Zahraničný obchod podľa odhadu analytika zrejme skončí aj v apríli v červených číslach, deficit sa prehĺbil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf, burza,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 9. mája, 12:12 

Zahraničný obchod podľa odhadu analytika zrejme skončí aj v apríli v červených číslach. Za marec bola obchodná bilancia podľa Štatistického úradu SR záporná piaty mesiac v rade.

Deficit zahraničného obchodu sa prehĺbil z februárových 199,3 mil. eur na marcových 420 mil. eur. Je to po apríli 2020, kedy obchod ovplyvnila pandémia koronavírusu, druhý najvyšší mesačný deficit za posledné desaťročie.

Čiastočné odznenie úzkych hrdiel

„Vysoké ceny energií a dočasné rozšírenie úzkych hrdiel v automobilovom priemysle aj na niektoré ďalšie komponenty vyrábané na Ukrajine najskôr udržia bilanciu zahraničného obchodu v červených číslach aj v apríli,“ skonštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zahraničný obchod by sa mal podľa neho vrátiť k vyrovnanej alebo dokonca ľahko prebytkovej bilancii až po čiastočnom odznení úzkych hrdiel, najmä v automobilovom priemysle.

Vysoké ceny energetických surovín

Predpokladá, že úzke hrdlá súvisiace s výpadkom komponentov z Ukrajiny by mohli vedieť automobilky vyriešiť v horizonte niekoľkých týždňov.

V druhej polovici roka by sa mohli podľa Koršňáka čiastočne uvoľniť aj úzke hrdlá v dodávkach čipov. „Návratu k výraznejším prebytkom však budú stále brániť vysoké ceny energetických surovín, ktoré budú zdvíhať nominálne dovozy,“ dodal analytik.

Napätie na exportných trhoch

Aj podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka na objem dovozu veľmi výrazne vplývajú vysoké ceny komodít. A to najmä tých energetických, ktoré následne tlačia aj na ceny iných komodít, či produktov náročných na energie, napríklad kovové výrobky, či stavebné materiály. Do popredia sa však dostáva aj kategória živočíšnych a rastlinných olejov.

Táto je ovplyvnená napätím na dôležitých exportných trhoch, najmä Ukrajiny po napadnutí Ruskom, ako aj Indonéziou, ktorá rozhodla o obmedzení vývozov týchto produktov. „Vzhľadom na zvýšené ceny energií a sťažené podmienky v priemysle existuje silný predpoklad, že záporná obchodná bilancia s nami ešte nejaký čas ostane,“ myslí si Horňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR