Takmer tri štvrtiny obyvateľov Slovenska by podľa prieskumu Eurobarometer privítalo zrušenie jedno a dvojcentových mincí a následné zaokrúhľovanie cien na celé päťcentovky.
Popularita spoločnej európskej meny je na Slovensku o niečo vyššia, ako je priemerne v eurozóne. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer Európskej komisie. Podľa prieskumu realizovaného v októbri totiž až 68 % opýtaných Slovákov uviedlo, že euro je pre krajinu dobrá vec. V celej eurozóne takto odpovedalo 64 % respondentov. Zároveň v rámci eurozóny 74 % opýtaných uviedlo, že euro je dobré pre Európsku úniu ako celok, čím sa zopakovala rekordná úroveň tohto ukazovateľa z minulého roka.
Zároveň však stále platí, že prijate eura za svoju menu zo Slovákov väčších Európanov neurobilo. Až 70 % z nich totiž uviedlo, že v tomto smere sa u nich nič nezmenilo. Úplne rovnaký podiel respondentov sa pritom zhodne vyjadril aj v rámci celej eurozóny. Ako na Slovensku, tak aj v eurozóne ako takej platí, že prijatím eura sa väčšími Európanmi začala cítiť zhruba štvrtina ľudí.
Slováci si zvykli
Slováci si zároveň od prijatia eura už na platenie touto menou dokonale zvykli. Až 90 % z nich totiž uviedlo, že platby eurobankovkami sú pre nich úplne jednoduché. O niečo menší podiel bol tých, ktorým sa úplne jednoducho platí aj euromincami, kde podiel dosiahol 75 %.
Neprekvapuje preto zistenie, že obyvatelia eurozóny, a Slováci ešte viac, by nemali problém so zrušením najmenších euromincí v nominálnej hodnote 1 a 2 centy. So zrušením týchto mincí a zaokrúhľovaním súm na celé 5-centovky by totiž nemalo problém až 73 % opýtaných Slovákov. V eurozóne tento podiel dosiahol 64 %.
Vplyv na ceny je nejednoznačný
V súvislosti so spoločnou európskou menou zároveň podľa výsledkov Eurobarometra platí, že Slováci nemajú jednoznačný názor na vplyv eura na vývoj niektorých cien. Napríklad pri otázke, či euro podľa nich zjednodušilo a zlacnilo cestovanie, uviedlo zhodne po 40 % opýtaných kladnú aj zápornú odpoveď. Zvyšok sa nevedel vyjadriť.
Ešte nerozhodnejší výsledok ukazuje odpoveď na otázku, či si obyvatelia Slovenska myslia, že euro prinieslo pokles bankových poplatkov pri cestovaní do ostatných krajín Európskej únie. Tretina opýtaných totiž uviedla, že áno, tretina odpoveď nie a tretina sa nevedela vyjadriť.
O prieskume
Prieskum Eurobarometer sa uskutočnil v polovici októbra telefonicky na vzorke 17 589 respondentov v rámci celej eurozóny a z toho 1 000 respondentov na Slovensku.