Doplnkové dôchodkové sporenie za deväť mesiacov tohto roka zaznamenalo návrat k zvyšovaniu čistej hodnoty aktív. Tempo rastu čistej hodnoty aktív o vyše 10 %, teda o 320 miliónov eur, bolo ťahané novými príspevkami stále sa rozširujúcej účastníckej základne. V aktuálnej správe o finančnej stabilite to uviedla Národná banka Slovenska.
Vzostup indexových fondov
Priemerná výkonnosť tretieho dôchodkového piliera za toto obdobie bola na úrovni 3,7 %, pričom výraznejšie, smerom nahor, z neho vyčnievali iba indexové doplnkové dôchodkové fondy. Kladný prírastok čistej hodnoty aktív zaznamenali všetky typy doplnkových dôchodkových fondov, avšak rozdiely medzi dosiahnutými tempami kumulácie boli výrazné.
Výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky rekordne rastú, hlavným dôvodom nie sú rodičovské penzie
Veľká väčšina z celkového sektorového nárastu pripadla na rastovo zamerané doplnkové dôchodkové fondy. „Obzvlášť intenzívny je vzostup indexových doplnkových dôchodkových fondov, ktoré sú predmetom najväčšieho dopytu nových, prípadne prestupujúcich sporiteľov, a z pohľadu podielu na celkovej čistej hodnote aktív sa už blížia k méte 10 %,“ uviedla centrálna banka.
Neistota a trhové turbulencie
Významnejšie úpravy v skladbe portfólia sa v tomto roku udiali najmä v zmiešaných doplnkových dôchodkových fondoch.
Ústup akciovej zložky, ktorý nastal v minulom roku na pozadí zvýšenej neistoty a trhových turbulencií, sa ukázal ako dočasný. Váha priamych a nepriamych akciových investícií sa zvýšila z 27 % čistej hodnoty aktív k 31. decembru minulého roka na úroveň 32 % v treťom štvrťroku tohto roka, čo predstavuje nové maximum za posledné roky.
V sektore pribúdali najmä bankové dlhopisy krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. Výrazne sa znížili investície do amerických štátnych dlhopisov, čím podiel verejnej správy na všetkých dlhových cenných papieroch sektora prvýkrát výraznejšie klesol pod hranicu 50 %.