Máme tu dni mrazov a niekedy chodníky pripomínajú skôr klzisko. Pády na zľadovatených povrchoch majú často za následok úrazy, ktoré môžu vyžadovať dlhšie liečenie a niekedy zanechajú aj trvalé následky. Náhradu škody si v takýchto prípadoch môžete nárokovať z vašej poistky alebo od majiteľa domu či bytového domu, ktorý má povinnosť udržiavať priľahlé chodníky.
Zlomeniny končatín, odreniny, podvrtnutia členkov, či natiahnutie svalov alebo kĺbov. To sú najčastejšie prípady, ktoré nahlasujú klienti poisťovní v zime po pádoch na neupravených chodníkoch.
Ak ste sa takto pošmykli a vznikla vám škoda, plnenie si môžete nárokovať z vlastnej úrazovej alebo životnej poistky. Plnenie môžete dostať za trvalé následky úrazu, hospitalizáciu, chirurgický zákrok, zlomeninu kosti, ako aj odškodné za práceneschopnosť.
Od koho žiadať odškodné?
No nie každý poistku má a teda v prípade, že nemáte žiadnu osobnú poistku, obráťte sa na majiteľa či správcu nehnuteľnosti, ku ktorej patrí neodprataný chodník. Zákon mu totiž ukladá udržiavať chodníky v stave schodnosti. Teda napríklad v zime musí odstraňovať vrstvy snehu a ľadu.
Lyžovačka bez poistenia môže v prípade nehody na svahu vyjsť poriadne draho
V prípade rodinných domov za udržiavanie chodníka zodpovedajú ich majitelia. No ak ide o väčšie mesto s panelákmi, teda bytový dom, za priľahlé chodníky zodpovedá správca, spoločenstvo vlastníkov bytov alebo bytové družstvo. Za obecné chodníky zodpovedá obec. Informácie o tom, komu patrí daný chodník, vie poskytnúť aj miestny úrad.
Niekedy sa stáva, že pri zimnom počasí samospráva ani pri využití všetkých možností nedokáže udržiavať cesty a chodníky upravené. Mestá a obce sa starajú o verejné priestranstvá, zodpovedajú teda aj za škody, ktoré vzniknú na neupravenom či zľadovatenom chodníku. Povinnosti za údržbu chodníka ich nezbavuje ani tabuľa s oznamom, že chodník sa v zime neudržiava.
Nárokovať si môžete aj bolestné, náhradu za stratu zárobku, či sťaženie spoločenského uplatnenia. Zranený má okrem toho nárok aj náhradu škody na majetku. Ide napríklad o poškodený mobil či značkové oblečenie. V prípade akéhokoľvek odškodnenia z poistenia zodpovednosti však musí byť jasné, že sa úraz stal k následkom šmykľavého chodníka.
Všetko zdokumentujte
Poisťovne preto vždy pri každej škodovej udalosti radia, aby si klient všetko riadne zdokumentoval. Klient by mal získať čo najviac dôkazov a svedkov s kontaktmi, ktorí mu potvrdia, že chodník bol skutočne neodprataný alebo zľadovatený. Prípadne si odfotiť miesto úrazu mobilom alebo urobiť krátke video. Ak bol úraz vážnejší, odporúča sa privolať políciu, ktorá stav povrchu chodníka zdokumentuje.
Ak už má klient všetko zdokumentované a zistí, kto zodpovedá za neudržiavaný chodník, mal by ho písomne vyzvať na úhradu škody. Odporúča sa odkladať si všetky lekárske správy a dokumentáciu týkajúcu sa úrazu. Po ukončení PN je dobré požiadať ošetrujúceho lekára o vystavenie lekárskeho posudku o bolestnom a v prípade trvalých následkov úrazu žiadajte aj posudok o sťažení spoločenského uplatnenia – je možné najskôr po roku od úrazu.
Dokumenty bude klient potrebovať v poisťovni pri uplatňovaní si nároku na odškodné. Ak má uzatvorenú aj úrazovú poistku, môže si uplatňovať odškodnenie úrazu z nej a aj bolestné z poistenia zodpovednosti majiteľa nehnuteľnosti, kde sa pošmykol.