Začína zimná sezóna na cestách. Poisťovňa a lízingovka radia, aké sú pravidlá a na čo si dávať pozor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zimné pneumatiky, auto, zima
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

So začiatkom zimnej sezóny od 1. novembra by sme mali vymeniť letné pneumatiky za zimné. Na Slovensku zákon stanovuje povinnosť mať zimné pneumatiky, keď je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

No pre bezpečnú jazdu je dôležité vymeniť pneumatiky už pri poklese teplôt pod 7°C. Riaditeľ oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách Uniqa Jiří Moravec uvádza, že zimné pneumatiky sú na zimných cestách oveľa bezpečnejšie než letné. Brzdná dráha letných pneumatík môže byť na zimných vozovkách dlhšia až o 20 – 30 %.

V Nemecku však zimné pneumatiky označené iba ako M+S nie sú považované za zimné a za ich použitie vodičom hrozia pokuty. Na Slovensku M+S pneumatiky zostávajú povolené aj v zime.

Uniqa pritom v prípade nehody na území Nemecka nebude vodičov za ich použitie sankcionovať. „Neberieme použitie M+S pneumatík počas zimnej sezóny ako priťažujúcu okolnosť,“ prízvukuje Moravec.

Čo krajina, to iné pravidlá

Vodiči musia byť obozretní aj pri cestovaní do iných krajín, kde sa pravidlá líšia. V Rakúsku je prezutie auta na zimu povinné od 1. novembra do 15. apríla a pri jeho nedodržaní hrozia pokuty v tisícoch eur.

Naopak, v Maďarsku alebo Poľsku konkrétne nariadenie o zimných pneumatikách neexistuje.

V Nemecku je zimná sezóna definovaná od 1. októbra do Veľkej noci a autá musia byť vybavené pneumatikami s označením 3PMSF.

Česká republika vyžaduje zimné pneumatiky v prípade prítomnosti snehu, ľadu alebo námrazy na vozovke.

Nepodceňujte pravidelnú údržbu

Vladimír Guštafik zo spoločnosti Business Lease Slovakia zdôrazňuje aj dôležitosť pravidelnej kontroly celého vozidla pred zimou, vrátane stavu pneumatík, tlaku v nich či kontrolu bŕzd. „Pri nezávislej kontrole technického stavu vozidla a prevádzkových kvapalín môže ísť o úkony, ktoré zvládnete sami, iné by ste mali zveriť odborníkom,“ vysvetľuje.

Zimné pneumatiky majú iné zloženie gumy a hĺbku dezénu, čo zaručuje lepšiu priľnavosť a odvádzanie vody. Guštafik tiež pripomína, že dezén zimných pneumatík nesmie byť menej ako 3 mm, odporúča však viac ako 4 mm na bezpečnú jazdu. Okrem stavu pneumatík je dôležité aj ich správne hustenie a nastavenie geometrie.

„Funkčnosť bŕzd, správne nastavenie svetiel a kontrola zimných kvapalín sú pre bezpečnosť kľúčové,“ uzatvára Guštafik, upozorňujúc na nevyhnutnosť ochrany karosérie voskom pred zimnými podmienkami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jiří MoravecVladimír Guštafik
Firmy a inštitúcie Business Lease SlovakiaUniqa