na ďalších ekonomických sankciách proti režimu Muammara Kaddáfího

*Taliansko oznámilo, že pri Sicílii sa vylodilo ďalších 200 utečencov z Líbye. Situácia na brehoch Talianska začína byť kritická. Informuje o BBC.

* Podľa televízie Samay Live Kaddáfího syn Chámis je pravdepodobne mŕtvy. Zabiť ho mal samovražedný pilot z radov povstalcov.

*Kaddáfího stúpenci v Egypte obkľúčili šéfa OSN. V Káhire sa koná veľká demonštrácia proti náletom do Líbye. V sídle Ligy arabských štátov práve prebieha rokovanie o postoji arabských krajín k situácií.

*Armáda Muammara Kaddáfího zabila v nedeľu počas útoku na mesto Misuráta sedem povstalcov. Agentúre Reuters to povedal hovorca povstalcov. Vládne jednotky by sa mali po meste pohybovať ako civilisti a organizovať živé štíty, oznámili povstalci.

*Americký minister obrany Robert Gates: „Zabitie Kaddáfího by nebol dobrý nápad.“

* Britský minister zahraničných vecí William Hague pre BBC povedal, že Líbya nesmie byť ďalší Irak„. Ohľadom leteckých úderov minister zdôraznil „veľkú opatrnosť,“ aby nedošlo k civilným stratám počas medzinárodnej intervencie. V odkaze na vyhlásené nedeľné prímerie zopakoval stanovisko USA, keď povedal: „Budeme ho súdiť podľa činov a nie slov„. „Zabitie Kaddáfího nevieme vylúčiť,“ dodal Hauge.

*Líbyjská štátna televízia uviedla, že na letiskách vznikajú ľudské štíty, ktoré majú zabrániť náletom. Podľa BBC britská armáda kvôli tomu odvolala v pondelok ráno zásah a lietadlá sa vrátili do britského Nortfolku.

*Blízko Kaddáfího stanu, kde prijímal zahraničné návštevy, dopadli bomby a zničili jednu budovu.

OBRAZOM: Konflikt v Líbyi

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Amnesty International Slovensko protestovalo pred Líbyjskou ambasádou

https://www.youtube.com/watch?v=m632EVLLzPY

Irán odsudzuje konanie Kaddáfího režimu i Západu

Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí v pondelok dôrazne odsúdil potláčanie ľudového povstania v Líbyi, islamská republika však podľa neho rovnako odsudzuje aj vojenský zákrok zo strany západných veľmocí, ktoré obvinil z úmyslu zmocniť sa líbyjskej ropy. Ako vyhlásil v rámci svojho príhovoru pri príležitosti perzského nového roka, Irán podporuje „všetky povstania v regióne“ bez ohľadu na to, či za nimi stoja sunnitskí alebo šiitskí moslimovia.

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Vodca iránskeho šiitského režimu pritom narážal na nepokoje v blízkom Bahrajne, kde väčšinoví šiiti požadujú zrovnoprávnenie s vládnucimi sunnitmi. Podľa ajatolláha Chameneího však tamojšie udalosti nie sú „záležitosťou šiitov a sunnitov“, ale „protestom národa proti utláčaniu“.

Nerozlišujeme medzi Gazou, Palestínou, Tuniskom, Líbyou, Egyptom, Bahrajnom a Jemenom,“ povedal Chameneí, podľa ktorého Irán „odsudzuje utláčanie národov kdekoľvek“ na svete a naopak „podporuje všetky ľudové hnutia pod heslom islamu a slobody“. Čo sa týka situácie v Líbyi, islamská republika „absolútne odsudzuje konanie líbyjskej vlády proti svojmu ľudu, zabíjanie a nátlak na ľudí či bombardovanie miest… ale odsudzuje aj vojenský zásah v Líbyi“. „Neprišli ste, aby ste bránili ľudí, prišli ste za líbyjskou ropou,“ odkázal Chameneí Spojeným štátom a ich spojencom, ktorí zaútočili na sily slúžiace líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Chameneí, ktorého novoročný príhovor z posvätného mesta Mašhad prenášala televízia, taktiež vyjadril presvedčenie, že povstania na Blízkom východe a v severnej Afrike signalizujú nástup nového moslimského hnutia, ktoré „nakoniec zvíťazí“.

https://www.youtube.com/watch?v=iK4XCLc9O18

Kaddáfího syn vraj žije

Líbyjská vláda v pondelok poprela správy o smrti syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Podľa líbyjskej opozície a niektorých arabských médií Chámis Kaddáfí údajne podľahol v nemocnici zraneniam, ktoré utrpel pri útoku samovražedného atentátnika, ktorý vrazil lietadlom do kasární pri Tripolise. Zdroj z líbyjskej vlády označil tieto správy za nezmyselné. Chámis Kaddáfí je šiestym synom líbyjského vodu a je veliteľom 32. pozemnej brigády. Po samovražednom útoku ho údajne hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti v Tripolise, kde o niekoľko hodín podľahol ťažkým popáleninám.

Spojenecké sily víkendovými útokmi na pozície líbyjskej armády zasadili líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu ťažký úder a jeho sily „uvrhli do zmätku“, vyhlásil na pondelňajšej tlačovej konferencii vo Washingtone predstaviteľ amerického ministerstva obrany William Gortney. Americká armáda podľa neho nemá žiadne informácie o prípadných obetiach útokov na strane civilistov.

Medvedev a Putin sa nezhodli

Ruský prezident Dmitrij Medvedev v pondelok odsúdil výroky premiéra Vladimira Putina o vojenskej operácii v Líbyi, pričom ich označil za „neprijateľné„. Putin krátko predtým tvrdo kritizoval rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá umožňuje vojenskú akciu v Líbyi zmietanej občianskou vojnou. Text dokumentu navyše nazval „stredovekou výzvou na križiacku výpravu„. Jeho krajina pritom za rezolúciu v exekutívnom orgáne OSN nehlasovala, ale ju ani nevetovala.

„Za žiadnych okolností nie je mysliteľné používať výrazy, ktoré nevyhnutne povedú k sporom medzi civilizáciami. Myslím križiacka výprava a podobne,“ citovali ruské agentúry Medvedeva. „Je to neprijateľné. Inak sa všetko môže skončiť oveľa horšie v porovnaní s tým, čo sa deje teraz. To by si mal každý zapamätať,“ zdôraznil prezident.

BR OSN mimoriadne zasadne

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa v pondelok stretne, aby diskutovala o aktuálnej situácii v Líbyi. Informovali o tom nemenovaní diplomati. Cieľom stretnutia je podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, rokovať o požiadavke Líbye zvolať mimoriadne zasadnutie BR OSN. Schôdzka je naplánovaná na 15:00 miestneho času v New Yorku (20:00 SELČ). Stretnutie za zatvorenými dverami údajne inicioval samotný líbyjský minister zahraničných vecí Mússa Kússa, ktorý chce prinútiť exekutívny orgán OSN, aby reagoval na „francúzsko-americko-britskú agresiu“.

https://www.youtube.com/watch?v=dXRz5ELCGHM

Spojenci ostreľujú východ, rebeli postupujú

Spojenecké sily v pondelok ráno letecky ostreľovali jednotky líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího pri meste Adždabíja, čo povstalcom umožnilo postup smerom k mestu, ktoré chcú opäť získať do svojich rúk. Podľa korešpondenta agentúry Reuters sa smerom od Adždabíje ozývajú výbuchy a vidieť kúdole dymu. Adždabíja sa nachádza asi 160 kilometrov od východného mesta Bengází, ktoré je baštou protivládnych rebelov na východe krajiny. Povstalci vítali spojenecké lietadlá výkrikmi radosti. „Nadránom uskutočnili letecké útoky. Povstalci zaútočili a Kaddáfího jednotky útok opätovali. Ešte stále sú na východe Adždabíje,“ povedal povstalec Ahmed al-Tír z mesta Zuejtína, kde sa nachádza ropný terminál a ktoré sa rebelom opäť podarilo získať. Pred začiatkom postupu na Adždabíju povstalci podľa neho čakajú na ďalšie zásoby.

Kaddáfího stúpenci obkľúčili šéfa OSN

Asi päťdesiati priaznivci líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího obkľúčili v pondelok v egyptskej Káhire generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna a donútili ho uniknúť naspäť do budovy, v ktorej sídli ústredie Ligy arabských štátov (LAŠ). Demonštranti držali veľké portréty Kaddáfího a transparenty kritizujúce Spojené štáty. Pan nakoniec opustil budovu iným východom.

Egypt libya
Foto: SITA/AP

Jeho konvoj sa však o pár minút nato dostal opäť do problémov, keď mu v inej časti káhirského Námestia oslobodenia zahradili cestu účastníci demonštrácie proti nezamestnanosti a trvalo niekoľko minút, kým ich policajti spacifikovali.

Pan Ki-mun predtým v sídle LAŠ vyhlásil, že medzinárodné spoločenstvo musí byť v otázke Líbye jednotné. „Je dôležité, aby sme hovorili jedným hlasom a napĺňali rezolúciu“ Bezpečnostnej rady OSN.

Predseda LAŠ Amr Mússa po stretnutí s Panom poopravil svoje nedeľňajšie vyhlásenie, že útoky medzinárodného spoločenstva v Líbyi idú nad rámec rezolúcie BR OSN. V pondelok vyhlásil, že liga „s rezolúciou 1973 súhlasí a nemá žiadne námietky voči tomuto rozhodnutiu, najmä ak rezolúcia nevyzýva na inváziu líbyjského územia“.

Hlavolam pre Obamu, Británia vylúčila zabitie Kaddáfího

Americký denník New York Times v pondelok prišiel s analýzou, ktorá rozoberá postup americkej armády počas intervencie do Líbye. Najzákladnejšou otázkou podľa denníka je, či Obama chráni obyvateľov, alebo mu ide o zosadenie Muammara Kaddáfího. Pripomína výrok šéfa Bieleho domu: „Muammar Kaddáfí musí odísť.“ Avšak rezolúcia OSN nepovoľuje zosadenie líbyjského diktátora, ale zastavenie násilia na civilistoch. Pre Obamu tak vznikol ďalší ťažký hlavolam. Svoje stanovisko k situácií oznámil aj neúspešný prezidentský kandidát senátor John McCain. „Dúfam, že nie je príliš neskoro,“ povedal McCain v americkej televízií CNN a doplnil: „Teraz bezletová zóna nestačí.“

Kaddáfí nie je naším cieľom, tvrdí náčelník britských ozbrojených síl

Náčelník britských ozbrojených zložiek v pondelok vyhlásil, že líbyjský líder Muammar Kaddáfí „absolútne“ nie je cieľom prebiehajúcej vojenskej akcie spojencov v tejto severoafrickej krajine. Podľa generála Davida Richardsa to neumožňuje schválená rezolúcia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Reagoval tak na predošlé slová britského ministra zahraničných vecí Williama Hagua, ktorý odmietol vylúčiť, že nálety by mohli byť zacielené na Kaddáfího. „Absolútne nie. Neumožňuje to rezolúcia OSN a nie je to niečo, o čom by sme chceli ďalej diskutovať,“ povedal generál Richards pre spravodajskú stanicu BBC. Hague však ešte predtým v rozhovore pre rovnakú stanicu povedal niečo iné. Na otázku redaktora rozhlasovej stanice BBC, či majú medzinárodné sily právomoc na zabitie Kaddáfího, ak bude pokračovať vo vraždení civilistov, šéf britskej diplomacie odpovedal: „Nebudem špekulovať o cieľoch… závisí to od konkrétnych okolností,“ povedal Hague.

Gates: Zabitie Kaddáfího by nebol dobrý nápad

Spojenecké sily, ktoré koncom minulého týždňa začali zavádzať bezletovú zónu nad Líbyou, by sa nemali snažiť o zabitie líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, myslí si americký minister obrany Robert Gates. „Som presvedčený, že je dôležité, aby sme konali v súlade s mandátom, ktorý nám vyplýva z rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN,“ vyhlásil Gates. Reagoval tak na vyhlásenie britského ministra obrany Liama Foxa, ktorý v rozhovore pre BBC povedal, že zabitie Kaddáfího „by mohlo byť jednou z možností„.

Kaddáfího vojaci používajú civilistov ako ľudské štíty

Jednotky lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu používajú civilistov ako ľudské štíty. Agentúre Reuters to v pondelok povedal hovorca povstalcov menom Hassan. Vojaci podľa neho berú civilistov z mestečiek neďaleko mesta Misráta, ktoré je poslednou baštou rebelov na západe krajiny. Tieto správy sa nedajú nezávisle overiť a líbyjskí predstavitelia sa k tomu nevyjadrili. Svedkovia tiež hovoria, že Kaddáfího vojaci vnikli do Misráty v civilných oblečeniach a na strechách rozmiestnili ostreľovačov, ktorí zastrelia každého, kto sa priblíži.„Kaddáfího jednotky berú ľudí z ich domovov do Misráty, aby sa dostali do mesta a získali nad ním kontrolu s využitím ľudských štítov, keďže vedia, že nebudeme strieľať na ženy, deti a starých ľudí,“ povedal telefonicky Hassan. Ďalšie podobné svedectvá naznačujú, že vládne jednotky zmenili po odštartovaní spojeneckých leteckých útokov stratégiu a snažia sa zamiešať medzi civilné obyvateľstvo, čo sťažuje ich lokalizáciu. Britské ministerstvo obrany už informovalo, že muselo zrušiť jeden útok, keďže malo správy, že pri ich cieli sa nachádzajú civilisti.

Misuráta

Zväčšiť mapu

Libya
Foto: SITA/AP

„Toto si musia vyriešiť Líbyjčania sami“

Podľa Gatesa bola rezolúcia BR OSN, ktorá schvaľuje medzinárodnú operáciu v Líbyi, podporená „veľmi širokou koalíciou krajín“ a ak by teraz koaličné sily začali pridávať ďalšie ciele, mohlo by to narušiť medzinárodný konsenzus. Gates taktiež varoval pred tým, aby armády krajín Západu poskytovali priamu pomoc líbyjským opozičným silám.

Libya
Foto: SITA/AP

Zosadenie Kaddáfího je podľa neho dlhodobý proces, ktorý musí prebehnúť bez výraznejšieho zasahovania zvonku. „Toto si musia v zásade vyriešiť Líbyjčania sami,“ hovorí Gates. „Naším prvoradým cieľom je vytvoriť bezletovú zónu a zabrániť tak Kaddáfího armáde vo vyvražďovaní vlastného obyvateľstva,“ vyhlásil americký minister obrany.

Spojenecké sily víkendovými útokmi na pozície líbyjskej armády zasadili líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu ťažký úder a jeho sily „uvrhli do zmätku“, vyhlásil na pondelňajšej tlačovej konferencii vo Washingtone predstaviteľ amerického ministerstva obrany William Gortney. Americká armáda podľa neho nemá žiadne informácie o prípadných obetiach útokov na strane civilistov. Obete neboli podľa Gortneyho ani na strane americkej armády, všetky stíhačky aj bombardéry sa vrátili neporušené na základne.

Líbyjská metropola Tripolis sa aj v nedeľu večer stala terčom útokov spojeneckých síl, pričom jeden z útokov spojeneckých vojsk na líbyjskú metropolu Tripolis zasiahol aj sídlo líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Pre agentúru AFP to pod podmienkou anonymity povedal vysokopostavený predstaviteľ ministerstva obrany jednej z krajín, ktoré sa na operácii zúčastňujú. Útok podľa AFP zrovnal so zemou budovu v tesnej blízkosti povestného Kaddáfího stanu, v ktorom prijíma zahraničné návštevy.

„Barbarské bombardovanie“

Budova bola zničená, pretože sa v nej nachádzalo „centrum velenia a kontroly“ líbyjských bojových síl, oznámil nemenovaný predstaviteľ koaličných síl. „Koalícia aktívne presadzuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN číslo 1973. A v súlade s touto misiou pokračujeme v útokoch na ciele, ktoré predstavujú priame ohrozenie pre líbyjských občanov a pre našu schopnosť zaviesť bezletovú zónu,“ cituje agentúra nemenovaného predstaviteľa.

Stihacka
Foto: SITA/AP

Tripolis sa stal v nedeľu večer terčom masívneho útoku spojeneckých leteckých síl, pričom jeden z najmohutnejších výbuchov sa ozval podľa svedkov priamo z Kaddáfího sídla.

„Bolo to barbarské bombardovanie oblasti, ktoré mohlo zasiahnuť stovky civilistov, ktorí sú asi 400 metrov od zásahu“ reagovala líbyjská vláda na zničenie budovy. „Časť budovy sa zrútila, ale nikto nebol zranený,“ potvrdili úrady. Informovala o tom britská BBC.

Vojenské akcie pokračovali aj v pondelok ráno. Británia oznámila, že v akcii bolo niekoľko lietadiel RAF. Niektoré ciele však nezasiahli, pretože sa tam pohybovalo veľa civilistov. Britské ministerstvo obrany pre možnosť zranenia civilistov odvolalo zásah. Lietadlo RAf typu Tornado sa tak vrátilo na základňu v Norfolku. Hovorca francúzskej vlády oznámil, že nevie o žiadnych civilných obetiach náletov koaličných síl. Šéf zboru náčelníkov americkej armády Mike Mullen však pripustil možnosť dlhej vojny. Čínske vládne noviny zase v pondelok ráno tvrdo kritizovali koaličné nálety na Líbyu. Informovala o tom agentúra Reuters.

https://www.youtube.com/watch?v=uxU8ymdUKRc

Kaddáfího prímerie je len hra

Nové prímerie, ktoré v nedeľu vyhlásil líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, je len vymyslené. V nedeľu neskoro večer to vyhlásil poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Tom Donilon. Žiadne prímerie podľa neho neexistuje, keďže líbyjská protivzdušná obrana aj krátko po jeho vyhlásení pokračovala v útokoch. „Náš názor je taký, že prímerie je falošné, alebo bolo okamžite porušené,“ vyhlásil Donilon, ktorý je spolu s prezidentom Barackom Obamom na návšteve Brazílie. „Takže budeme naďalej pozorne sledovať Kaddáfího kroky, a nielen jeho slová,“ povedal Obamov poradca. Platnosť prímeria v noci z nedele na pondelok spochybnila aj Veľká Británia. Aj Londýn vyhlásil, že situáciu v Líbyi bude „posudzovať nie na základe slov, ale na základe činov“.

Na ostrove Lampedusa sa už nachádza 4800 migrantov

Na juhotalianskom ostrove Lampedusa s rozlohou 20 kilometrov štvorcových nachádzajúcom sa medzi Sicíliou a Tuniskom sa momentálne nachádza 4789 migrantov a utečencov stále pribúda. Iba v posledných 24 hodinách pristálo pri brehoch ostrova 13 lodí s 1470 migrantmi, uviedli talianske médiá. V noci z nedele na pondelok pristálo na ostrove 5 lodí so 450 Severoafričanmi. Úrady na ostrove sa obávajú ďalších protestov na ostrove s 5000 obyvateľmi. „Je reálne nebezpečenstvo, že Lampedusa exploduje,“ povedal starosta Dino de Rubeis. V nedeľu sa pokúsili Lampedusania zabrániť pristátiu lode s materiálom na postavenie stanového tábora, čo sa podarilo až večer.

Organizácia OSN zaoberajúca sa utečencami (UNHCR) apelovala na talianske úrady, aby utečencov čo najskôr previezli na taliansku pevninu alebo na Sicíliu, keďže situácia na preplnenom ostrove Lampedusa vyvoláva obavy. „Už nie je možné zabezpečiť ďalším migrantom „strechu nad hlavou“, povedala hovorkyňa talianskej organizácie UNHCR Laura

Ostrov Lampedusa

Zväčšiť mapu

Libya
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ahmet DavutogluAlain JuppéAlí ChameneíChámis KaddáfíDmitrij MedvedevIvan GašparovičIveta RadičováJohn McCainMike MullenMuammar KaddáfíPan Ki-munRobert GatesSilvio BerlusconiWilliam Hague