- aktualizované 9. augusta, 14:26
Zvyšovanie úrokových sadzieb by nemalo mať zásadný vplyv na splátky hypoték občanov. Podľa dočasne povereného premiéra vlády odborníkov Ľudovíta Ódora v mnohých prípadoch rozdiel v splátke po navýšení ostane pomerne nižšou časťou ich rozpočtu.
Dodatočné náklady nepredstavujú podľa neho vo väčšine prípadov viac ako sto eur. To však podľa Ódora neznamená, že nejaké problémy nemôžu nastať.
Extrémny úverový nárast
No pôjde podľa jeho slov možno tak o jedno percento domácností, ktoré môžu mať nejaký problém. „Nejde teda o celospoločenský problém,“ povedal Ódor.
Máte problém splácať hypotéku s vyšším úrokom? Podľa odborníka treba konať hneď
Vzhľadom na to, že slovenský úverový nárast bol v posledných rokoch extrémny, na hypotéky dohliadala aj Národná banka Slovenska.
V zásade podľa Ódora platí, že hypotéky banky väčšinou poskytovali pre stredné a vyššie príjmové kategórie, zväčša na drahé nehnuteľnosti v hlavnom meste. „Strašiť tým, že teraz 20 až 30 % príde o strechu nad hlavou, nie je na mieste,“ skonštatoval Ódor.
Podľa neho boli sadzby hypoték dlhé roky abnormálne nízke a aj teraz po zvyšovaní sú stále nižšie, ako keď sme vstupovali do eurozóny.
Predstavia návrhy riešení a odporúčaní
Ódor si nemyslí, že vláda či daňoví poplatníci by sa mali skladať a pomáhať dlžníkom z dobre situovanej domácnosti. A ak aj nejaké riešenie príde, dotkne sa len malej časti obyvateľstva.
Banky podľa Kollára odmietli rokovať o pomoci ľuďom s nárastom úrokov pri hypotékach, niektorí vraj skončia na ulici (video)
„Moje očakávanie je, že dohodnuté riešenie, ktoré v rámci pracovnej skupiny príde, nebude zaťažovať štátny rozpočet,“ poznamenal Ódor. No hypotéky budú podľa neho témou aj po voľbách pre ďalšiu vládu, ktorá môže prísť so svojimi vlastnými riešeniami.
Búlik: Na Slovensku nemáme problém s vysokými úrokmi hypoték, ale s príliš drahými nehnuteľnosťami (rozhovor)
Výkonná riaditeľka Slovenskej bankovej asociácie Milena Koreňová uviedla, že výsledky analýz a tiež návrhy riešení a odporúčaní pre ľudí predstavia 16. augusta na spoločných pracovných raňajkách zástupcov Národnej banky Slovenska, rezortu financií a bankovej asociácie.
„Po tomto termíne sme otvorení odbornej diskusii aj na pôde Národnej rady SR,“ povedala Koreňová. Banky sa podľa jej slov témou rastu úrokových sadzieb hypoték intenzívne zaoberajú.