Bankový sektor ku koncu novembra výraznejšie rástol. Jedenásťmesačný zisk bánk medziročne stúpol o 46,1 % na 1,08 miliardy eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) išli medziročne nahor o 28,5 % na 2,02 miliardy eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 3,6 % na 703,7 milióna eur.
Nárast zisku
Za rastom zisku podľa národnej banky stojí najmä nárast čistých úrokových príjmov, a to najmä zo sektora podnikov. V oblasti retailu bol rast mierny. Úroková marža bánk sa vrátila podľa centrálnej banky na podstatne zdravšiu úroveň v porovnaní s minulou dekádou. Jej ďalší výraznejší rast sa však už neočakáva. Hlavným faktorom ďalšieho vývoja zisku bude stabilný rast úrokových príjmov, najmä z úverov na bývanie.
Materská dávka bude pre absolventky škôl dostupnejšia, musia však splniť základnú podmienku
Aj naďalej však slovenský bankový sektor z pohľadu návratnosti kapitálu zaostáva za mediánom európskych bánk. Dôvodom je predovšetkým pomalší prenos úrokových sadzieb do portfólia retailových úverov. Zaostávanie za európskymi bankami sa podľa centrálnej banky v ďalších rokoch pravdepodobne ešte prehĺbi, vzhľadom na pripravované zavedenie bankového odvodu.
Zisk bankového sektora
Výška bankového odvodu spolu s daňou zo zisku zrejme dosiahne zhruba 45 % zisku bánk. To pre bankový sektor podľa národnej banky predstavuje mimoriadnu záťaž. Zisk bankového sektora by však v najbližších rokoch mal ostať nad úrovňou z roku 2022. Keďže zisk bánk je nevyhnutnou podmienkou tvorby kapitálu, podľa NBS je pozitívne, že aktuálny návrh počíta s postupným poklesom výšky bankového odvodu.
Výročie zavedenia eura na Slovensku: Európska mena je podľa analytika ako dom bez strechy, ktorý je skvelý, len kým svieti slnko
V roku 2022 zisk bánk stúpol takmer o 15 % na 833,8 milióna eur. V roku 2021 zisk bánk vzrástol zhruba o 55 %. Od začiatku roka 2019 národná banka pozorovala medziročný pokles čistého úrokového výnosu, a teda jeho negatívny príspevok k rastu čistého zisku. Tento trend pokračoval aj v roku 2021, i keď tempo poklesu sa významne znížilo. V roku 2022 prišla zmena. Po rokoch klesajúcich úrokových marží sa do rastúceho čistého úrokového príjmu začali výrazne premietať zvyšujúce sa úrokové sadzby.