V máji zbankrotovalo na Slovensku 1 055 ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
bankrot
Foto: ilustračné, Getty Images

V máji zbankrotovalo 1 055 Slovákov. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o viac ako 32 %.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď v apríli 2020 zbankrotovalo 963 dlžníkov, ich počet v máji vzrástol takmer o 10 %.

Osobné bankroty sa týkajú nielen jednotlivcov, ale aj celých rodín,“ konštatuje hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Dlžníci bez bydliska

V máji 2020 bol osobný bankrot vyhlásený na minimálne 26 manželských párov a trom manželským párom bol zrušený konkurz pre nedostatok majetku.

„Nie je vylúčené, že o osobný bankrot žiadajú aj rodičia s deťmi. Osobným bankrotom sa môžu odraziť od dna aj dlžníci, ktorí sú bez trvalého bydliska, prihlásení na miestnych alebo mestských úradoch. Len v máji ich bolo okolo 100, z toho napríklad 13 v Bratislave,“ dodala Marková.

Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca mája 2020 možnosť oddlženia využilo takmer 44 000 obyvateľov Slovenska.

Nesprávny odhad možností

Dôvodom osobného bankrotu je podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej okrem iného vysoké zadlženie, keď človek nesprávne odhadol svoje možnosti splácania alebo si v časoch prosperity nabral na „svoje plecia“ príliš veľa pôžičiek.

Ďalším dôvodom je, že dlžník nemá žiadne úspory, ktoré by mohol použiť na splácanie dlhov v prípade výpadku alebo poklesu svojho príjmu.

A v neposlednom rade môže človeka do bankrotu dostať aj výpadok príjmu spôsobený napríklad dlhodobejšou nezamestnanosťou alebo zdravotnými problémami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováJana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit BureauPoštová banka