BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Vojenská kontrarozviedka podľa predsedu parlamentného branno-bezpečnostného výboru Jaroslava Bašku stratila na určité obdobie svoju dôveryhodnosť aj medzi partnermi v Bruseli a to sa bude veľmi ťažko naprávať.
Ako povedal pre agentúru SITA v utorok po rokovaní o správe o činnosti Vojenského spravodajstva za rok 2011 v Národnej rade SR, je jednoduché dôveryhodnosť stratiť, ale na druhej strane je veľmi ťažké ju opätovne nadobudnúť. „Pre Vojenské spravodajstvo bol rok 2011 najhorším rokom,“ konštatoval.
Podľa Bašku jednou z častí správy bolo aj pôsobenie cudzích spravodajských služieb na Slovensku. „Viac povedať nemôžem,“ uviedol. Zároveň dodal, že za úvahu by stálo, ak by aj Vojenské spravodajstvo čiastočne zverejnilo neutajované pasáže zo svojej činnosti.
Minister obrany Martin Glváč zopakoval, že pre vojenské spravodajské služby nebol ešte taký zlý rok, akým bol rok 2011. Glváč by bol rád, keby sa kauzy z čias ministrovania Ľubomíra Galka (SaS) vyšetrili a služby by sa v budúcnosti nezneužívali a používali len na tie činnosti, na ktoré sú určené. Za Galkových čias sa podľa Glváča vo vojenských tajných službách neefektívne využilo asi milión eur.
„Od ekonomických problémov až po stanovenie si príliš nízkych cieľov. Hlavné úlohy neboli dostatočne plnené. Nesplnili to, čo sa od nich očakáva, nekoncepčnosť niektorých rozhodnutí, zlého personálneho vedenia a ekonomického poddimenzovania nezlikvidovanie niektorých duplicitných činností, ktoré sú v rámci ozbrojených síl a v rámci služieb,“ vymenoval problémy Glváč.
SIS zverejní časť správy na internete
Slovenská informačná služba (SIS) zverejní časti správy o činnosti za rok 2011 na internete. „Riaditeľ SIS Ján Valko čiastkovú správu zverejní na internete, ako bolo dobrým zvykom za Ladislava Pittnera predchádzajúcich vlád, čo Smer nerobil,“ povedal po prerokovaní správy v NR SR predseda parlamentného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva Martin Fedor.
Zároveň v rozhovore pre agentúru SITA upozornil, že k správam spravodajských služieb vždy bola rozprava, v utiorok ju predseda NR SR Pavol Paška neumožnil s tým, že išlo o neverejné rokovanie a obsahujú utajované skutočnosti.
Správa o činnosti SIS bola podľa podpredsedu branno-bezpečnostného parlamentného výboru Alojza Hlinu nedostatočná. „Správa vôbec nehovorila o tom, že si tu niekto vytvára súkromnú armádu,“ povedal dnes pre agentúru SITA. Podľa neho si niekto zo sociálne odkázaných robí súkromnú armádu odhodlanú na všetko, čo je jedna z činností, ktoré by SIS mala sledovať a o čom nebola v správe ani zmienka.
Poslanca Hlinu správa neuspokojila
Hlina zároveň kritizoval SIS za to, že neanalyzovala záujem cudzích spravodajských služieb dopracovať sa k zvukovým záznamom z Gorily. „Je otázne, či toto riziko niekto vyhodnocoval. Kto získa tieto záznamy, tak osoby, ktoré v nej vystupujú, sú vydierateľné, čo je obrovské riziko,“ konštatoval.
Predseda výboru na kontrolu SIS Pavol Abrhan považuje správu za štandardnú. „Boli v nej niektoré zaujímavé veci, ktoré hodnotili počet informácií. Do budúcna by stálo za úvahu vylepšovať správu tým, že by sa nehovorilo len o kvantite, ale aj kvalite informácií, aby sme mali spätnú väzbu, ako s tými informáciami bolo naložené,“ povedal pre agentúru SITA. Podľa neho SIS v roku 2011 dávala väčšie kvantum informácií prijímateľom, teda ministerstvám a predsedovi vlády.