Návrh je podľa poisťovní v rozpore so základnou logikou poisťovníctva.
Úpravy spôsobu výplaty a výšky odmien pre finančných agentov, ktoré sú súčasťou návrhu novely zákona o finančnom sprostredkovaní a poradenstve, sa nepozdávajú Slovenskej asociácii poisťovní. Podľa asociácie chýba analýza predkladaného návrhu a vyčíslenie dopadov. Návrh je zároveň podľa poisťovní v rozpore so základnou logikou poisťovníctva, pretože nerozlišuje medzi životnými a neživotnými poisteniami.
Cieľom rezortu financií je rozloženie provízií v dlhšom časovom horizonte, čím sa má podporiť dlhodobá starostlivosť o klienta. V prípade životného poistenia by sa malo podľa návrhu zabrániť prepoisťovaniu medzi rôznymi poisťovňami. Stanovením maximálnej výšky odmeny predkladateľ predpokladá nižšie ceny finančných produktov.
Asociácia je pripravená diskutovať
Nová európska regulácia v oblasti distribúcie poistenia neprikazuje podľa vyjadrení asociácie odmeny za distribúciu poistenia regulovať, ale prikazuje v národných legislatívach zabezpečiť, aby odmeňovacie systémy nemotivovali distribútorov konať v rozpore s najlepšími záujmami svojich zákazníkov. Teda napríklad odporúčať iný produkt, ako je pre neho vhodný, z dôvodov stimulov v odmeňovaní. Asociácia je pripravená diskutovať, avšak trvá na tom, že narýchlo spracovaný návrh bez konzultácie s trhom je nepoužiteľný.
Odporúčame tiež:
Na štát pracujeme tento rok o niečo dlhšie ako vlani
Prijatie navrhovanej právnej úpravy môže byť podľa poisťovní vyhodnotené ako štátny zásah do hospodárskej súťaže. Limitácia výšky provízie sa totiž môže vzťahovať len na poistné zmluvy uzavreté po dátume účinnosti navrhovanej regulácie, nie na poistné zmluvy uzavreté pred týmto termínom. Naopak, rozšírenie pôsobnosti na už existujúce zmluvné vzťahy by nebolo podľa asociácie možné, keďže by sa porušil princíp zákazu retroaktivity.
Predpísané poistné môže klesnúť
Návrh bude mať podľa poisťovní dopad na trh a spôsobí úbytok novej produkcie a následne aj predpísaného poistného. Môže nastať aj zníženie produkcie vzhľadom na pokles počtu sprostredkovateľov, ktorí by za navrhovaných podmienok zostali pôsobiť na finančnom trhu. “Obávame sa poklesu poistení domácností, domov, áut a iného majetku, pretože odmena pre agentov rozložená do siedmich rokov spôsobom podľa predloženého návrhu by distribútorov nemotivovala,” uvádza asociácia v stanovisku.
Novela zákona o finančnom sprostredkovaní a poradenstve narazila aj na kritiku zo strany finančných sprostredkovateľov. Podľa spoločnosti Deluvis, ktorá patrí medzi zakladajúcich členov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov, môže totiž poškodiť prácu a existenciu finančných sprostredkovateľov.
Hrozí likvidácia sprostredkovateľov ?
Podľa návrhu by sa mala odmena finančného agenta za sprostredkovanie služby vyplácať po dobu siedmich rokov, a to aj v prípade, ak je poistná zmluva uzatvorená na kratšiu dobu, s výnimkou zmlúv uzatvorených na dobu 12 mesiacov a kratšiu. Podľa finančných sprostredkovateľov ide o likvidačný krok. Spoločnosť Deluvis považuje za veľmi neštandardné, aby zákon obmedzoval, resp. stanovoval spôsob výplaty odmeny v rámci podnikateľského prostredia. Finanční agenti by tak reálne dostávali podľa vyjadrení firmy sedminu svojho súčasného príjmu.
Navrhované zmeny v odmeňovaní finančných agentov sa nepozdávajú ani Slovenskej bankovej asociácii. Predložený návrh na úpravu spôsobu výplaty a výšky odmien pre finančných agentov, pravidlá na výpočet odkupnej hodnoty a reguláciu daňových nákladov neodporúča schváliť. Vzhľadom k tomu, že pripravovaná novela má zásadný vplyv na finančný sektor, banková asociácia navrhuje, aby pripomienky všetkých dotknutých strán boli dôsledne posúdené a prediskutované.