Ženy na Slovensku dlhodobo zarábajú výrazne menej ako muži, čo sa po skončení ekonomicky aktívnej činnosti prejavuje aj na výške dôchodkov. Ženy totiž dostávajú v porovnaní s mužmi o pätinu nižšie starobné penzie.
Poznatky z islandskej praxe
Rezort práce a sociálnych vecí v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny, Národným inšpektorátom práce SR a skupinou islandských odborníkov pripravil projekt, ktorý má na Slovensku vytvoriť systém odstraňujúci mzdové rozdiely medzi mužmi a ženami.
Platy na Slovensku naďalej rástli, reálne si však polepšili zamestnanci len v troch odvetviach
S využitím poznatkov islandskej praxe expertný tím vypracoval odporúčania na podporu rovnosti odmeňovania, ktoré inštitúcie postupne zavádzajú do praxe.
Cieľom je odstrániť mzdový rozdiel
Na islande platí, že v prípade, ak spoločnosti zamestnávajú od 25 do 50 zamestnancov, môžu si zvoliť jednoduchší systém certifikácie, ktorý realizuje priamo partner projektu. Zložitejšia forma certifikácie – nezávislý audit, je povinná pre spoločnosti, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov.
„Island je najefektívnejšou krajinou v Európe v oblasti znižovania mzdových rozdielov. Majú kľúčové poznatky, o ktoré sa s našimi kolegami podelili a sú im nápomocní v tom, ako čo najefektívnejšie celý proces nastaviť a preklopiť do praxe s cieľom odstrániť mzdový rozdiel medzi ženami a mužmi,“ uviedla riaditeľka odboru rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Veronika Čábi.